6. júla 2021

Len včera (5. júla) Jeff Bezos oficiálne skončil vo funkcii výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon. Ukončil tak pozoruhodný 27-ročný maratón, počas ktorého sa e-commerce gigant stal jednou z najcennejších verejne obchodovaných firiem na svete s trhovou kapitalizáciou 1,8 bilióna dolárov.

V procese budovania spoločnosti sa jeho majetok zvýšil o 12 425 % – čo je nárast o 196 miliárd dolárov od roku 1998, keď sa prvýkrát objavil v rebríčku najbohatších Američanov Forbes 400 s čistým imaním 1,6 miliardy dolárov. Teraz má jeho majetok hodnotu takmer 202 miliárd dolárov, čo z neho robí najbohatšieho človeka na Zemi.

Jeff Bezos-Fores-imanie
Bezos je na prvom mieste rebríčka najbohatších ľudí sveta. Odhadovaná hodnota jeho majetku v čase písania článku bola takmer 202 mld. dolárov a hodnota majetku uvádzaná v rebríčku Forbes 400 roku 2020 179 mld. dolárov. Foto: Forbes.com

Venovať sa bude súkromným aktivitám

Bezos zostane naďalej vo funkcii výkonného predsedu Amazonu, zatiaľ čo šéf webových služieb Amazonu Andy Jassy, ktorý sa k elektronickému predajcovi pripojil v roku 1997, prevzal 5. júla 2021 každodenné operácie vo funkcii výkonného riaditeľa.

Bezos sa však už nebude natoľko zapájať do fungovania spoločnosti, ktorú založil v roku 1994. Namiesto toho sa sústredí na ďalšie záujmy vrátane svojich charitatívnych organizácií — fond Bezos Day One a fond Bezos Earth — a tiež na svoju komerčnú vesmírnu spoločnosť Blue Origin, ktorá ho spolu s jeho bratom Markom vezme do vesmíru 20. júla.

Prvýkrát miliardárom

Bezos sa stal prvýkrát miliardárom v roku 1998, rok po tom, čo sa Amazon dostal na burzu ako internetové kníhkupectvo. V tom čase spoločnosť iba začínala rozširovať svoje portfólio a zákazníkom začala ponúkať napríklad aj CD. V tom roku bola priemerná cena akcií Amazonu iba 7,47 dolára, čo je dnes zlomok z 3 487,40 dolára za akciu.

Reklama

V priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí sa podnikanie spoločnosti Amazon začalo rozširovať do ďalších priemyselných odvetví. V roku 2005 spoločnosť uviedla na trh svoju dnes už slávnu službu Prime Membership Service a ponúkala zákazníkom, ktorí platili ročný poplatok 79 dolárov, bezplatné doručenie do dvoch dní. (Amazon Prime teraz stojí 119 dolárov ročne.)

Viaceré akvizície

V roku 2006 vytvoril Amazon svoju cloudovú výpočtovú jednotku Amazon Web Services, ktorá je v súčasnosti najziskovejšou časťou spoločnosti. Do streamovaného videa sa pustili v roku 2011, do potravín Whole Foods v roku 2017, do bezpečnostnej techniky kúpou spoločnosti Ring v roku 2018 a tiež do filmovej produkcie, ktorú chce rozšíriť svojou nedávnou ponukou pre štúdiá MGM v máji.

Samotná veľkosť a rastúci vplyv Amazonu vyvolali kritiku zo všetkých oblastí politického spektra. Protimonopolné regulačné úrady spoločnosť vyšetrujú, pracovníci sa snažia zjednotiť rozľahlú sieť skladov Amazonu, progresívni zákonodarcovia verejne odsúdili Bezosovo obrovské bohatstvo a konzervatívci odsúdili rozhodnutie Amazonu začiatkom tohto roka odstrániť knihu o transsexuálnych témach. Amazon v tom čase reagoval tvrdením, že odmieta predávať knihy označujúce LGBTQ identity za duševné choroby.

Napriek nedávnym prekážkam a protimonopolným obavám cena akcií Amazonu neustále rástla a odmeňovala svojho zakladateľa zvyšujúcim sa majetkom.

Bezos sa stal najbohatším človekom na svete v roku 2018, keď sa jeho čisté imanie zdvojnásobilo, a to vďaka prudko stúpajúcej cene akcií Amazonu z 81,5 miliardy dolárov v októbri 2017 na 160 miliárd dolárov v nasledujúcom októbri.

Predbehli ho iba na chvíľku

Porazil Billa Gatesa, Warrena Buffetta a Marka Zuckerberga a stal sa prvým človekom, ktorý nazhromaždil 12-ciferné imanie v ročnom rebríčku Forbesu 400 najbohatších Američanov. Odvtedy zostal na prvom mieste zoznamu, najmä keď pandémia posunula akcie Amazonu do nových výšin.

Elon Musk v januári tohto roku na krátko predbehol Bezosa ako najbohatšieho na svete a šéf LVMH z Francúzska Bernard Arnault urobil to isté v máji, ale prudký nárast akcií Amazonu ho opäť postavil na vrchol.

Od roku 2019 sa Bezosov majetok zvýšil o 73 % — napriek tomu, že jednu štvrtinu svojich akcií v Amazone daroval bývalej manželke MacKenzie Scott, keď sa toho roku rozviedli.

Takmer 90 % jeho majetku — asi 176 miliárd dolárov — leží v jeho 10-percetnom podiele v Amazone, odhaduje Forbes. Zvyšok sa rozdeľuje medzi jeho investície do raketovej spoločnosti Blue Origin, rôzne domy po celej krajine, noviny Washington Post a množstvo investícií do najmenej dvoch desiatok technologických a biotechnologických spoločností.

Bezos za tie roky predal akcie Amazonu v hodnote takmer 27 miliárd dolárov (pred zdanením), vďaka čomu mu zostali desiatky miliárd, ktoré mohol minúť podľa vlastného výberu.

Článok vyšiel na webe Forbes US, autorkou je rektorka Rachel Sandler

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?