15. apríla 2020

Bill Gates pred piatimi rokmi predpovedal, že najväčšou hrozbou pre ľudstvo budú epidémie, podobné tej, ktorú zažívame teraz. Na Veľkonočný pondelok sa na diaľku porozprával s Ellen DeGeneres v jej populárnej talkšou a ku svojim slovám spred piatich rokov sa opäť vrátil.

V roku 2015 povedal zakladateľ Microsoftu, miliardár a filantrop tieto slová: „Ak niečo v nasledujúcich dekádach zabije viac ako 10 miliónov ľudí, je najpravdepodobnejšie, že to bude vysoko infekčný vírus, nie vojna. Nie rakety, ale mikróby.“

Počas prednášky, ktorá už medzičasom získala povesť proroctva, tiež varoval, že „do systému, ktorý by mohol zastaviť pandémiu, sme investovali veľmi málo a na ďalšiu epidémiu tak nie sme pripravení“.

Gates pred epidémiou varoval, akurát nevedel, aká presne bude

Sme nepripravení

Pondelkový rozhovor začala Ellen DeGeneres poznámkou, že iste bude pripravený, keďže pandémiu predpovedal. Gates zareagoval, že cieľom jeho vtedajšieho vystúpenia bolo, aby vláda popracovala na prípravách na nasledujúcu epidémiu. „To by bolo znamenalo, že dnes by sme mali veľmi rýchlo k dispozícii diagnostiku, lieky, dokonca aj vakcínu.“

Reklama

„Všetko toto by sme mali oveľa rýchlejšie, než je to v situácii, ktorú aktuálne zažívame. Urobili sme asi päť percent prípravnej práce,“ konštatoval Gates a zopakoval, že súčasná situácia je „ešte horšia ako vojna“.

Medzi najzložitejšie problémy, ktorým štáty čelia, patrí otázka, ako sa primerane pripravovať na hrozby, s akými sme v poslednom období nemali skúsenosti. „Mali sme tu epidémie, ktoré nás mali na riziká upozorniť, napríklad ebolu a zikavírus. Respiračné ochorenie, ktoré by bolo takto rozšírené, sme však nevideli posledných 100 rokov,“ pripustil Gates.

Výroba vakcín

Gates tiež prepovedal, že „pomery sa nevrátia do normálu, kým nebudeme mať fenomenálnu vakcínu alebo terapiu, ktoré budú fungovať na viac ako 95 percent.“ Neskôr vyhlásil, že „to nebude skôr ako o 18 mesiacov“.

Gates spomenul, že počas nasledujúcich mesiacov sa do života môžu vrátiť „náznaky normálnosti“, teda aspoň v prípade, že sa pandémia výrazne nezhorší. Stále však podľa neho platí, že ak vývoj vakcíny pravdepodobne potrvá 18 mesiacov, sociálny odstup bude hrať významnú úlohu v boji proti epidémii.

Ekonomika sa tak skoro nenaštartuje

Aj pri otázke ako oživiť ekonomiku ako celok spomenul dôležitosť, ktorú bude zohrávať trpezlivosť. „K normálu sa nevrátime nejakým veľmi rýchlym spôsobom. Továrne máme zatvorené a všetky aktivity v ekonomike sa zastavili. Ak aj továrne naštartujeme, ľudia budú stále veľmi podozrievaví, keď budú mať vyjsť zo svojich domovov,“ povedal.

Najbohatší ľudia sveta 2020: rebríček v časoch koronavírusu

„Budú tiež vidieť, že ich investície a istota práce sa výrazne zhoršili. Bude trvať niekoľko rokov, kým sa vráti silná ekonomika, akú sme tu mali doteraz.“

Druhý najbohatší človek sveta s aktuálnym majetkom 103 miliárd dolárov prostredníctvom nadácie Billa a Melindy Gatesovcov daroval na vývoj vakcíny a liečebných postupov 100 miliónov dolárov.

Celé interview na The Ellen DeGeneres Show si môžete pozrieť tu.

Autor článku Josh Wilson je producent, na Forbes.com píše o zábavnom priemysle.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?