2. júla 2021

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos chcel byť prvým miliardárom vo vesmíre, ktorý poletí na vlastnej lodi. Richard Branson, majiteľ Virgin Galactic, však oznámil, že poletí o deväť dní skôr.

Najstaršia žena vo vesmíre

Aktuálne najbohatší človek na svete Jeff Bezos v teatrálnom videu na Instagrame oznámil, že spolu s ním v jeho vesmírnej lodi od spoločnosti Blue Origin poletí aj jeho brat Mark Bezos. Zároveň na let pozval aj 82-ročnú bývalú astronautku Wally Funk. Tá by sa tak mala stať najstaršou ženou vo vesmíre.

Wally Funk bola v šesťdesiatych rokoch súčasťou súkromného vesmírneho programu Mercury 13. Išlo o trinásť astronautiek, ktoré úspešne prešli testami a boli pripravené na let do vesmíru. Keďže však tento program nepatril pod NASA, do vesmíru sa nikdy nedostali.

„Je čas,“ napísal zakladateľ Amazonu na Instagrame. „Vitaj na palube, Wally. Tešíme sa, že s nami poletíš 20. júla ako náš vzácny hosť. Nikto na to nečakal dlhšie.“

Boj o prvenstvo

Aj keď Wally Funk zrejme bude najstaršou ženou, ktorá poletí do vesmíru, prvenstvo vesmírneho zážitku Jeffa Bezosa je ohrozené. Spoločnosť Virgin Galactic oznámila, že prvý z ich desiatich letov do vesmíru v rámci misie Unity 22 je naplánovaný na 11. júla. Jedným z pasažierov bude aj miliardár Richard Branson.

„Jedna vec je snívať o tom, že sa raz vesmír stane dostupnejším pre všetkých. Druhá je mať neuveriteľný tím, ktorý tento sen dokáže premeniť na skutočnosť,“ povedal Branson vo vyhlásení.

„Som poctený, že sa budem môcť pripojiť k skupine odborníkov a vyskúšať si cestu, ktorú budú podstupovať naši budúci astronauti. Chcem sa uistiť, že sme pre verejnosť vytvorili jedinečný zážitok, aký od Virgin Galactic očakávajú,” dodal.

Články, z ktorých sme čerpali vyšli v americkom vydaní Forbes a ich autormi sú redaktor Alex Knapp a prispievateľ Jamie Carter.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?