11. októbra 2021

Plynu máme dostatok, jeho cena sa po tohtoročnej „anomálii“ vráti na úrovne z minulého roka a cena elektriny pre domácnosti vzrastie približne o 1,5 centa na kilowatthodinu. Vyhlásil to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na pondelkovej (11. 10.) tlačovej konferencii. Dodal, že ministerstvo hospodárstva zvažuje právne kroky voči českej firme Bohemia Energy, ktorá opúšťa slovenský trh. 

„Hlavný zásobník je plný na 74 %,“ povedal Sulík s tým, že kapacita zásobníka sa oproti minulosti zvýšila. Podľa jeho slov priteká plynu od Gazpromu na Slovensko dostatok.

„Gazprom plní všetky svoje záväzky, ktoré zo zmluvy vyplývajú. Pravdepodobne tento týždeň sa stretnem s generálnou riaditeľkou Gazpromu a budeme riešiť ďalšie dodávky plynu. Plynu na Slovensku je ale dostatok,“ uzavrel tému, ktorá bola za predošlé dni jednou z najdiskutovanejších.

Cena za plyn

Podľa slov ministra Sulíka sa cena plynu vráti do normálnej cenovej hladiny, na akú boli odberatelia zvyknutí. „V roku 2021 prišlo k anomálii, kedy dopyt po plyne poklesol a to nieslo so sebou aj prudký pokles ceny, tá klesla na 16 eur za jednu megawatthodinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví  mohol začať robiť ‚fintičky‘, no neurobili to a pokles ceny posunuli ďalej na ľudí,“ upozornil Sulík.

Budúci rok bude regulovaná cena za plyn 22,45 eura. „SPP drží záväzok a dodáva plyn za také ceny, ako bolo v kontrakte dohodnuté,“ dodal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Reklama

Za elektrinu o 3-4 eurá mesačne viac

Sulík ubezpečil, že Slovensko je vo výrobe elektrickej energie takmer sebestačné, a tento status sa zvýši aj potom, čo sa otvorí tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Nemecko sa rozhodlo odstaviť jadrové elektrárne, čo znamená, že dopyt klesol a cena tiež. Slovenské elektrárne majú ešte na niekoľko rokov kontrakt, ktorý veľmi dobre funguje a za dobrú cenu. Na Slovensku je elektrickej energie vyrobenej dostatok. Nemusí mať nikto obavu, že by si nemohol kúpiť toľko, koľko jej potrebuje,“ vyhlásil Sulík.

Nárast cien elektriny zaťaží od januára priemernú domácnosť tromi až štyrmi eurami mesačne. Sulík ale verí, že sa v roku 2023 ceny stabilizujú. Budúci rok maximálna regulovaná cena energie vzrastie z 13,3 na 14,60 eura, teda o 1,5 centa na kilowatthodinu.

Sulík dodal, že istou kompenzáciou budú nižšie ceny za prenos elektriny, konkrétne spomenul zrušenie odvodu do jadrového fondu, približne 3 eurá za MWh, čo by mali dodávatelia premietnuť do cien pre odberateľov.

Odchod Slovakia Energy z trhu

Po tom, čo Slovakia Energy, ktorá patrí do portfólia českej spoločnosti Bohemia Energy, ohlásila odchod z nášho trhu, zostalo v neistote asi 300-tisíc domácností. Sulík ich uisťuje, že dostanú na budúci rok plyn a elektrinu.

Záväzky prevezmú dodávatelia poslednej inštancie, ktorými sú pre plyn Slovenský plynárenský priemysel a pre elektrinu regionálne distribučné spoločnosti. Otázne zatiaľ zostávajú ceny energií pre bývalých klientov Slovakia Energy, cenníkové ceny zatiaľ podľa Sulíka ponúkol Slovenský plynárenský priemysel za dodávky plynu, s dodávateľmi elektriny ešte rokujú.

Rezort hospodárstva teraz zvažuje voči spoločnosti podniknúť právne kroky. „Táto firma nemala nakúpených 100 % energií, no mali niečo nakúpené za solídne ceny. Mňa teraz zaujíma, že čo sa s tými nakúpenými percentami plynu a elektriny stalo. Skúmame právne možnosti, ako podať žalobu na túto firmu,“ dodal minister hospodárstva.

Spoločnosť Slovakia Energy bola minulý rok štvrtým najväčším dodávateľom na trhu s plynom. Jej trhový podiel bol asi šesť percent. Najviac zákazníkov má SPP, po ňom nasledujú Innogy a ZSE Energia. Podnik bol zároveň jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov elektriny. Svoj odchod zo slovenského trhu oznámil začiatkom októbra a odôvodnil ho prudkým nárastom cien.

Teplárne v problémoch

Rezort hospodárstva upozornil, že v problémoch sa môžu ocitnúť aj niektoré teplárne, ktoré sa nedostatočne zásobili plynom, Aktuálne ho totiž budú musieť nakupovať za vysoké ceny. Štát je pripravený prevziať dodávky tepla aj za prípadné skrachované teplárne, uviedol v pondelok Sulík.

„Tu bude pripravená spoločnosť MH Manažment tieto teplárne prevziať a prevádzkovať za korektné ceny,“ povedal Sulík. „Nikto nebude ani sekundu bez dodávok elektriny, plynu alebo tepla,“ dodal.

Nárast cien v celej Európe

Poslanci Európskeho parlamentu minulý týždeň v Štrasburgu diskutovali so zástupcami štátov EÚ a Európskej komisie o možnostiach, ako zmierniť následky prudkého rastu cien plynu pre spotrebiteľov a podniky a prekonať aktuálnu krízu. Jedným z navrhovaných riešení bol spoločný nákup plynu za nižšie ceny, spomína sa aj nižšia sadzba spotrebnej dane respektíve jej dočasné zrušenie.

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson skonštatovala, že ceny plynu dosiahli v októbri rekordné maximá a veľkoobchodné ceny elektriny vzrástli za prvých deväť mesiacov tohto roka o viac ako 200 percent.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?