27. marca 2019

Zuzana Cseriová, Silvia Miháliková a Michal Bošmanský pracovali spoločne v korporáte, no časom chceli robiť niečo, čo by im dávalo väčší zmysel. Rozhodli sa ísť vlastnou cestou a zužitkovať svoje pracovné skúsenosti z obchodu. Svoj biznis postavili úplne naopak, než boli zvyknutí. Namiesto znižovania cien a honby za akciami, svoju pozornosť zamerali na kvalitu produktov. Bezobalový obchodík U Vážky v bratislavskom Freshmarkete si rýchlo našiel stálych zákazníkov.

„Je únavné keď vidíte, že profit je vždy cieľom. Je v poriadku, že pracujeme, aby sme generovali zisk a aby sme mali z čoho žiť,“ začína rozprávať Zuzana Cseriová za tím U Vážky. „V poriadku nie je, ak je profit hlavný a všetko sa tomu podriaďuje. Prispôsobuje sa tomu sortiment a dodávatelia. Ťažko sa spraví niečo iné či nové, ak ste limitovaný tým, že veľké experimenty nie sú možné.“ To však neplatí o predajni. Tá je doslova preplnená potravinami, kozmetikou a eko produktami od podlahy až k stropu. Akoby chceli dobehnúť všetko, čo im „korporátne tabuľky nedovoľovali.“ „Ponúkame to najlepšie, čo sme zohnali a čo by sme si sami kúpili,“ vysvetľuje Cseriová.

Dodávateľov potravín nehľadajú na burze. Ako so zákazníkmi, tak aj s dodávateľmi sa tím U Vážky snaží mať osobné vzťahy. Foto: Michaela Krasnanska

Násypníky, nerezové súdky či sklenené dózy sú plné orieškov, kávy, strukovín, ale aj menej známych potravín ako kamut, maca alebo moringa. U Vážky kladú dôraz na dohľadateľnosť pôvodu, šarže produktu a dobu spotreby, ktorú komunikujú na nádobách tovaru. Aby bola zabezpečená hygiena a kvalita produktov, po dopredaní každej šarže sa nádoby dôkladne dezinfikujú a následne dopĺňajú produktami s novou šaržou.

Žiadne pípanie pokladne ani logá výrobcov. V Košiciach majú bezobalový obchod

Potraviny ponúkajú najmä tie, ktoré sú pestovateľné na Slovensku či v blízkom okolí, aby minimalizovali uhlíkovú stopu. Dodávateľov si overujú, zaujímajú sa o to, čo a ako pestujú, s kým ďalším spolupracujú a neraz sa s nimi stretávajú osobne. „V našom projekte chceme podporovať malých podnikateľov, aby sme mohli spolu rásť,“ dodáva Zuzana. Potraviny, ktoré nie sú u nás pestovateľné, dovážajú z lokalít najvhodnejších pre ich pestovanie. Aj na tie majú stanovené svoje kritériá. Pri výbere potraviny sa zaujímajú najmä o jej kvalitu, cenu zohľadňujú ako druhoradú. Napriek tomu sa stretávajú zväčša s kladnými reakciami. „Snažili sme sa tovar naceniť korektne, aby sme ukázali, že bezobalový život nie je drahší,“ hovorí podnikateľka.

Zakladatelia U Vážky: Silvia Miháliková, Michal Bošmanský a Zuzana Cseriová. Foto: Michaela Krasnanska

Predstavu o priestore mali jasnú – rozloha 100m² v osídlenej časti s kanceláriami v okolí, parkovaním a skladmi. Nakoniec našli niečo menšie, ako pôvodne chceli, ale v dobrej lokalite. Museli však celý koncept prerobiť nanovo. Interiér si navrhovali sami, s realizáciou im pomáhali dvaja mladí stolári zo zvolenskej firmy Maesif. Obchod U Vážky tak funguje od začiatku tohto roka. Okrem troch zakladateľov zamestnáva štyroch stabilných zamestnancov a brigádnikov.

Otvorenie zero waste predajne, nie je jednoduchá záležitosť. Na Slovensku stále chýba legislatíva, ktorá by upravovala fungovanie bezobalových obchodov. „Využili sme naše skúsenosti z retailu, radili sme sa s konzultantkou pre hygienu, ktorá nám odobrovala jednotlivé kroky. Všetky procesy sme nastavili tak, aby sme predávali bezpečne. Využili sme princípy risk manažmentu. Zadefinovali sme si všetky body, kedy môže dôjsť ku kontaminácii a na každý rizikový bod sme prijali opatrenie,“ vysvetľuje Zuzana.

Najväčšia investícia, vyše 100-tisíc eur, šla do zariadenia obchodu. „Určite sú aj lacnejšie verzie násypníkov na trhu, ale nechceli sme robiť kompromis na úkor kvality.” Väčšou finančnou položkou, než predpokladali, bol samotný tovar. “Keď otvárate malé potraviny, objednáte napríklad 6 balíčkov šošovice po 1 kg. My sme však objednávali po 25 – 50 kg vo vreciach, aby sme zostali ekologickí a zároveň mali výhodnejšie nákupné ceny.“

Pri výbere ponúkaného sortimentu je posudzovaná najmä kvalita potraviny a jej uhlíková stopa. Foto: Michaela Krasnanska

Zakladatelia sú pozitívne prekvapení zvedavými zákazníkmi. Tí si zisťujú zloženie potravín, vyhľadávajú dostupné informácie a poctivo nosia vlastné nádoby. „Sme pyšní na našich zákazníkov, pretože to sú presne tí, ktorých chceme. Záleží im na tom, čo konzumujú, tak ako aj nám,“ hovorí aj za Silviu a Michala Zuzana.

V korporátnej práci trpeli. Otvorili si vlastný bezobalový obchod

Plánujú tiež spustenie e-shopu. „Zákazník si zadá, čo potrebuje, my mu pripravíme objednávku a následne si už len presype tovar do svojich nádob.“ Chceli by tak zákazníkovi priniesť komfort a zjednodušenie nákupu. „Radi by sme otvorili ďalšie predajne, ale je to veľmi finančne náročné, do projektu sme vložili všetky naše úspory. Závisí to hlavne od návratnosti investície a ďalších zdrojov financovania,“ odpovedá Zuzana na otázku, aké majú plány do budúcna. „Z dlhodobého hľadiska by sme mali určite radi franšízu a umožnili tak otvorenie viacerých kvalitných ekologických predajní. Každý krok v našom koncepte je detailne premyslený a stálo nás to veľa času a úsilia, kým sme niečo také vymysleli.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk