22. januára 2019

Trend bezobalových obchodov sa postupne rozširuje po celom Slovensku. Donedávna však v jednom z najväčších slovenských miest, v Prešove, takýto obchod chýbal. Tento fakt dokázali zmeniť dve mladé ženy, ktoré oslovila tematika zero waste a ich cesty náhodou spojili… dážďovky.

Presnejšie povedané workshop o kompostovaní v interiéri s pomocou kalifornských dážďoviek, ktorý ako lektorka viedla Laura Martinková (29) a Michaela Šlosárová (26) bola jeho účastníčkou. V tom čase sa už obe nezávisle od seba pohrávali s myšlienkou otvorenia bezobalového obchodu v Prešove, pretože také niečo v ich rodnom meste chýbalo. Slovo dalo slovo, Miška a Laura spojili sily a výsledkom je Odváž(e)ne – prvý bezobalový obchod v metropole severovýchodného Slovenska, ktorý otvorili koncom augusta minulého roka.

Viedla ich k tomu potreba vytvoriť pre Prešovčanov možnosť nakupovať kvalitné potraviny, čapovanú drogériu či kozmetiku výlučne bez obalu. Obe tiež podľa vlastných slov cítili potrebu stretávať sa s ľuďmi, ktorí sa snažia obmedzovať množstvo odpadu vo svojom živote. „Chceli sme vytvoriť priestor pre ľudí, s ktorými si vieme vymeniť skúsenosti, zdieľať nápady a pomáhať si na zero waste ceste. A tým priestorom sa každým dňom stáva náš obchodík stále viac a viac.“

Manželia prevádzkujú pekáreň bez odpadu.
Dobrožrút chystá ďalšiu predajňu aj e-shop

Obe spolumajiteľky obchodu pochádzajú z Prešova. Laura vyštudovala environmentalistiku v Banskej Bystrici a po skončení štúdia sa vrátila do Prešova. Najbližšie tri roky po skončení školy žiadnu príležitosť vo svete environmentalistiky v Prešove však nenašla. Ako hovorí, veľkou oporou pre ňu bolo v tom období dobrovoľníctvo v programe Zelená škola.

Reklama

Tam stretla mnoho podobne zmýšľajúcich ľudí a nakoniec jej prinieslo možnosť byť pri zrode a neskôr aj pôsobiť v neziskovej organizácii zaoberajúcej sa environmentálnymi témami – od tvorby permakultúrnych záhrad cez tému kompostovania a odpadu. „Počas môjho pôsobenia sa práve téma odpadu stala mojou nosnou témou, mojím poslaním a životnou cestou. V domácnosti sa nám podarilo značne zredukovať náš odpad, a teda aj veci, ktoré nakupujeme, no problémom ostali obaly od potravín,“ hovorí Laura.

Majiteľky beozbalového obchodu Ozváž(e)né v Prešove. Vľavo Laura Martinková a Michaela Šlosárová.
Koľko odpadu v domácnostiach denne vyprodukujeme a ako by sme ho mohli zredukovať? Prešovčanky Laura Martinková (vľavo) a Michaela Šlosárová sa rozhodli nielen pre otvorenie bezobalového obchodu, ale aj šírenie osvety a vzdelávanie v tejto oblasti. Foto: Vlastimil Slávik

Vedomie, že triediť odpad jednoznačne nestačí, a to, že v domácnosti sa nevieme vyhnúť jednorazovým obalom od potravín ju doviedlo k tomu, že sa vybrala na „obhliadku“ vtedy existujúcich bezobalových obchodov na Slovensku a v Česku.

Menej odpadu: Propagátorka zero waste má množstvo tipov,
aj prekvapivo jednoduchých

Michaela najskôr študovala masmediálnu komunikáciu v Prešove a druhý stupeň vysokoškolského štúdia v odbore žurnalistika absolvovala v Bratislave. „O životné prostredie som sa intenzívne začala zaujímať po návšteve Islandu – šli sme tam na jednu pracovnú sezónu a bolo potrebné zbaliť si len to najnutnejšie. Spočiatku som to brala dosť tragicky, no ukázalo sa, že viem fungovať naozaj s minimom vecí,“ hovorí Miška.

Po návrate domov začala uvažovať o tom, že veci vo svojej domácnosti potrebuje zredukovať. Postupne začala minimalizovať produkty v kúpeľni, v kuchyni či v šatníku. Tento proces nevyhnutne vyústil do nahromadenia množstva vecí, ktoré mali smerovať na vyhodenie. „To bol pre mňa bod zlomu. Zamyslela som sa nad tým, kde všade by sa možno ešte dali využiť, prípadne kam všetok ten odpad putuje,“ hovorí Miška a dodáva, že v tom čase začala vyhľadávať literatúru či slovenských blogerov, ktorí sa problematike odpadov venujú.

Postupne začala zavádzať jednoduché kroky na minimalizáciu odpadu, ale doma sa jej aj naďalej hromadil odpad z obalov z potravín. A keďže v Prešove vtedy nebolo možné nakúpiť potraviny bez obalu, uvedomila si, že toto je jej cesta. Po stretnutí s Laurou teda spojili sily a vytvorili obchodík Odváž(e)ne. „Jednoducho sme sa stretli v správnom čase na správnom mieste,“ dodávajú Laura a Miška.

Bohužiaľ, väčšina ľudí len zhodnotí, aká je situácia zlá, a skonštatuje, že sa niečo musí zmeniť. K nám už chodia ľudia, ktorí chcú malými krokmi robiť zmeny v živote a chcú byť motiváciou pre iných.

Aj keď je ich obchod v Prešove otvorený ešte len pár mesiacov, rýchlo si nachádza svoju klientelu. Veľa ľudí totiž podľa nich vníma vážnosť situácie, čo sa týka stavu životného prostredia. Bohužiaľ, hovorí Miška, väčšina ľudí len zhodnotí, aká je situácia zlá, a skonštatuje, že sa niečo musí zmeniť. „K nám už chodia ľudia, ktorí chcú malými krokmi robiť zmeny v živote a chcú byť motiváciou pre iných.“

Ich zákazníci pochádzajú z rôznych skupín – spočiatku to boli najmä tí, ktorí už o „zero waste“ spôsobe života počuli alebo ho už žili, no bez možnosti nakúpiť potraviny takýmto spôsobom priamo v Prešove. Chodia k nim aj ľudia, ktorí sa dopočuli, že už aj v Prešove je možnosť nakúpiť bez obalu a začali sa zamýšľať nad tým, koľko obalov si denne nosia domov z každého nákupu.

„Väčšinou je to tak, že zákazníci si pri prvej návšteve prídu pozrieť, čo všetko sa u nás dá kúpiť bez obalu, a pri ďalšej návšteve sú už vyzbrojení svojimi obalmi (látkové vrecúška, nádoby z tvrdeného plastu, rôzne sklá, pozn. red.). Tešíme sa každému, kto sa takto rozhodol prispieť k zmene stavu životného prostredia,“ hovoria majiteľky.

Sortiment bezobalového obchodu Odváž(e)né.
V obchodíku ponúkajú základné potraviny, ako ryžu, cestoviny či olej, ale aj prírodnú kozmetiku či čapovanú drogériu. Sortiment by chceli časom rozšíriť o mliečne produkty vo vratných sklených fľašiach z lokálnej produkcie. Foto: archív Odváž(e)ne

Sortiment v obchode poskladali tak, aby zákazníkom poskytli najmä základné suroviny do kuchyne. „V podstate sme vychádzali najmä zo svojich potrieb. Postupne sa naša ponuka produktov rozšírila podľa toho, čo zákazníkom u nás chýbalo a z čoho im ešte doma vznikal odpad. Dajú sa u nás kúpiť rôzne druhy múky, strukoviny, koreniny, ale aj zmesi korenín, sója, rôzne druhy cestovín, obilniny, vločky, sušené ovocie, oriešky, sypané čaje, káva, cukor, suroviny na pečenie, sušienky, raw tyčinky či gumené cukríky. V ponuke sú aj oleje,“ vymenúva Miška.

Okrem potravín predávajú aj čapovanú ekologickú drogériu – čistiace prostriedky, prostriedky na pranie, tekuté mydlo – ponúkajú aj prírodnú slovenskú a českú kozmetiku a mnoho ekologických pomôcok do domácnosti.

Obchod sa snažia zásobovať lokálnymi potravinami. V ponuke majú múky a cestoviny zo starej odrody pšenice pestovanej ekologicky na Myjave, klasické bezvaječné a šesťvaječné cestoviny z Novej Ľubovne, takzvanú Orieškotellu – zdravú náhradu obľúbenej orieškovej nátierky, ktorá sa vyrába v čokoládovni na východe Slovenska, tekvicové semienka a tekvicový olej z Veľkého Krtíša, repkový olej Flaviol zo Spiša, mak z Malého Šariša pri Prešove, vlašské orechy z ekofarmy Svatobor pri Hanušovciach nad Topľou, ocot priamo z Prešova a podobne.

V obchode tiež často organizujú rôzne workshopy a prednášky na tému zero waste. Od začiatku totiž túžili mať nielen obchod, ale vytvoriť aj priestor pre verejnosť, kde si môžu ľudia navzájom pomáhať a „zdieľať všetky radosti a starosti zero waste človeka“.

„Dnes sa žije extrémne rýchlo a ľudia informácie filtrujú a nenechávajú v hlave dlhšie nič, čo nepotrebujú. Environmentálna výchova je nevyhnutná preto, aby sa zo zero waste nestal len trend, ale aby mal dlhodobý účinok. A na to, aby čokoľvek fungovalo, potrebujeme mať dostatok informácií a podpory, aby sme zmenili naše zmýšľanie či konanie,“ hovorí Miška.

Príkladom takéhoto správania je istá stredoškoláčka, ktorá do obchodu priviedla svojich rodičov, aby u nich nakúpili. „Vybrala si takýto meninový darček. To sú situácie, keď nás naozaj zahreje pri srdci a vieme, že to, čo robíme, má naozaj zmysel,“ konštatujú majiteľky obchodu.

A aké sú ich ďalšie plány? Radi by v obchode rozšírili sortiment o mliečne produkty vo vratných sklených fľašiach z lokálnej produkcie, organizovali komunitné a vzdelávacie podujatia, pomáhali minimalizovať odpad v rôznych prevádzkach či podnikoch. Zároveň by chceli byť nápomocné pri organizovaní verejných podujatí tak, aby boli bezodpadové, a časom opäť možno otvoriť aj ďalší podobný obchodík ďalej na východ.

Foto: archív Odváž(e)ne, titulné foto Nikola Kačalová, foto v texte Vlastimil Slávik