Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Túto obligátnu múdrosť, ktorú sme všetci počuli azda tisíckrát, by sme si mali v budúcnosti zobrať za svoju. Obdobie nového koronavírusu nás prinútilo urobiť v životoch a každodennom fungovaní mnoho zmien, z ktorých nie sú všetky na škodu. Preto sme pripravili zoznam 9 zvykov, ktoré si môžeme zachovať i po konci pandémie.
1. Častejšie a dôkladnejšie si umývajme ruky.
Na koľko vecí doma, v práci, v obchodoch alebo v mestskej hromadnej doprave počas dňa siahneme? Pri podobnej myšlienke sme sa mnohí predtým, než sa vo svete začalo šíriť ochorenie Covid-19, nikdy bližšie nepozastavili.
Momentálne veľmi dobre vieme, aká podstatná je dôsledná hygiena rúk a ich správne umývanie, preto na to po skončení pandémie nezabudnime. Mali by sme to robiť vždy po príchode domov, návšteve toalety, vyfúkaní nosa, počas kašľania, kýchania a taktiež po kontakte s odpadkami. A to v čase 20 až 30 sekúnd.
2. Chodievajme do prírody alebo na prechádzky.
Kým za iných okolností by sme niekedy najradšej ani nevytiahli päty z domu, teraz už pobyt medzi štyrmi stenami občas nedokážeme strpieť. Pokojný pobyt na čerstvom vzduchu sa pre nás stal luxus.
Preto sa napríklad počas víkendov vyberáme do prírody alebo sa po zotmení púšťame na dlhšie prechádzky. Sľúbme si teda, že od týchto dnes vzácnych aktivít po skončení pandémie neupustíme. Pohyb predsa stimuluje imunitu a slnečné svetlo pomáha so syntetizovaním vitamínu D.
3. Pomáhajme starším ľuďom.
Pandémia koronavírusu nám pripomenula, čo nám bolo vštepované už výchovou a často sme na to buď pre okolitý chaos, alebo vlastný nezáujem zabúdali. Seniorov, ktorí dnes patria do rizikovej skupiny, si máme vážiť a ochotne im pomáhať.
Dajme si v prvom rade záväzok, že v kontakte s nimi budeme v budúcnosti oveľa trpezlivejší a ochotnejší.
Výdych, nádych. Katastrofické vízie o koronavíruse
vám pomôže prekonať mindfulness meditácia
Každý začnime od seba a vlastných starých rodičov, snažme sa ich po skončení pandémie navštevovať častejšie a pravidelnejšie. Pokiaľ sa nám to pre ostatné povinnosti nepodarí vždy, aspoň im zavolajme a opýtajme sa, ako sa majú.
Zachovať by sme si mali tiež aktuálny zvyk pomoci starším ľuďom v okolí. Naďalej sa ponúkajme, že susedom urobíme nákup, vynesieme smeti alebo sa sem-tam zastavíme na kus reči.
4. Nevnímajme rúška ako niečo negatívne.
Na rúška sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nikdy viac nebudeme pozerať cez prsty. Veď sa pre súčasné opatrenia stali každodennou súčasťou našich životov. Bez nich sa nesmieme pohnúť ani na krok. Zvážme preto, že by sme si nejaké rúška nechali doma aj po skončení pandémie koronavírusu.
Keď nás v budúcnosti chytí chrípka, bez obáv si ich môžeme nasadiť napríklad cestou k lekárovi alebo v čakárni. Takýmto spôsobom by sme mohli aj naďalej chrániť ľudí naokolo. Zachovajme si teda zvyk, že doslova nebudeme kašľať na celý svet.
5. Ozývajme sa blízkym a známym.
Komunikácia cez internet nebola predtým, než sa objavila pandémia koronavírusu, vôbec výnimočná. Napriek tomu sme sa niektorým blízkym alebo známym ozývali na dennej báze, zatiaľ čo iným menej často.
Aktuálne mnohí dobiehame zameškané resty, väčšmi sa zaujímame aj o tých, s ktorými sme neboli v pravidelnom kontakte.
Sex v čase koronavírusu. Ako počas pandémie
kvôli nutkaniu neohroziť seba ani ostatných?
Zvyk online návštev by sme si preto mohli naďalej pestovať hlavne v prípade blízkych a známych, ktorí žijú ďaleko od nás a zároveň sú na dosah jediným kliknutím v aplikáciách sociálnych sietí.
Skúsme sa napríklad dohodnúť na tom, že si raz týždenne alebo mesačne v konkrétny deň zavoláme, a to pokojne aj viacerí naraz.
6. Nezabúdajme na svoje hobby.
V každodennom chaose bolo pre nás jednoduché, ak sme prekladali knihy zo strany na stranu, prázdne maliarske plátna či skicáre nám strašili v izbách a hudobné nástroje zapadali prachom. Pre pracovné povinnosti sme často odsúvali na vedľajšiu koľaj vlastné hobby, teda aktivity, ktoré sme robili s obľubou a vedeli pri nich relaxovať.
Teraz na ne máme viac času než kedykoľvek predtým a môžeme si ich užívať dosýta. Nevráťme sa po skončení pandémie koronavírusu do zaužívaného stavu. Nachádzajme si čas na činnosti, vďaka ktorým sme šťastní a spokojní.
7. Posilňujme si imunitu.
Či už v tomto čase pandémie koronavírusu, ale i po jej skončení, by sme sa mali starať o to, aby sme boli čo možno najzdravší a najväčšmi fit. Optimálna fyzická a tiež psychická forma je skrátka jedným z predpokladov dobre fungujúceho imunitného systému.
Ten nám všetko investované úsilie v ťažkých časoch celkom určite oplatí. Do posilňovania imunity sa môžeme pustiť napríklad cvičením, otužovaním alebo zdravým stravovaním.
8. Zaujímajme sa o veci verejné.
Informovanosť je základ. Denne si sadáme pred televízne obrazovky alebo na webe vyhľadávame aktuálne informácie o šírení koronavírusu. Zvyk zaujímať sa a kontrolovať veci verejné by sme si mali uchovať. Po skončení tohto náročného obdobia sa preto z dôveryhodných zdrojov oboznamujme s tým, čo sa v našej spoločnosti deje.
Dôverujme overeným a vedeckým faktom, nezabúdajme byť zdravo skeptickí a vyhýbajme sa dezinformáciám. Komplikované a zložité chvíle sú živnou pôdou pre hoaxy.
9. Majme pripravené zadné vrátka.
Aktuálna situácia nám ukazuje, že je veľkou devízou, ak máme pre krízové životné situácie pripravené úspory. Preto sa aj po skončení pandémie pripravujme na to, aby nás podobné momenty viac nezastihli nepripravených.
V prípade, že nám to príjem dovoľuje, nečakajme, a začnime šetriť už teraz. V prvom rade obmedzujme nepotrebné výdavky a pomimo si odkladajme čo možno najväčšiu sumu z výplaty. Horšie časy a akékoľvek nečakané výdavky vďaka tomu zvládneme bez nutnosti zadlžiť sa.
Tip na záver: Prestaňme sa vo svojich životoch konečne ponáhľať. Dostali sme tvrdú lekciu: chtiac-nechtiac sme museli spomaliť a času máme viac než dosť. A tak ho okrem iného pokorne trávime čakaním v radoch pred obchodmi vzdialení na dva metre jeden od druhého.
Za iných okolností by sme celkom určite schmatli nákupný vozík a lietali s ním zo strany na stranu. Tušíme však, kam sa to vlastne ustavične náhlime?
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]