12. októbra 2021

Mnohoročná šnúra Billa Gatesa ako prvého či druhého najbohatšieho muža Ameriky je na konci. Po prvýkrát od roku 1991 je zakladateľ Microsoftu v rebríčku najbohatších Američanov s názvom Forbes 400 nižšie než na druhom mieste.

Gatesov majetok sa oproti minulému roku zvýšil o 23 miliárd dolárov na súčasných 134 miliárd. Ani to mu však nestačilo na obhájenie pozície na čele rebríčka pred hlavnými rivalmi – zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom, riaditeľom Tesly Elonom Muskom a šéfom Facebooku Markom Zuckerbergom.

Tým sa majetok v minulom roku zvýšil ešte o niečo viac, najmä vďaka rastu cien akcií ich spoločností. Bill Gates sa tak v rebríčku umiestnil za touto trojicou, na štvrtom mieste.

Akciové trhy však nie sú jediným dôvodom, prečo sa Gates musí uspokojiť až so štvrtou pozíciou. Značný kus Gatesovho majetku, minimálne 5,7 miliardy dolárov v podieloch verejne obchodovaných spoločností, totiž pripadol jeho bývalej manželke Melinde po tom, čo pár v máji oznámil rozvod. Nebyť rozvodu, bol by Gates bohatší než Zuckerberg a v tohtoročnom rebríčku by obsadil tretiu pozíciu.

Odkiaľ pochádza Gatesovo bohatstvo?

Takmer štvrtina Gatesovho bohatstva pochádza z 1,3-percentného podielu v Microsofte v hodnote 31 miliárd dolárov. Zvyšok jeho majetku sa ukrýva v jeho investičnej firme Cascade Investment LLC a ďalších aktívach, ako je napríklad megalomanské sídlo v Medine v štáte Washington, ktoré prezývajú Xanadu – podľa fiktívneho veľkolepého sídla z filmu Občan Kane. Jeho odhadovaná hodnota je 143 miliónov dolárov.

Reklama

Prostredníctvom firmy Cascade vlastní Gates väčšinový podiel v sieti automobilových predajní AutoNation a ďalšie väčšie či menšie podiely. Napríklad v americkej spoločnosti na odstraňovanie odpadu Republic Services, vo firme na výrobu traktorov Deere & Co., v Kanadskej národnej železničnej spoločnosti a v mnohých ďalších.

Míľniky od roku 1986

Zloženie Gatesovho majetku sa od roku 1986, keď sa medzi štyrmi stovkami najbohatších ľudí objavil po prvýkrát, značne zmenilo. V tom roku vstúpil Microsoft po prvýkrát na burzu a Gates vtedy vlastnil 45 percent spoločnosti vo vtedajšej hodnote 315 miliónov dolárov.

Hneď v nasledujúcom roku sa z neho však vďaka rýchlo rastúcej cene akcií Microsoftu stal najmladší miliardár sveta. Mal vtedy 31 rokov.

A od tej doby Gatesova hviezda stúpala strmo nahor. Ročné príjmy Microsoftu v roku 1990 po prvýkrát prekonali miliardu dolárov, čím sa zo spoločnosti stal najväčší výrobca počítačového softvéru v histórii.

V roku 1991 Gates v rebríčku najbohatších Američanov poskočil zo šestnásteho miesta na druhé. Jeho majetok mal v tej dobe hodnotu 4,8 miliardy.

A hneď v nasledujúcom roku, teda v roku 1992, sa z neho stal s majetkom 6,3 miliardy dolárov po prvýkrát najbohatší muž Spojených štátov.

Keď v roku 2000 odstúpil z čela Microsoftu, hodnota jeho majetku po prvýkrát o niečo klesla, aj to však stačilo na obhájenie prvého miesta v rebríčku.

Prelom tisícročí

Akcie Microsoftu však uprostred internetovej horúčky na prelome tisícročí značne kolísali a spoločnosť sa navyše musela brániť obvineniam z porušenia hospodárskej súťaže zo strany antimonopolného úradu.

Gates v tom čase previedol balík akcií Microsoftu v hodnote dvadsiatich miliárd dolárov do nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, ktorú spolu s manželkou v roku 2000 založili, čím sa jeho majetok znížil ešte viac.

Najbohatším mužom Ameriky zostal Bill Gates až do roku 2017, navzdory tomu, že aj naďalej daroval obrovské sumy peňazí rodinnej nadácii, ktorá je v súčasnosti najväčšou filantropickou organizáciou na svete.

V roku 2008 ho síce na krátku dobu predbehol jeho dlhoročný priateľ Warren Buffett, avšak Gates si stihol vziať svoj titul späť ešte pred vydaním nového rebríčka Forbes 400.

Medzi rokmi 1994 až 2020 darovali Bill a Melinda Gatesovci svojej nadácii 36,8 miliardy, prevažne vo forme akcií Microsoftu.

Vrtkavý svet miliardárov

V roku 2018 Gates opustil prvé miesto v rebríčku, po tom, ako ho prekonal Jeff Bezos. Na konci roka 2020 sa cez neho potom vďaka „zbesilej“ jazde akcií Tesly na trhu prehnal Elon Musk. A v auguste tohto roka sa pred Gatesa dostal aj Zuckerberg.

Svet najbohatších svetových miliardárov je však značne vrtkavý, o čom najlepšie svedčí uplynulých pár dní. Po uzavretí aktuálneho rebríčka Forbes 400 prišiel v pondelok znenazdajky dlhý výpadok Facebooku. Ten spolu s kauzou negatívneho dopadu používania sociálnych sietí na mentálne zdravie mladistvých spôsobil pokles cien akcií Facebooku.

A Bill Gates sa v pomyselnom rebríčku vrátil na pozíciu tretieho najmajetnejšieho muža Ameriky.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Forbesu .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?