5. januára 2019

Katarína Peterová má 27 rokov, pochádza z dedinky pri Topoľčanoch a študovala špeciálnu pedagogiku. V roku 2016 založila blog laflorita, kde najskôr prezentovala svoje háčkované a vyšívané módne doplnky s návodmi. Dnes radí, ako spomaliť – hlavne v móde, no nielen v nej. Katarína rada prešíva kúsky, ktoré nájde v second hand obchodoch, a dáva im novú podobu. Ušila si tak už napríklad šaty z obrusu, pánskej košele či pánskych nohavíc.

O trvalo udržateľnej móde ju baví aj písať, rada sa zamýšľa nad tým, prečo nám oblečenie „nesedí“, prečo chceme stále nakupovať viac, alebo o tom, ako si vytvoriť „pomalý“ šatník. Na jej blogu ale nájdete aj tipy a rady, ako žiť udržateľnejšie, ako neplytvať peniazmi na často zbytočné módne výstrelky či rady do domácnosti, ktoré vedú k ekologickejšiemu životnému štýlu.

V čom chodiť „pomaly“? Katarína Peterová o tom píše na svojom blogu laflorita.sk aj v rámci platformy @ekoistky.

Z „kráľovnej výpredajov“ je slow-fashion blogerka

Ako hovorí Katarína, vždy milovala módu, a sama priznáva, že kedysi bola skutočnou nákupnou maniačkou a hovorila si „kráľovná výpredajov“. Jej prístup sa ale radikálne zmenil a aktuálne svoj „pomalý“ šatník zbožňuje.

„Neovplyvňujú ma žiadne módne trendy, spoznala som svoj štýl, naučila som sa lepšie kombinovať kúsky v šatníku, veľmi som sa zlepšila v šití a nesťažujem sa, že si nemám čo obliecť. Ak niečo naozaj potrebujem, nakupujem v second hande, swapujem, prešívam a za ušetrené peniaze investujem do kvalitného kúska od slovenského dizajnéra,“ hovorí Katarína.

Keď spustila blog, jej cieľom bolo vrátiť ručné práce na výslnie a priviesť k nim čo najviac mladých ľudí. Keď však dostala za bakalárske štátnice svoj prvý šijací stroj, nevedela sa od neho odtrhnúť.

Reklama

„Konečne som nemusela šiť v rukách a môj šatník nabral nový rozmer. Zrazu som si dokázala upraviť všetko oblečenie, ktoré mi nesedelo, a dotvoriť ho podľa vlastného vkusu. Začala som teda na blog a sociálne siete pridávať fotky „pred“ a „po“ prešití môjho oblečenia. A ľuďom sa to veľmi zapáčilo,“ hovorí Katarína.

Šaty z pánskej košele. Jeden z mnohých projektov „pred“ a „po“ z Katkinho blogu.
Šaty z pánskej košele. Jeden z mnohých projektov „pred“ a „po“ z Katkinho blogu.

Popritom sa prirodzene začala zaujímať o trvalo udržateľnú módu – slow fashion, až si začala uvedomovať všetko to negatívne, čo skrýva za módnym priemyslom. „Utrpenie žien a detí, miliardový biznis, neuveriteľné znečisťovanie našej planéty, neetické pracovné podmienky či vplyv nekvalitných materiálov na naše zdravie. Všetky tieto témy mnou veľmi otriasli a rozhodla som sa bojovať za myšlienku slow fashion, ktorá nikomu neubližuje,“ dodáva Katarína.

Samu seba popisuje ako „slow fashion blogerku“, teda módnu blogerku, ktorá oblečenie nenakupuje v obchodných reťazcoch, na internete ani v žiadnych obchodoch, kde tovar pochádza z ázijských krajín. „Mojou vášňou je upcyklácia, teda prešívanie starého, nenositeľného či nechceného oblečenia,“ hovorí Katarína Peterová.

Ako dodáva, aj v súkromí sa snaží žiť udržateľne, ekologicky a nezanechávať po sebe žiaden odpad. Jej cesta k udržateľnému životu trvala približne rok. Na niektoré zmeny potrebovala čas, niektoré však dokázala zmeniť hneď. Tu je desať rád, ktoré jej osobne pri tejto transformácii najviac pomohli.

1. Pozri sa do svojho smetného koša.

Zamysli sa, či odpad dokážeš obmedziť alebo nahradiť inými trvácnejšími možnosťami. Nasledujúce dni sleduj každú svoju cestu k smetnému košu. Takýmto spôsobom dokážeme vylúčiť z nášho života jednorazové plastové a celulózové produkty, ktoré tvoria najväčší podiel nášho odpadu.

2. Kompostuj a trieď odpad.

Až 45 percent nášho odpadu tvoria zvyšky jedla a odrezky z ovocia a zeleniny. Triedením bio odpadu náš smetný kôš prestane zapáchať a budeme vytvárať len tzv. suchý odpad. Triedenie papiera, plastu, kovu a skla by malo byť základom každej domácnosti. Bohužiaľ, recyklácia ale nie je riešením aktuálneho problému s tonami plastu v našich oceánoch. Vytriedenie by mala byť tá posledná možnosť, ktorú s odpadom spravíme.

3. Mysli udržateľne – vždy a všade!

Chce to trochu cviku. Vieš, že pôjdeš po práci na nákup? Vezmi si so sebou vlastnú tašku. Vieš, že budeš nakupovať aj pečivo a ovocie? Vezmi si vlastné vrecko. Budeš mať chuť na kávu, ale vieš, že ju nestihneš vypiť v kaviarni? Vezmi si vlastný hrnček. Vieš, že určite budeš počas dňa smädný? Vezmi si vlastnú fľašu s vlastným (zdravým) nápojom. A ešte ťa do toho všetkého aj chytí nádcha? Vezmi si vlastnú vreckovku. Takýmto plánovaním šetríš nielen našu planétu, ale aj svoje peniaze.

4. Nauč sa povedať „nie“.

Nepotrebné veci, ktoré sa za krátky čas stanú odpadom, číhajú na nás z každej strany. Pani predavačka ťa presvedčí, aby si si založil klubovú kartičku, aj keď vieš, že v tom obchode nakupuješ raz za rok. No nevezmi si tú kľúčenku zadarmo, ktorú ti práve ponúkajú len tak na propagáciu firmy. Každý týždeň nájdeš v schránke desiatky letákov, ktoré ťa nabádajú kupovať stále nové a nové veci. A zrazu zistíš, že si vyprodukoval toľko odpadu, na ktoré stačilo povedať jednoduché „nie“.

5. Zaujímaj sa.

Ako je možné, že supermarkety sú každý deň plné čerstvého tropického ovocia, ktoré muselo precestovať polovicu zemegule? Ako je možné, že si dokážeme kúpiť tričko za päť eur v každom druhom obchode? Ako je možné, že sme sa z ničoho nič dozvedeli o plastovom ostrove v Tichom oceáne, ktorý je 14-krát väčší ako Slovensko?

Mali by sme vedieť, čo všetko sa skrýva za každou „pozlátkou“. Zaujímajme sa, kde, ako kvalitne a za akých podmienok sa vyrábajú veci a pestujú potraviny.

6. Čo chceš a čo naozaj potrebuješ?

Ani sami netušíme, ako veľmi dokážeme podľahnúť dobrej reklame. Predvianočné výpredaje, novoročné zľavy, čierne piatky, nové trendy, ktoré nám nesmú tento rok chýbať v šatníku, či najnovšie technické „vychytávky“, ktoré nám majú zjednodušiť náš každodenný rýchly život. Doprajte si čas na rozhodnutie a pri kúpe si položte otázku: „Naozaj to potrebujem?“

7. Vyhýbaj sa fast fashion.

Fast fashion je rýchlo vyrábaná móda, ktorá sa v priebehu dvoch týždňov dokáže navrhnúť, ušiť a dostať do obchodných reťazcov po celom svete. O ďalšie dva týždne sa tento cyklus opakuje, takže predošlá kolekcia sa stáva už nemodernou. Logicky nám z toho vyplýva, že takéto veci sú nekvalitné, z lacných a toxických látok, ušité ľuďmi z tretieho sveta za extrémne nízku mzdu.

Preto sa stáva, že keď si kúpime novú vec, veľmi rýchlo sa zoderie, čím sme nútení kúpiť si ďalšiu a ďalšiu. Fast fashion zabíja náš vlastný štýl, núti nás nosiť to, čo nosia aj ostatní, a chce, aby sme často míňali svoje peniaze na nekvalitné veci.

8. Pravidlá 30 a 5.

Určite ste si práve položili otázku: „Tak, kde mám teda oblečenie nakupovať?“ Riešením sú second handy, swapy (výmeny oblečenia), podpora lokálnych dizajnérov, vytvorenie kapsulového šatníka či prešívanie oblečenia.

Či sa však rozhodnete nakupovať vo fast fashion obchode, alebo v second hande, pri výbere oblečenia vám najlepšie pomôžu tieto dve pravidlá. Ak si to nové tričko oblečiete viac ako 30-krát v živote a ak ho viete skombinovať minimálne s 5 kúskami vo vašom šatníku, znamená to, že ste nepodľahli rýchlej móde a určite ho využijete naplno.

9. Udrž svoje veci čo najdlhšie pri živote.

Oprav, prilep, preši, zaštopkaj, využi inak, sprav čokoľvek, len aby si svoje veci nemusel vyhodiť. Nie so všetkým sa to v dnešnej dobe dá, ale s trochou šikovnosti dokážeš aj nemožné.

Reklama

10. Inšpiruj aj svoje okolie.

Ak chceš žiť udržateľne, musíš o tom ľuďom hovoriť. Odmietaj s úsmevom každé pokušenie vytvoriť odpad a vysvetľuj prečo. Nenechaj sa zlákať davom a stoj si za svojím presvedčením a názorom. Choď proti prúdu a budeš sa čudovať, koľkých ľudí tým začneš meniť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?