22. februára 2019

Saška Horňáková má 28 rokov, pochádza z Popradu a vyštudovala priemyselnú logistiku na Technickej univerzite v Košiciach. Michal Belko má tiež 28 rokov, pochádza z Novák a spolu so Saškou žijú v Poprade, kde prevádzkujú bezobalový obchod Neobaluy.

Saša o sebe hovorí, že už od detstva inklinovala k ekológii. „Vždy som každého terorizovala, keď vyhodil niečo na zem. S rodičmi sme často chodili do prírody, veľa sme sa rozprávali a stále sa rozprávame o odpade. Doma odpad triedime už skoro 20 rokov a je to pre mňa úplne prirodzené.“

Michal v minulosti vystriedal viacero zamestnaní – od kuchára, cez účtovníka, profesionálneho vojaka, robotníka v Nemecku až po manažéra v gastronómii. „Ale nikde som nebol spokojný, všade mi chýbala akási pomyselná pridaná hodnota,“ hovorí pre Forbes Slovensko. Vždy však chcel podnikať zmysluplne a prospešne.

Dvojica tak spojila svoje myšlienky, nápady a odhodlanie a založila bezobalový obchod Neobaluy. „Keď sa vrátim trošku späť, tak môžem povedať, že som značnú časť detstva trávil s rodičmi, súrodencami a kamarátmi v lese. Les je symbol prírody a pre mňa aj symbol čistoty. To je jeden z dôvodov, prečo teraz vlastním bezobalový obchod. Záleží mi na tom, aby sa tvorilo čo najmenej odpadu, ktorý bohužiaľ čoraz viac vidíme, ako sa povaľuje v lesoch, na turistických chodníkoch a vlastne všade tam, kde nemá, čo robiť. Chceme ľuďom ukázať, že všetko ide jednoducho a náš obchodík im má k tomu pomôcť,“ hovorí Michal.

Šaty ušije aj z obrusu či nohavíc. 10 rád od slow fashion blogerky ako spomaliť v móde aj v živote

Reklama

Myšlienka otvoriť bezobalový obchod vznikla v septembri 2017. Saška a Michal sa často rozprávali o tom, aké majú sny, po čom v živote túžia. „Ja som mu raz povedala, že by som veľmi chcela mať bezobalový obchod. Ešte niekedy na strednej škole som videla video o takomto obchode niekde vo svete a vtedy som si povedala, že to je super, toto je vec, ktorá má zmysel.“

Ako priznáva, sama by sa na to nikdy nedala a keďže Michal vždy túžil podnikať, dali hlavy dohromady a pustili sa do práce. Veľa času im zabralo hľadanie vhodných priestorov a obchod sa im nakoniec podarilo otvoriť vlani koncom júna.

V obchode sa predáva viac ako 200 položiek. Foto: archív Neobaluy

Na svoj obchodík v Poprade dostávajú zatiaľ len samé pozitívne ohlasy. „Často k nám prídu noví ľudia so slovami, že o nás už toľko počuli, a tak sa konečne prišli pozrieť, čo tu máme. Sme veľmi šťastní a vďační za takého slová a tešíme sa z každého nového zákazníka,“ hovorí Saška. Dokonca k nim na nákupy prídu aj ľudia z iných miest. Napríklad aj z Košíc či Bratislavy. „Bratislavčania alebo Košičania spoja nákup u nás s návštevou Tatier,“ vysvetľuje.

Michal Belko chcel vždy podnikať. Chcel ale zároveň robiť niečo, čo má zmysel a nesie v sebe pozitívnu myšlienku. Foto: archív Neobaluy

V obchode už majú verných zákazníkov, ktorí k nim chodia od úplného začiatku. K najobľúbenejším produktom v ich obchodíku patria rôzne oriešky, vločky a strukoviny. Sortiment ale neustále rozširujú, ponúkajú aj lokálne produkty, ktoré sú podľa Michala pre zákazníkov veľmi atraktívne. „Momentálne máme v ponuke múky z lokálneho mlynu, prírodný bieliaci prášok na zuby, ktorý je vyrábaný v Poprade, či repkový olej zo Spiša. Taktiež spolupracujeme s Podtatranskou debničkou, v ponuke máme aj prírodné hračky, ktoré sú taktiež vyrábané v Poprade, či domáce bezlepkové sušienky. Onedlho pribudnú ďalšie kávy od lokálnej firmy. Vždy keď máme možnosť doplniť náš sortiment o lokálneho dodávateľa, tak neváhame,“ hovorí Michal.

Základ ich ponuky tvorí ekologická čapovaná drogéria, či už ide o pracie gély, prostriedky na riad, podlahy a podobne. Z potravín sú základom suroviny na varenie, pečenie, prípravu raňajok a nápojov. Aktuálne v obchode Neobaluy predávajú viac ako 200 rôznych položiek sortimentu.

Aj v Prešove nakúpite bez obalu

K ich zákazníkom patrí široká klientela, od detí, ktoré k nim chodia cestou zo školy po sladké maškrty, až po babičky, ktoré nás navštevujú kvôli múke a surovinám na pečenie domáceho chleba. Najčastejšie k nim ale zavítajú mamičky s deťmi. „Naši zákazníci sú najmä úžasní ľudia. Ešte sme sa v obchode nestretli s nepríjemným alebo nervóznym človekom. Aj napriek tomu, že musia niekedy dlhšie počkať,“ hovorí Saška.

Saška a Michal na prednáške o odpadoch a fungovaní bez zbytočných obalov v miestnej škole. Foto: archív Neobaluy

Ako dodáva, ľudia vo všeobecnosti začínajú žiť oveľa viac uvedomelo vo vzťahu k životnému prostrediu a udržateľnosti. „Viac si uvedomujú silu, ktorú majú ako jedinci. Začali sa viac zaujímať a pýtať, čo vlastne kupujú. Mnoho ľudí začalo nakupovať u farmárov a lokálnych pestovateľov. Pre mnohých už nie je rozhodujúca cena, ale zdravie a zdravie ich detí. Uvedomili si, že musia najprv začať sami od seba, aby videli zmenu vo svojom okolí,“ hovorí Saška.

Napriek tomu, že obchod im prináša radosť a naplnenie ich podnikateľského sna, Michal a Saška neprestávajú snívať ďalej. Jedným z projektov, ktoré už dlhšie chystajú, je vytvorenie malej workshopovej a prednáškovej miestnosti u nich v obchode. Zároveň pracujú na novom webe s e-shopom, kde si budú môcť ľudia objednať všetok ich sortiment online.

„Taký náš sen je, aby sa k nám aj naďalej ľudia vracali s úsmevom, aby sa o nás hovorilo nielen ako o obchode, ale ako o mieste, kde sa ľudia radi stretnú, porozprávajú a zabudnú na stres,“ uzatvára Saška.

Hlavné foto: Saška Horňáková. Foto: archív Neobaluy