3. mája 2021

Po tom, čo najväčšie technologické firmy USA zverejnili svoje tržby za prvý štvrťrok 2021, sa zvýšil aj majetok niektorých členov rebríčka najbohatších ľudí sveta. Najväčším skokanom sa stal Mark Zuckerberg, ktorého bohatstvo narástlo o 8 miliárd dolárov. Odhadovaná čistá hodnota jeho majetku je na úrovni 117,8 miliardy dolárov.

Sociálny gigant rozbil očakávania analytikov v stredu 28. apríla popoludní, keď tržby Facebooku za prvý štvrťrok dosiahli 26,1 miliardy dolárov, čo je o 48 % viac ako v minulom roku.

Pomohlo to zvýšeniu akcií o 7,3 % na ich rekordnú hodnotu, ktorú dosiahli vo štvrtok. Osempercentný zisk Facebooku ďaleko predbehol stagnáciu indexu S&P 500 a 0,5 % pokles indexu Dow Jones Industrial Average.

Tržby spoločnosti Facebook boli o takmer 3 miliardy dolárov vyššie, ako predpovedali analytici, a jej čistý príjem vo výške 9,5 miliardy dolárov (3,30 dolára na akciu) prekonal priemerné očakávania 2,33 dolára na akciu. Nárast Facebooku tiež zvýšil čisté imanie miliardových spoluzakladateľov Dustina Moskovitza a Eduarda Saverina o viac ako jednu miliardu dolárov.

Ďalší víťazi

Dobrý týždeň mal aj najbohatší človek na svete Jeff Bezos, ktorý prekročil 200-miliardovú hranicu prvýkrát od októbra minulého roka. Teraz sa hodnota jeho majetku odhaduje na 201,4 miliardy dolárov, čo je o 6,7 miliárd dolárov viac ako pred týždňom. Akcie spoločnosti Amazon vzrástli po zverejnení príjmov za prvý štvrťrok o 3,8 %.

Reklama

Ako pandemické stimuly ovplyvnili zisky IT gigantov

(vývoj medziročného zisku v miliardách USD, medziročná zmena v percentách)

Infografika: Statista.com

Tržby a zisk Amazonu rozdrvili očakávania. Aj keď v piatok mierne klesli, týždeň ukončili s 3,8 % nárastom, čím sa tiež zvýšil majetok Bezosovej bývalej manželky MacKenzie Scottovej o 2,2 miliardy dolárov na odhadovaných 61,2 miliardy dolárov.

Darilo sa aj konglomerátu Alphabet, pod ktorý patrí Google, jeho tržby v prvom štvrťroku dosiahli 55,3 miliardy dolárov, čo je o 34 % viac ako v minulom roku.

Toto číslo pomohlo Alphabetu dosiahnuť 2,3 % nárast akcií  a zvýšilo majetok jeho spoluzakladateľov Larryho Pagea a Sergeja Brina o 2,9 miliardy dolárov. Hodnota Google sa aktuálne odhaduje na 102,7 miliardy dolárov.

Najväčším víťazom mimo amerických akcií sa stal Jiang Rensheng po tom, čo jeho čínska firma vyrábajúca vakcíny Chongqing Zhifei Biological Products narástla o 16,6 %, čím zvýšil svoje imanie o 4,4 miliardy dolárov na odhadovaných 30,9 miliardy dolárov. Zhifeiova trojdávková vakcína Covid-19 bola schválená pre núdzové použitie v Číne v marci. Čisté imanie tejto spoločnosti vzrástlo od začiatku pandémie o viac ako 300 %.

Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorom je prispievateľ Hank Tucker, ktorý píše o peniazoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?