17. októbra 2021

Nový regionálny dopravca v Bratislavskom kraji, vyššie ceny plynu a elektriny od januára, guvernér NBS obvinený z podplácania – to sú len niektoré témy, ktoré priniesol tretí októbrový týždeň. Od pondelka navyše obyvateľov piatich čiernych okresov čakajú ešte prísnejšie pandemické obmedzenia. Z dobrých správ spomenieme oceňovanie excelentných vedcov Eset Science Award či dvojmiliónový grant pre slovenskú spoločnosť Glycanostics, ktorá vyvíja testy na včasné odhalenie rakoviny. 

Tu je výber pätice najčítanejších článkov na Forbes.sk. Príjemné čítanie!

Dôchodková reforma

Kedy pôjdeme do penzie? Ministerstvo práce chce zvýšiť vek odchodu do dôchodku

Vek odchodu do dôchodku sa bude opäť meniť. Súčasná vláda navrhuje zrušiť zastropovanie dĺžky pracovného života na 64 rokov, ktoré zaviedol kabinet Roberta Fica. Vek odchodu do dôchodku by sa mal opätovne naviazať na strednú dĺžku života.

Podcast Nevyhorení

Ľudia, ktorí nežijú, len prežívajú: Je to emočná daň pandémie, hovorí psychologička

Stav stagnácie, prázdnota a prežívanie zdanlivo nekončiaceho čakania na to, že sa veci vrátia do „normálu“. Nejde o depresiu – necítite sa úplne beznádejne, nie je to ani vyhorenie – stále máte energiu. Psychológia nazývajú tento stav „languishing“, teda prežívanie. Čo s tým?

Reklama

Kam na jedlo

Urobte si gastrovýlet do Košíc: 7 tipov od blogera Dragana Stojakoviča
Dali by ste si vajcia Benedict alebo poriadne ostré ustrice? Foto: Food Tips Košice

Dali by ste si poriadny steak, klasiku v novom šate alebo si chcete zaspomínať na dovolenku pri mori? Kvalitná gastroscéna sa rozrastá aj na východe Slovenska. Podrobne ju sleduje foodbloger Dragan Stojakovič a postrehy ponúka na svojom profile Food Tips Košice. Pre Forbes.sk spísal sedem tipov, čo sa podľa neho určite oplatí ochutnať v metropole východu.

Potrava pre mozog

Aké aktivity má človek s IQ nad 140? To nám prezradila vedkyňa pôsobiaca v Mense

Tvrdí, že veľa času „trávi vo svojej hlave“, a preto musí občas „vypnúť“. Jej mimopracovné aktivity sú však ekvivalentom neustáleho vzdelávania a sebarozvoja. Mladá vedkyňa Darina Peterková v rozhovore zdôrazňuje dôležitosť aktívneho odpočinku, ktorý napomáha stimulovať určité časti mozgu.

Úspešní ľudia

Architekti Skočekovci: Radšej nestavať alebo nechať chátrať, než navždy zničiť
Architekti Martin a Iľja (zľava) Skočekovci. Foto: Miro Nôta

Iľja a Martin reprezentujú ďalšiu generáciu známej rodiny architektov Skočekovcov. Do histórie architektúry Slovenska sa meno Skoček zapísalo aj vďaka dnes opäť silno diskutovanej – niektorými vyzdvihovanej a mnohými odsudzovanej – budove bratislavského Istropolisu, za ktorou stojí ich otec Iľja. Pre Forbes otvorene hovoria o tom, čo ich v slovenskej architektúre teší a hlavne čo ich ruší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?