14. októbra 2021

Aktuálna situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 sa zhoršuje, na  covid mape Slovenska už pribudli aj prvé čierne okresy. Ako informoval Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotníckych analýz pri Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky, aktuálne zaznamenávame na Slovensku takmer 2-tisíc prípadov denne, do nemocníc príde zhruba 700 pacientov týždenne a počet hospitalizovaných aktuálne presahuje 800 ľudí. 

Ako ďalej informoval Mišík, najviac prípadov je medzi školopovinnými deťmi. Počet infekcií na Slovensku však aj naďalej vykazuje veľké regionálne rozdiely. Najviac ich je v okresoch ako Svidník, Bardejov či Stará Ľubovňa.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 18. októbra:

Kde je povinný respirátor a aké sú obmedzenia v obchodoch a službách? Viac informácií o covid opatreniach v jednotlivých okresoch si môžete pozrieť tu.

Do nemocníc sa prijíma okolo 100 pacientov denne, pričom asi 80 percent z nich sú nezaočkovaní ľudia, informoval Mišík.  Zo všetkých prípadov si podľa neho vyžaduje hospitalizáciu asi sedem percent.

Reklama

Predpokladáme, že ku koncu mesiaca budeme mať denne okolo 3-tisíc prípadov, príjmy do nemocníc dosiahnu okolo 250 denne,“ dodal Mišík.

Situácia v jednotlivých krajoch

Ako informovalo Ministertsvo zdravotníctva za stredu 13. októbra na Slovensku pribudlo 1 871 ľudí s pozitívnym PCR testom (z celkového počtu 12531 vykonaných testov), pričom takmer 74 percent z nich bolo nezaočkovaných. Pozitívnych bolo aj 387 ľudí (18533 testov), ktorí absolvovali Ag testy, z nich 73 percent bolo nezaočkovaných.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Prešovskom kraji (549), nasleduje Žilinský (404), Banskobystrický (217), Trenčiansky (171), Košický (168), Bratislavský (143) a Trnavský (128) a Nitriansky (91).

Situácia v nemocniciach

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 885 pacientov, potvrdené ochorenie má 824 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,15 percent ľudí. Na JIS je 103 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 94 osôb. Celkový počet úmrtí „na covid“ je tak 12791 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2508.

Na Slovensku je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 2 475 646 ľudí a druhú dávku vakcíny už dostalo 2 276 678 ľudí, čo predstavuje niečo cez 43 percent z celkovej populácie. Za uplynulý týždeň sa zaočkovalo asi 12-tisíc ľudí.

Platy zdravotníkov

Ako uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, vláda sa zamýšľala aj nad odmeňovaním zdravotníkov. Ako jediný rezort bude mať zdravotníctvo na budúci rok valorizované mzdy na základe mzdového automatu.

S ministrom financií a premiérom SR sa tiež dohodli, že od doby, keď počet pacientov prekročí 1000, začnú byť zdravotníkom vyplácané covid príplatky. Zároveň uviedol, že sa budú snažiť, aby platy zdravotníkov na Slovensku boli viac konkurencieschopné v rámci EÚ.

„V priebehu krátkeho obdobia máme pripraviť analýzu, v ktorej budeme porovnávať platové podmienky u nás a u našich susedov aj v Európe s cieľom nastaviť naše platové podmienky tak, aby sme boli konkurencieschopné čo sa týka lekárov a zdravotníckeho personálu,“ doplnil minister Lengvarský.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?