Reklama
Bill Gates sa chce venovať aj zmene klímy. Foto: SITA/AP

Bill Gates sa naplno venuje charite. Jeho nadácia prehodila výhybku na koronavírus

30. apríla 2020

Druhý najbohatší muž sveta Bill Gates ešte v marci prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti LinkedIn oznámil, že opúšťa predstavenstvo spoločností Microsoft a Berkshire Hathaway, ktorá patrí ďalšiemu miliardárovi Warenovi Buffettovi, aby mal viac času na filantropiu. 

Písal sa rok 2000, keď sa Bill Gates vzdal roly generálneho riaditeľa Microsoftu a spolu s manželkou založil známu Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov. V rámci svojich charitatívnych projektov Gates doposiaľ predal alebo rozdal väčšinu svojho podielu v Microsofte, čo predstavovalo akcie v hodnote zhruba 35,8 miliardy amerických dolárov. V súčasnosti mu patrí približne jedno percento svetového gigantu.

Vo svojom blogu Gates Notes nedávno zakladateľ Microsoftu oznámil, že prioritou jeho spomínanej nadácie sa stáva boj s koronavírusom. „V bežných časoch dáva naša nadácia viac ako polovicu prostriedkov na predchádzanie úmrtí zavinených infekčnými ochoreniami. Počas prebiehajúcej pandémie využívame naše skúsenosti, aby sme našli riešenia v každej z oblastí a pohli vecami dopredu najrýchlejšie, ako sa len dá. Robíme množstvo aktivít – viac ako 100 tímov vyvíja liečivá a ďalších 100 skupín vedcov vakcíny.“

K normálnym pomerom sa nevrátime,
kým nepríde účinná vakcína, hovorí Bill Gates

Pre Financial Times miliardár ešte dodal, že nadácia sa teraz bude „takmer výlučne“ sústreďovať len na koronavírus. „Dokonca aj v oblastiach, ktoré sa netýkajú zdravotníctva, povedzme pri projektoch v školstve, meníme pohľad tým spôsobom, že sa napríklad viac sústredíme na online vzdelávanie,“ dodal Gates.

Reklama
Bill Gates sa filantropii venuje už niekoľko rokov. Foto: SITA/AP
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov už na boj s chorobou prispela 250 miliónmi dolárov. Peniaze smerovali na zlepšovanie diagnostiky, terapie a na vývoj vakcín. Pomoc smerovala aj na zlepšenie zdravotníckych systémov v Afrike a južnej Ázii. Nadácia taktiež nedávno prisľúbila prispieť ďalšími 150 miliónmi.

Už len filantropia

Ešte v marci Gates vo svojom vyhlásení napísal: „Rozhodol som sa odstúpiť z vedenia spoločnosti, aby som sa mohol viac sústrediť na svoje filantropické aktivity, ktoré zahŕňajú starostlivosť o globálne zdravie a rozvoj, vzdelávanie a v neposlednom rade aj riešenie otázky klimatickej zmeny.“ Dodal, že práve vtedy bol najlepší čas odstúpiť z pozícií v Berkshire a Microsofte, keďže firmy nikdy neboli v lepšej kondícii.

Bill a Melinda Gates kúpili pri San Diegu dom za 43 miliónov dolárov.
Ide zrejme o rekordnú sumu

Vo vtedajšom vyhlásení spoločnosť Microsoft uviedla, že Gates bude aj naďalej pôsobiť ako technologický poradca súčasného generálneho riaditeľa. „Je mi veľkou cťou, že som mohol pracovať po boku Billa a učiť sa od neho,“ uviedol Satya Nadella a poznamenal, že Microsoft bude aj naďalej ťažiť z Billovho nadšenia a rád.

Bill Gates je s majetkom vo výške 96,5 miliardy druhým najbohatším človekom sveta podľa amerického Forbesu. Pred ním sa nachádza iba zakladateľ a šéf spoločnosti Amazon Jeff Bezos.

Autori textu sú z redakcie Forbes Slovensko a Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?

Reklama
Čítajte tiež