16. októbra 2021

Ocenenie excelentných vedcov Eset Science Award má nových laureátov. Výnimočnou osobnosťou slovenskej vedy za rok 2021 sa stal fyzik Ján Dusza, výnimočným mladým vedcom do 35 rokov Ladislav Valkovič, ktorý sa zameriava na meraciu techniku a výnimočným pedagógom Jozef Zajac, ktorého špecializáciou sú progresívne výrobné technológie.

Predseda medzinárodnej komisie a laureát Nobelovej ceny Kip Thorne ocenil svetovú úroveň slovenských vedcov. „Výber laureátov bol aj tento rok nesmierne náročný, keďže všetci finalisti sú vo svojich oblastiach excelentní. Potvrdzuje sa tak, že veda na Slovensku má medzinárodnú kvalitu. Veľké vedecké projekty však vyžadujú nielen excelentnú vedu, ale aj podporu štátnych a súkromných inštitúcií,“ skonštatoval.

Výnimočná osobnosť slovenskej vedy Ján Dusza

Ján Dusza. Foto: Linda Kisková Bohušová

Priemysel má vedca Jána Duszu veľmi rád. Výskum, ktorému sa nový laureát hlavnej kategórie ocenenia Eset Science Award venuje, totiž umožňuje, aby svetlo sveta uzreli kvalitnejšie lopatky plynových turbín, ventily spaľovacích motorov, guľôčkové ložiská, solárne články, filtre ovzdušia a vôd či liečivá s postupným uvoľňovaním. 

Ako povedal pre Forbes, rád by sa dožil toho, aby vysokoteplotné keramické materiály, na ktorých vývoji sa podieľa, prispeli k tomu, aby let z Londýna do New Yorku trval hodinu a pol. 

Ocenenie v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy si v budove Slovenskej filharmónie počas slávnostného večera v prítomnosti prezidentky SR Zuzany Čaputovej a predsedu vlády SR Eduarda Hegera prevzal od predsedu komisie súťaže Kipa Thorna. V príhovore sa priznal, že to „ako materiálový fyzik“ vôbec nečakal. 

Reklama

„Mám takmer 70 rokov a dostal som už mnoho ocenení, ale toto je najviac,“ vyjadril sa Dusza, ktorý pôsobí na Ústave materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Celý svoj profesionálny život sa venuje výskumu a vývoju progresívnych keramických materiálov. S kolegami v Košiciach založil aj Výskumné centrum Promatech, ktoré produkuje výsledky svetovej úrovne. 

Výnimočný mladý vedec Ladislav Valkovič

Ladislav Valkovič. Foto: Lauren Barbour 

Ladislav Valkovič sa zaoberá tým, ako čo najrýchlejšie, najpresnejšie a neinvazívne merať metabolizmus srdca a iných vnútorných orgánov. Za svoje doteraz najväčšie úspechy považuje vývoj rýchlej metódy merania metabolických procesov vo svale, ktorá ich umožňuje merať aj počas cvičenia, a neinvazívnej metódy na meranie metabolických procesov v pečeni.

Pôsobí na Ústave merania Slovenskej akadémie vied v Bratislave a v Oxford Centre for Clinical Magnetic Resonance Research na Oxfordskej univerzite.  Rovnako ako Duszu ho ocenenie prekvapilo. „Prišiel som sem skôr ako do divadla, pozrieť sa na prezentáciu excelentnej vedy. Verím, že o 10 – 15 rokov sa ale budem môcť uchádzať aj o ocenenie v hlavnej kategórii,“ dodal.  

Výnimočný vysokoškolský pedagóg Jozef Zajac

Jozef Zajac. Foto: Jozef Kadela

Jozef Zajac pôsobí ako dekan Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach. Venuje sa téme progresívnych výrobných technológií ako laser, vodný prúd, plazma či vysokorýchlostné obrábanie. V priemysle sa využívajú už niekoľko desaťročí, no najlepšie roky majú podľa Zajaca ešte pred sebou. 

Z pohľadu univerzitného pedagóga zdôrazňuje význam prepojenia vysokoškolského štúdia s praxou. Jeho fakulta dosahuje až 99-percentú úspešnosť zamestnania absolventov do troch mesiacov od skončenia štúdia, pričom 70 až 80 percent z nich aj ostáva pracovať na Slovensku.

„Nevnímam to ako ocenenie len pre mňa, ale aj pre všetkých učiteľov základných, stredných aj vysokých škôl, ktorí sa museli vyrovnávať s výzvami tejto pandemickej doby,“ povedal.

Vedecké poznatky posúvajú krajinu vpred

Počas slávnostného galavečera v sobotu 16. októbra vyhlásili aj cenu verejnosti. Získala ju biochemička Katarína Mikušová, ktorá sa na Katedre biochémie Prírodovedeckej fakulty UK snaží nájsť slabiny v stavbe bunkovej steny bacila, ktorý spôsobuje tuberkulózu. Ochorenia, ktoré si aj v 21. storočí vyžiada každoročne takmer 1,5 milióna obetí.   

„Práca laureátov aj finalistov je bez ohľadu na oblasť, ktorej sa venujú, nesmierne dôležitá, a to na Slovensku aj vo svete. Spoločnosť dnes čelí zásadným globálnym výzvam, vrátane šíriacich sa dezinformácií a nedôvery vo vedu a jej výsledky. Naša dôvera vo vedcov a vedkyne však zostáva silná a sme radi, že môžeme ich činnosť aj naďalej podporovať. Veríme, že vedci a vedecké poznatky posúvajú našu krajinu vpred,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.

Ocenenie Eset Science Award už po tretí rok skladá poctu špičkovým vedcom a vedkyniam, ktorí sú zosobnením excelentnej vedy na Slovensku aj v medzinárodnom meradle a ich vedecká práca a výsledky sú prínosom pre rôzne sféry života spoločnosti.

Laureáti všetkých troch kategórií sú vyberaní na základe náročných kritérií, medzi ktoré patria aj aktuálne vedecko-výskumné výsledky a publikácie, merateľné scientometrické údaje, ale aj komunikácia a popularizácia, spolupráca s inými vedeckými odbormi, ohlas blízkych spolupracovníkov či študentov a mnohé ďalšie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?