21. marca 2020

Kedysi bol rebelantom, často jazdil nepovolenou rýchlosťou a istý čas si platil právnika na dopravné priestupky. Predvídal počítač na každom stole a označili ho za jedného z tvorcov podoby 21. storočia.  Dnes sa s manželkou venuje boju proti chorobám a rozvoju zdravotníctva vo svete.

Napriek tomu, že Bill Gates je už dlhé roky pravidelne jedným z lídrov najbohatších ľudí Forbes rebríčka, ani jeho hlas nebol dostatočne silný.

Nebol dostatočne počuť u nikoho zo zodpovedných, zjavne nikto nebral ohľad na skúsenosti človeka, ktorý pomocou svojej nadácie pomohol vymazať niektoré ochorenia z mapy sveta. Ak si dnes čitateľ pozrie záznam z jeho 8-minútovej prednášky v rámci podujatí TED, musí ho zamraziť, akú podobnosť majú príklady, ktoré vtedy Gates v prezentácii použil, s dnešným stavom.

Šéf IZP: Predpoveď šírenia vírusu je stres test.
Ak sa zatneme, je šanca zvládnuť to aj za pár týždňov

V roku 2015 sa Bill Gates obrátil na svetovú verejnosť s hneď niekoľkými apelmi na svojom blogu, v dennej tlači (napríklad New York Times) a na Youtube. Všade varoval pred možnými dopadmi najbližšej hroziacej „neznámej epidémie“ na ľudstvo.

Mal čerstvé zážitky z pobytu v Afrike, kde práve zúril vírus ebola. Ako písal v New York Times, „ak má niečo v najbližších rokoch na svete usmrtiť 10 miliónov ľudí, nebude to vojna, ale epidémia nejakého vírusového ochorenia. Nebude to zrejme ebola, ktorej infekčnosť je len dotyková a pacient s ochorením má už viditeľné symptómy a je teda ľahko rozoznateľný.“

Gates pokračoval: „Bude to zrejme ochorenie podobné chrípke, pri ktorom je pacient už napadnutý, no nemá žiadne vonkajšie prejavy a choroba sa prenáša kvapôčkovou cestou. To znamená, že chorý môže nainfikovať desiatky iných osôb len tým, že pôjde na verejnosť.“

Spomínal „španielsku chrípku“, ktorá v roku 1918 zabila viac ako 30 miliónov ľudí. A mobilita svetového obyvateľstva sa za sto rokov mnohonásobne zvýšila.

Vážnosť záujmu Billa Gates o tému podčiarkuje aj jeho práca, ktorú v roku  2015 uverejnil New England Journal of Medicine. Tu Gates detailnejšie popisuje opatrenia, ktoré by mali vlády, či medzinárodné spoločenstvo prijať pre zvládnutie náhleho príchodu epidémie akejkoľvek choroby chrípkového charakteru.

Nebojte sa, zvládneme to, hovorí Gates dnes

Veľmi pozoruhodná je aj zhoda medzi číslom, ktoré štúdia uvádza ako odhad možného prepadu svetovej ekonomiky a dnes odhadovaným prepadom globálneho hospodárstva.

Oba odhady sa pohybujú okolo 7 biliónov dolárov. (Hrubý domáci produkt celého sveta v roku 2018 dosahoval okolo 86 biliónov dolárov, z toho prakticky štvrtinu dosahovali USA, takmer šestinu Čína, a ďalšiu šestinu spolu Japonsko, Nemecko a Veľká Británia.)

Čo odporúčal Gates?

Všetky krajiny by mali investovať do systému prvotnej starostlivosti o zdravie. Pri ebole sa ukázalo, že práve v krajinách s oslabenou či nedostatočne vybudovanou zdravotnou sieťou sa epidémia šírila najrýchlejšie a na veľké územia. Najmä krajiny, ktorých infraštruktúra, vrátane zdravotníckej, bola zničená napríklad vojnovým konfliktom, sú pri vypuknutí infekčných chorôb zraniteľné.

Monitorovanie a testovacie postupy. Krajiny, ktoré nemali kvalitnú sieť zdravotníckych pracovísk, ktoré by zbierali výsledky testov, sa veľmi ťažko vysporiadajú s epidémiou. Aj keď do postihnutých oblastí prišli zahraniční lekári, ak sa nevedeli oprieť o laboratóriá na testovanie, mali problém efektívne vykonávať svoju úlohu.

Prehľad o koronavíruse: s výrobou končí aj Jaguar,
EURO sa presúva na rok 2021 a ako cvičiť doma

Ďalšími predpokladmi sú podľa Billa Gatesa personálne vybavenie zdravotníctva, doprava a logistika počas krízových stavov, databázy a informačné a komunikačné systémy, zdravotnícke zariadenia a prístroje – diagnostika, lieky a liečivá a očkovanie.

Na príklade epidémie eboly sa ukázalo, aké dôležité je mať čo najväčší počet obyvateľov v epicentrách nákazy otestovaných.

Karanténa musí prísť hneď

Posledný predpoklad na zozname Gatesovej práce bola karanténa a komunikačný plán. Pri téme karantény sa Gates obával, že v demokratických štátoch sa môže stať, že dosiahnutie celoplošnej efektívnej karantény obyvateľstva bude zdĺhavé.

Meškanie pri vyhlásení karanténnych opatrení však má za následok zbytočné šírenie vírusu medzi obyvateľmi.

Ako vo svojom článku pre NY Times písal Gates, „problém nie je to, že by systém mal medzery a nedostatky. Problém je skôr v tom, že svet žiaden systém k dispozícii nemá.“

Ako presne situáciu Bill Gates pred piatimi rokmi opísal, žiaľ, vidíme dnes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso