27. marca 2018

Už v deviatich rokoch začal predajom vlastných mydiel zarábať, no za podnikanie to zatiaľ nepovažuje. Matúš Pokorný je piatak, ktorý vďaka výrobe mydielok zbiera peniaze pre svojho ťažko chorého brata. “Je to pre mňa výzva a adrenalín, či môj nový výmysel bude mať úspech a nájde si majiteľa,” hovorí. To, čo sa začalo ako záľuba sa postupne premenilo na celorodinnú spoluprácu.

Práčovňa, ktorá pomáha. Horehronci ukazujú, že to ide a ešte aj so ziskom

Matúš začal vlastné mydlá vyrábať už keď mal štyri roky. “Keď som bol malý, veľmi rád a často som si umýval ruky a mal som veľkú spotrebu mydielok,” hovorí Matúš. Mama mu preto raz na Vianoce podarovala kýblik s mydlovou vodou, nech si nejaké skúsi vyrobiť sám. A tento proces ho hneď od začiatku fascinoval.

Matúš Pokorný predáva svoje mydielka cez internet, ale navštevuje aj trhy či iné kultúrne podujatia. Foto:Matúš Pokorný

“Je to úžasný kreatívny koníček, pri ktorom zároveň relaxujem, keďže myslím len na farebné kombinácie, dávam výrobku vôňu, tvar a hračku,” vysvetľuje 11-ročný Matúš. A práve hračkou uprostred sú jeho mydlá unikátne. Deti ňou chce motivovať k tomu, aby si ruky čo najviac umývali, a tak si ju “vymydlili”. Nápad však vznikol náhodne, keď mu raz do nádoby na výrobu mydla spadla postavička z Lega. Ako ako tvrdí Matúš, každá “mydlohračka” je vďaka nej unikátna a práve to ho na tom najviac baví.

Reklama

Hlavným cieľom výroby mydielok je však pomoc ťažko chorému bratovi Jakubovi, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou. Zdravotná poisťovňa mu však nepokrýva niekoľkotisícové náklady na liečbu. “Každé predané mydielko je preto šanca na pokrok, posun vpred či zabezpečenie niečoho, čo potrebuje,” vysvetľuje Matúš. A keďže nemôže chodiť, potrebuje toho veľa. Celý zisk z predaja tak ide práve na bratove potreby.

Vytvára hudobný nástroj, na ktorý hrajú aj nepočujúci. Očaril Janu Kirschner

Matúš so svojím projektom Vymydli si získal v roku 2016 ocenenie LEAF, ktoré sa udeľuje inšpiratívnym deťom do 16 rokov a aj vďaka tomu o ňom vie viac ľudí. “LEAF mi pomohol v medializácii a keď teraz niekde prídem, nemusím toľko vysvetľovať,” hovorí.  Začiatky však boli podľa jeho slov ťažké. “Pamätám si svoj úplne prvý predaj, ľudia chodili okolo a každý sa ma pýtal, či je to na jedenie, lebo mu to pripomínalo želé,” dodáva.

A aj vďaka ťažším chvíľam v minulosti sa dnes teší z každého predaného kusu. S rodičmi a známymi si často organizujú “porady”, kde sa rozprávajú o tom, čo by mali zmeniť alebo zlepšiť. Mydlá si zákazníci nájdu na eshope, ale môžu si ich objednať aj cez facebook. A Matúšova práca sa tak neskladá len zo samotnej výroby. “Okrem toho mydlohračky balím, fotím a nahadzujem do e-shopu alebo uverejňujem statusy na facebookovej stránke, aby si mohli ľudia vybrať z mojej ponuky,” vysvetľuje.

Matúš sa navyše prihlasuje aj na rôzne kultúrne podujatia, kde sa môže so zákazníkmi stretnúť osobne. Môžete ho nájsť napríklad v Starej tržnici v Bratislave či na iných trhoch a jarmokoch po Slovensku. “Je to jednoduchšie, keď si zákazník môže mydielko ovoňať a vyberie si z hotových, ako keď mám vyrobiť niečo podľa vlastného výberu,” vysvetľuje. S kupujúcimi komunikuje na sociálnych sieťach sám.

Mydielka vyrába Matúš podľa nálady, najviac ich urobí počas prazdnín. Foto: Matúš Pokorný

K svojim “mydlohračkám” vymyslel postupom času aj mydelničku. “Pôvodne to mal byť hrnček, ale bolo to pomerne ťažké vyrobiť a po asi desiatom nepodarku som dostal iný nápad.” Jeho ponuku dopĺňajú v súčasnosti aj sviečky. Matúš hovorí, že ho táto práca naučila trpezlivosti a práci s ľuďmi, no stále na sebe pracuje. “Chcel by som, aby ľudia nebrali môj výrobok ako tovar, ale ako vlastnoručne vyrobený produkt, ktorý je mojim poďakovaním za ich pomoc bratovi,” hovorí.

Pomáha dievčaťu z detského domova. Známa maliarka robí Buddyho

A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetok voľný čas Matúšovi zaberá jeho projekt, podľa svojich slov má dostatok času aj na iné koníčky. Angažuje sa napríklad v občianskom združení Čarovný prútik, kde pomáha pri tvorivých dielňach, vo voľnom čase programuje, skladá lego či športuje. “Milujem matematiku a som numizmatik, nazbieral som už obehové euromince takmer všetkých členských štátov a teraz zbieram výročné,” povedal o svojej ďalšej záľube Matúš, ktorý navštevuje školu pre mimoriadne nadané deti.

Mydlohračky majú rôzne formy a všetky sú podľa Matúša unikátne. Foto: Matúš Pokorný

Podnikanie je pre Matúša zatiaľ “iba taká hra” a v budúcnosti sa tým živiť zatiaľ nechystá. Jeho snom je stať sa guvernérom Národnej banky Slovenska. “Mám 11 rokov, takže výber povolania si ešte dobre premyslím, no určite sa v budúcnosti zameriam na ekonómiu či jazyky,”  hovorí.