14. októbra 2021

Slovenská biotechnologická spoločnosť Glycanostics získala grant od Európskej rady pre inovácie v hodnote takmer dva milióny eur. Uspela pritom ako jedna zo 65 firiem spomedzi viac ako 4-tisíc uchádzačov v celoeurópskej výzve EIC Accelerator.

Spoločnosť Glycanostics pôsobí v oblasti včasnej diagnostiky rakoviny a grant využije na dokončenie proteínového štandardu, klinické validácie, ako aj ďalší vývoj a patentovanie biomarkerov, aby bola pripravená na získanie registrácie pre uplatnenie sa na trhu.

„Získanie tohto prestížneho grantu je pre nás ocenením nášho 10 rokov trvajúceho výskumu, ako aj veľkým prejavom dôvery. Je zároveň dôkazom, že aj na Slovensku vznikajú prevratné inovatívne riešenia. My sme radi, že sa môžeme podieľať na formovaní slovenského biotechnologického priemyslu, ktorý dnes získava na význame viac ako kedykoľvek predtým,“ hovorí  Eva Kováčová, CEO spoločnosti Glycanostics.

Záchrana životov aj nové pracovné miesta

Ako dodala, v Glycanostics vyvinuli technológiu, ktorá má potenciál pomôcť zachrániť životy miliónom ľudí na celom svete. „Preto považujeme za našu povinnosť sprístupniť túto inováciu pacientom na celom svete tak rýchlo, ako to bude možné. Zároveň chceme vytvárať na Slovensku nové pracovné pozície s vysokou pridanou hodnotou, a tým pomôcť šikovným ľuďom podieľať sa na formovaní našej budúcnosti,“ dodala Kováčová.

Ako uviedla spoločnosť v tlačovej správe, získanie grantu je tiež výborným signálom aj smerom k súkromným investorom, ktorých tiež presvedčil potenciál Glycanostics. Prostredníctvom platformy Crowdberry a investičného fondu CB Growth ONE získala spoločnosť začiatkom septembra investíciu v celkovej hodnote jeden milión eur.

Reklama

EIC Accelerator je finančnou schémou programu Európskej rady pre inovácie v európskom programe Horizon Europe, ktorý má za cieľ podporu ďalšieho rozvoja prelomových inovatívnych riešení od začínajúcich firiem a malých a stredných podnikov, pričom značná časť je zameraná práve na strategické inovácie v oblasti zdravotníctva, ale aj digitálne technológie a projekty podporujúce ciele európskej Zelenej dohody.

Granty v sume 136 miliónov eur

Tento rok prerozdelila Európska rada pre inovácie celkovo 136 miliónov eur medzi 65 európskych spoločností vo forme grantov, vrátane slovenskej spoločnosti Glycanostics. Ďalších 227 miliónov eur môžu spoločnosti získať vo forme priamych investícií od EIC fondu.

Spoločnosť Glycanostics vznikla v roku 2017. Založili ju slovenskí vedci Ján Tkáč a Tomáš Bertók, pôvodne z Chemického ústavu SAV.

Spoločnosť sa zameriava na oblasť diagnostiky rakoviny s cieľom priniesť na trh presné, neinvazívne a cenovo dostupné testy nádorového ochorenia prostaty. Ide o prelomovú metódu na základe vyšetrenia z krvi, ktorá má potenciál škálovania na ďalších 10 typov rakoviny a tiež globálny komerčný potenciál.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?