Joga už nejaký čas na Slovensku naberá na popularite. Cvičia ju „celebrity“ aj bežní smrteľníci, mladí či starí, aktívni športovci aj kancelárski vysedávači. Tejto aktivite už prepadlo mnoho ľudí z biznisu, startupistov a top manažérov. Joga im pomáha zostať vo forme a nájsť rovnováhu tela a mysle sústredením sa na dych a cieleným pohybom v jogových pozíciách – asánach. Jogou tiež bojujú proti všelijakým bolestiam a nachádzajú v nej skvelý spôsob, ako uvoľniť telo a myseľ po náročných dňoch v práci.
Jaro Pávek, jeden z najrešpektovanejších učiteľov jogy na Slovensku a majiteľ jogového štúdia Prakriti v bratislavskej Petržalke pre Forbes hovorí, že napriek tomu si ešte veľa ľudí stále myslí, že joga je „zvláštna aktivita“.
Nech vás zima neodradí.
Šesť rád, ako športovať aj v chlade a nečase
Porozprával nám preto o tom, s akými mýtmi o joge sa stretáva najčastejšie a vysvetlil svoj pohľad na vec. Po prečítaní jeho postrehov a odporúčaní sa možno aj vy necháte presvedčiť na hodinu jogy. Vlastne, stačiť vám bude 15 minút denne.
Jaro Pávek: Joga najlepšie funguje, ak ju robíme každý deň. A pätnásť minút denne je lepšie ako hodina raz do týždňa. Foto: Patrik Matejčík
Mýtus 1: Joga je pomalá.
Joga má mnoho tvárí. Existujú prístupy, ktoré sú zamerané na fyzickú zložku menej, ale sú iné, ktoré majú fyzickú zložku značne náročnú. V dávnych časoch sa v Indii volila intenzita fyzickej zložky na základe veku, pohlavia, zdravotného stavu a životného zamerania (mních, filozof, človek s rodinou…), pretože joga sa učila individuálne z učiteľa na žiaka. Dnes možnosť individuálneho učenia od znalého učiteľa nie vždy máme, ale stále si vieme vybrať hodiny rôznej intenzity.
Začnite meditovať. Týchto 10 aplikácií vám ukáže, ako na to
Mýtus 2: Joga je pre ženy..
Na hodine jogy vidíme naozaj častejšie ženy ako mužov. Je to ale kvôli povedomiu, ktoré sme si tu na Západe vytvorili. Nie preto, že je to ženská aktivita. V skutočnosti jogu väčšinou praktizovali iba muži.
Mýtus 3: Pri joge sa nespotíme.
Podľa starovekých spisov, v ktorých bol napísaný „návod“ na jogu, je dôležité sa jogou a jej technikami (praktizovanie pozícií a dýchacie cvičenia) zahriať, prípadne až spotiť. Píše sa tam tiež o kvalitách tohto potu a ako je nevyhnutný na vyčistenie, uzdravenie a zocelenie tela.
Aj keď to tak často nevyzerá, joga určite nie je o dosahovaní krkolomných pozícií, ale o zosúladení dýchania s pohybom a sústredení sa na cvičenie. Foto: Jaropavek.com
Mýtus 4: Joga je cvičenie pozícií.
Pri slove joga si vždy predstavíme fyzické pozície. Definícia jogy podľa spisov však znie: „Joga je skrotenie mysle“. Joga je súbor techník, ktoré by sme mali používať na to, aby sme z hlavy dostali prebytočné myšlienky a zbytočné myšlienkové vzorce, ktoré nám tvoria strach a stres. V skutočnosti, jediný problém, ktorý v živote máme, je naša vlastná myseľ, pretože v nej si tieto problémy tvoríme. Stres je vlastne aj hlavný dôvod fyzických chorôb.
Joga je spojenie tela, dychu a mysle. Kľúčovými prvkami jogy je kladenie dôrazu na dýchanie aj vo fyzickom cvičení, sústredenie na dych, jeho prepojenie so správnym pohybom a pozíciami, kontrola našich zmyslov a upriamenie ich na seba samých v danom momente. Fyzické cvičenie je iba jeden z nástrojov sústredenia a vstupná brána do nášho vnútorného sveta. Tiež je to pridaná hodnota, ktorá nám zaisťuje zdravé a silné telo.
Mýtus 5: Joga nás má uvoľniť.
Uvoľnenie je to, čo často hľadáme v tomto rýchlom svete. Avšak to, čo by sme mali hľadať a čo nám v skutočnosti chýba je fyzická a mentálna rovnováha. Iba v stave rovnováhy sme odolní voči stresu aj chorobám. Do rovnováhy sa dostaneme cez pravidelné cvičenie, „čistenie“ hlavy sústredením, koncentráciou či meditáciou a podľa jogy aj ovládaním dychu, ktorý je nositeľom energie života a vitality.
V skutočnosti jediný problém, ktorý v živote máme, je naša vlastná myseľ, pretože v nej si tvoríme problémy. Stres je vlastne aj hlavný dôvod fyzických chorôb. Foto: Jaropavek.com
A rada na záver: ako s jogou dosiahnete najlepšie výsledky?
15 minút denne je lepšie ako hodina raz do týždňa
Dobrá správa je, že jogu môže cvičiť naozaj každý: „Mladý, starý, chorý, zdravý, muž či žena, všetci môžu robiť jogu. Treba si iba nájsť buď hodinu, ktorá nám vyhovuje, alebo učiteľa, ktorý nás naučí to, čo potrebujeme,“ dopĺňa Jaro Pávek.
A kedy joga funguje najlepšie? „Každý liek, ktorý sa rozhodneme užívať funguje, iba ak ho berieme pravidelne. S jogou to nie je inak. Najlepšie funguje, ak ju robíme každý deň. Joga však netrvá hodinu. Pätnásť minút denne je lepšie a účinnejšie, ako hodina jeden, alebo dvakrát za týždeň. Najlepšie funguje v spojení denného režimu a stravovania podľa Ajurvédy. Pozor však na moderných odborníkov na výživu,“ upozorňuje.