12. októbra 2021

Exministra financií a guvernéra NBS Petra Kažimíra obvinili z korupcie. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk, podľa ktorého údajne priniesol Kažimír vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok asi 50-tisíc eur. Vyplýva to z výpovedí spolupracujúceho obvineného Imreczeho.

Obvinenie voči Kažimírovi vzniesol priamo Úrad špeciálnej prokuratúry. Pre Aktuality.sk to malo potvrdiť viacero nezávislých zdrojov. Prokuratúra ani polícia informáciu zatiaľ nepotvrdili. „V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie,“ cituje agentúra TASR hovorkyňu Prezídia Policajného zboru Denisu Bárdyovú.

„Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ reagoval Kažimír. Bývalý minister financií tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu“.

Informácie o vznesení obvinenia potvrdil v utorok večer Kažimírov obhajca Ondrej Mularčík. „Je obvinený z prečinu podplácania a voči obvineniu podáme sťažnosť,“ spresnil pre TASR Mularčík s tým, že viac informácií aktuálne poskytnúť nemôže.

Vypovedal v kauze Mýtnik

Súčasný guvernér Národnej banky Slovenska bol v polovici augusta 2021 vypovedať v bratislavskom sídle Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ku kauze Mýtnik. Ako informujú Aktuality.sk, Kažimírovo meno sa spomínalo aj v súvislosti s miliónovými zákazkami na Finančnej správe, v ktorých figuruje aj obvinený IT podnikateľ Michal Suchoba.

Reklama

„Nezúčastňoval som sa na žiadnej trestnej činnosti ani som ju netoleroval a ani som ju nijakým iným spôsobom neprehliadal,“ povedal Kažimír v auguste na policajnom prezídiu, kde bol predvolaný ako svedok. Už vtedy žiadali niektorí koaličný poslanci jeho odchod z funkcie guvernéra NBS.

Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Roberta Fica (Smer-SD) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer-SD.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?