7. júna 2018

Žila v Barcelone a Mexiku, precestovala Indiu, kde si urobila učiteľský kurz jogy, až nakoniec zakotvila v rodných Košiciach. Na „potulkách“ svetom sa stretávala s obchodmi, do ktorých si prinesiete vlastný obal a tovar nakúpite na váhu. Keď Alexandra Varšová uvidela takýto obchodík aj v Bratislave, spýtala sa samej seba: „Ako to, že nič také v Košiciach nie je?“ A tak našla priestor, požičala si peniaze od rodiny, pridala životné úspory a vznikol bezobalový obchod Na kôpke. Prečo sa vydala touto cestou a aké boli prvé dni začínajúcej podnikateľky?

Keď Saša začala hľadať vhodný priestor pre svoj obchodík, túžila, aby mal charakter, bol prirodzený a reflektoval to, čo v ňom bude. Po viacerých neúspešných pokusoch ho našla na ulici, na ktorej ako rodená Košičanka nikdy nebola a ani ju nepoznala – pri parku v obklopení zelene.

Stále neverila, že sa niečo také deje a jej sen sa stáva skutočnosťou. „Vlastne až po podpise zmluvy na priestor som si uvedomila: Aha, ja fakt otvorím obchod,“ hovorí Saša s úsmevom. Miesto teda mala, stála však pred ňou ďalšia výzva, s ktorou nemala žiadne skúsenosti – vybrať sortiment a nakúpiť ho.

Pri nakupovaní tovaru spanikárila

Nadšenú Košičanku hnali predovšetkým presvedčenie a chuť meniť svet k lepšiemu. Problém s odpadom na ňu najviac doľahol v Indii, kde videla, ako miestni bezstarostne hádzali plastové fľaše do rieky. Priznáva, že s podnikaním v tejto oblasti nemá žiadne skúsenosti a pri objednávaní vecí trochu spanikárila. „Zistila som, že mám 10 druhov múk z rozličných zŕn, no všetky sú hladké. Ľudia, ktorí pečú, mi povedali, že najpopulárnejšia múka je polohrubá,“ spomína s pobavením.

V obchodíku Na kôpke si kúpite bez obalu nielen cestoviny či múku, ale aj olej. Foto: archív Alexandra Varšová

Väčšinu tovaru má od dodávateľa bio potravín, zvyšok dodávateľov tvoria menší lokálni výrobcovia. Nie je však viazaná žiadnymi zmluvami, vďaka čomu má voľné ruky. „Čo sa týka dodávateľov, zatiaľ je situácia dosť nerôznorodá, ale za ten týždeň sa veľa vypredalo. A mám šancu nachádzať nových lokálnych. Skvelé je, že ľudia, ktorí u mňa nakupujú, mi radia výrobcu z okolia aj z celého Slovenska, s ktorým majú skúsenosť,“ sumarizuje a zároveň myslí už dopredu.

Reklama

Joga je vraj pomalá a len pre ženy. Jaro Pávek vás vyvedie z omylu

Hneď však dodáva, že jej obchodík nie je 100 % bezobalový. „Mne tovar prichádza v obaloch. Nechcem, aby to vyznelo tak, že som totálny zero waste,“ konštatuje Saša. Snaží sa však, aby jej dodávatelia vozili tovar aspoň v papierových obaloch.

A čo bolo v začiatkoch jej najväčšou výzvou? Okrem hygieny a tovaru aj prekonanie strachu a obavy z toho, čo ak obchod nepôjde. 

Ako reagujú zákazníci?

Obchodík Na kôpke svoje brány prvýkrát otvoril 23. mája 2018. Hoci Saša pôvodne zamýšľala, že hlavnou cieľovou skupinou budú ľudia blízki filozofii „zero waste“, vzorka zákazníkov je veľmi pestrá. „Reakcie sú neskutočne úžasné. Som veľmi vďačná za podporu. Každý druhý, tretí človek nakúpi,“ neskrýva nadšenie. Stretla sa tiež aj so začudovanými pohľadmi zákazníkov, ktorí si nedokázali predstaviť, že si do obchodu majú priniesť vlastnú nádobu na tovar – tí sú však iba výnimkou.

Farebne, bez log, bez obalu a voňavo. Odteraz tak nakúpite aj v Košiciach. Foto: archív Alexandra Varšová

V posledných dňoch cestu do obchodu objavili hlavne ľudia z okolia, pre ktorých ide o nový zážitok. Nenájdete tam žiadne preplnené regály rovnakých obalov od rovnakých výrobcov, ale poličky hýriace farbami žltej kurkumy, červenej šošovice či zeleného hrachu v sklených fľašiach. „To som chcela vytvoriť – iný pocit, zážitok z nakupovania. Nielen bez obalu, ale aj bez pípania pokladní, bez log výrobcov,“ hovorí spokojne Saša.

Príbeh (nielen) o krajčírke, ktorá šije zo zvyškov a buduje kapsulový šatník

K veľkému záujmu zákazníkov jej pomohol aj exkluzívny rozhovor na portáli s dobrými správami, ktorý mal viac ako 10-tisíc zdieľaní. Vďaka tomu mala v prvý deň otvorenia plný obchod a počas prvého týždňa sa jej podarilo vypredať istú časť tovaru. Saša vníma Na kôpke ako „spoločný živý projekt“, ktorého cieľom je podporovať ostatných v uvedomelej spotrebe a nákupe, spríjemniť deň a ako hovorí: „Hlavne ponúknuť všetok sortiment, aby ste si mohli vytvoriť bezplastovú a bezodpadovú domácnosť.“

Plán prepojiť obchod s jogou

Zásadnou otázkou je aj to, ako Alexandra vníma spotrebiteľov. „Vnímam ich hrozivo. Nakupujeme veľmi veľa zbytočností, ktoré nám netreba. A preto ten proces aj tak vyzerá – potrebuje sa vyrobiť obrovské množstvo za obzvlášť krátky čas.“ S tým je spojená nekvalita produktov, potreba sezónnosti a neustále nových vecí. Hlavný problém vidí v tom, že spotrebiteľom, nielen tým slovenským, chýba cirkulárny proces, ktorý by vyhodené veci vracal späť do procesu výroby.

Sympatickú Sašu stretnete v obchodíku aj predávať. Foto: Alexandra Varšová

Saša túži pomáhať nielen prírode, ale aj ostatným. Jej obchodík navštívila napríklad záujemkyňa, ktorá by podobný koncept rada zaviedla aj v Prešove. Okrem toho nadviazala spoluprácu s občianskym združením, ktoré šije tkané vrecúška a predáva ich v jej obchode – prvá časť z nich si už našla nových majiteľov. Rada by Na kôpke prepojila aj s cvičením jogy, konkrétnu predstavu ešte nemá, no smer je jasný: „Myslím si, že je to jedna z ciest, ako si uvedomiť život viac. Potrebujeme trochu spomaliť a prehodnotiť svoje bytie a podľa toho ďalej fungovať.“

A aké má s obchodíkom ďalšie plány? „Raz by som chcela, aby každá jedna položka, ktorú je možné vypestovať na Slovensku, respektíve v Európskej únii, bola v obchode.“ Okrem toho tiež plánuje čapovateľnú ekodrogériu, prírodnú kozmetiku, kovové žiletky či obedáre. Ako nadšená cestovateľka túži navštíviť Kanadu, Nový Zéland a vrátiť sa späť do Indie.

Hlavná foto: archív Alexandra Varšová