24. marca 2020

Sex je náš, dělá dobře mně i tobě.“ Platí však známy text piesne skupiny Lucie aj v čase šírenia koronavírusu? Ľudské potreby v izolácii a pri zvýšenej úzkosti nezmizli, možno práve naopak. A preto je vhodné opýtať sa – je bezpečné mať teraz sex? Pozoruhodne podrobnú odpoveď pripravil v posledných dňoch Úrad zdravotníctva amerického štátu New York (NYCDOH).

Každému je asi jasné, že sociálna izolácia nie je časom pre milostné dobrodružstvá. Iným ľuďom sa teraz vyhýbame, aby sme spomalili šírenie ochorenia Covid-19.

Čo odporúčajú úrady

Stále totiž platí, že proti novému koronavírusu nemáme žiadnu očkovaciu látku, nejestvujú ani nejaké praktické celotelové kondómy, ktoré by nás pri intímnom kontakte ochránili. A naše pudy určite nemajú prednosť pred celospoločenskou snahou pomôcť zdravotnému systému, aby neskolaboval, a pred záchranou životov.   

Porozumeli ste poslednej vete, alebo už od prečítania titulku nemáte v hlave nič iné, len sex? Ak pre vás platí to druhé (predovšetkým vtedy), tak rady typu odložte myšlienky na sex, až kým sa pandémia nedostane pod kontrolu“, sa vo vašom prípade zjavne neujmú.

Ako si najlepšie vydezinfikovať príbytok?
Tipy, ako a čo treba čistiť počas epidémie

Reklama

Napokon, sex môže byť aj spôsobom, ako sa zbaviť úzkosti, je to niečo prirodzené. Môžeme si ho však teraz dopriať? Nuž, poďme si teda prejsť úradný dokument štátu New York nazvaný „Sex a ochorenie Covid-19“.  

Smernica najskôr opisuje, ako sa nový koronavírus šíri. Infikovaná osoba ním dokáže nakaziť osoby, ktoré sa nachádzajú v okruhu 2 metrov, keď kýcha či inak rozosieva kvapôčky z dýchacej sústavy. Nakazíte sa aj pri priamom kontakte so slinami a s hlienom pacienta.

Vírus bol detekovaný aj vo výkaloch infikovaných, nie však v semene či vaginálnom sekréte. Vedci zatiaľ nepotvrdili ani žiadny prenos koronavírusu čisto týmito tekutinami. Strácame sa? Tak späť k sexu.  

Najbezpečnejší partner?

Znamená to, že pokiaľ sa nezahrávate s výkalmi, ste pri sexe v bezpečí? Nie celkom. Asi uznáte, že dvojmetrový odstup, ktorý by sme mali dodržiavať, predstavuje problém aj pre páry s kreatívnym prístupom k sexuálnym polohám a že 200 centimetrov nik neuverí ani najpresvedčivejším chválenkárom.

Aj keď sa nebudete bozkávať, a teda zamedzíte výmene slín, pri sexe ste dostatočne dlhý čas s druhým človekom vo veľmi blízkom kontakte na to, aby vás pohodlne nakazil.  

Zastavme sa teraz pri slovách – s druhým človekom. A tu je prvá rada newyorského Úradu zdravotníctva – naďalej je absolútne bezpečný sex bez druhého človeka, teda masturbácia. V smernici sa priamo píše, že „vy sám ste váš najbezpečnejší sexuálny partner“. Poznáte svoju cestovateľskú anamnézu a pri masturbácii si dokážete zachovať 2-metrový odstup od iných ľudí. To by som inak odporúčal aj mimo epidémie (a ideálne, aby vás oddeľovala aj stena).  

Fitnescentrá sú zavreté, no zatrénovať si môžete aj doma.
Tréner vám poradí, ako na to

Aj táto sexuálna praktika má však jedno „ale“. Jednoznačne by ste si pred takýmto spôsobom uvoľnenia a po ňom mali umyť ruky (budem sa opakovať, ale aj túto radu si berte k srdcu aj mimo epidémie, inak mi už nikdy nepodávajte ruku).

Ruky si umývajte mydlom aspoň 30 sekúnd (to je o trochu dlhšie, než znie refrén spomínanej piesne Lucie). Ak ste muž, teraz prevraciate očami a frflete, že 30 sekúnd je nekonečne dlhý čas, spýtajte sa partnerky, či s týmto tvrdením súhlasí. 

Keď chuť pretrváva…

No dobre, ale čo keď vám to takto nestačí? Newyorský úrad tvrdí, že „druhým najbezpečnejším sexuálnym partnerom je človek, s ktorým žijete v jednej domácnosti.“ To však neznamená, že vás spolubývajúci nemôže nakaziť – môže byť jeden z bezpríznakových.

Istí si môžete byť len vtedy, ak by ste mu strčili paličku s vatovým tampónom do nosa a druhú do hrdla, odobrali vzorky, poslali ich do laboratória a vyčkali na testy. A uznáte, že to trochu dokáže skaziť romantickú predohru.      

Takže aj s človekom v spoločnej domácnosti vždy existuje riziko. Newyorskí zdravotníci radia: „Ak udržujete blízky kontakt, vrátane sexu, len s malým okruhom ľudí, pomáhate spomaľovať šírenie nákazy Covid-19.“

Čo robiť doma?
Napríklad môžete navštíviť palác vo Versailles alebo si urobiť kurz na Harvarde

Malý okruh, samozrejme, nepredstavuje nejaké domáce orgie, ide o to, aby ste sa stýkali len s ľuďmi, o ktorých zdravotnom stave a životnom štýle viete čo najviac. Newyorskí zdravotníci napokon radia, aby ste „mali čo najmenší počet sexuálnych partnerov, ako sa len dá.“   

Mimochodom, ak si myslíte, že vás ochránia masky (teraz nemyslím masky ako z filmu Eyes Wide Shut), mýlite sa. Už asi každý vie, že klasické rúško vás pred vírusom neochráni. Respirátor vás zase chráni len v prípade, že pevne prilieha na tvár.

Pri fyzickej aktivite môže ľahko skĺznuť, čiže od „ó áno, ó áno, ó áno“ sa rýchlo môžete prepracovať k „ó nie, počkaj, musím si napraviť respirátor“. Teoreticky bezpečný vie byť sex takmer bez pohybov a v respirátoroch. Ale, chceme to tak?

Ako na rande?

Čo keď nikoho nemáte a chceli by ste. Je v poriadku randiť počas pandémie? Máte si v profile na Tindri napísať, že „hľadáte niekoho, kto je pohodový, starostlivý, vtipný, bez teploty, dýchavičnosti a so záľubou v umývaní rúk?“ Nie. Newyorskí zdravotníci odporúčajú teraz nerandiť naživo.

Reklama

To však neznamená, že by ste mali hroziť päsťou nebesiam a písať uplakané statusy o tom, že aj vírusy si želajú, aby ste ostali navždy single. Úradníci odporúčajú video randenie, sexting a klasické chatovanie.  

Spojenie sexu s ekológiou predáva, tvrdí marketér.
Ktoré ďalšie kampane zaujali?

Ak už predsa len máte sex, newyorskí úradníci idú až prekvapio na telo. „Bozkávaním sa Covid-19 prenesie veľmi jednoducho,“ začínajú zľahka. Nemali by ste teraz nikoho bozkávať, ak si nie ste veľmi, veľmi istí, že nie je nakazený.

Ďalej odporúčajú pri sexe používať kondómy a dental dam, ochrannú pomôcku pri orálnom sexe. Rovnako by ste mali pred sexom a po ňom dôsledne umyť nielen seba, ale aj všetky prípadné hračky a pomôcky, ktoré sa pri akcii využijú.

Ak počas sexu prehadzujete pesničky v playliste či si gúglite nejakú polohu na laptope, vyčistite aj smartfón a klávesnicu. Jednoducho, dôsledne umyte a vydezinfikujte všetko, čoho ste sa počas sexu dotkli, v každej miestnosti, kam ste sa pri tom zatúlali. 

Netreba to podceňovať

Napokon, a predovšetkým – ak má váš partner akékoľvek symptómy, ktoré by mohli naznačovať nákazu koronavírusom, malo by to automaticky znamenať nielen dočasný koniec sexu, ale aj bozkávania. Vety ako, „teraz nie, necítim sa dobre/bolí ma hlava“, by ste v tejto dobe mali brať úplne vážne.

Takisto, ak váš partner lapá po dychu, nenamýšľajte si, že je to tým, že je z vás mimo. Ak ho okrem toho trápi teplota, dusivý kašeľ, rovno okamžite volajte lekárovi.   

Na záver ešte zdravotníci varujú, že ak „vy alebo váš partner patríte do rizikových skupín, pri ktorých môže koronavírus spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, pokúste sa v čase pandémie sex úplne vynechať.“

Výzva menom koronavírus:
Návod od bývalého príslušníka Navy SEALs, ako prekonať ťažké časy

Do rizikových skupín patria napríklad ľudia s chronickými ochoreniami srdca a pľúc (astma, chronické bronchitídy, chronická obštrukčná choroba pľúc…), cukrovkou, onkologickí pacienti a ľudia s oslabeným či narušeným imunitným systémom.   

Počas pandémie by ste mali ešte dôslednejšie dbať na zásady bezpečného sexu. Neexistuje čas, keď je pohlavná choroba príjemným spestrením všedných dní, no čas vyčíňania koronavírusu fakt nie je ideálny pre vysedávanie na kožnom.

Takisto by páry mali zvážiť používanie antikoncepcie. Aspoň do času, kým nebude situácia jasnejšia a zmiznú obavy z kolapsu zdravotného systému. Pri najbližšom nutkaní si teda spomeňte na rady newyorských úradníkov. Chcú dobre „mně i tobě“.

Prispievateľ Bruce Y. Lee píše pre Forbes.com o zdravotníctve. Pôsobí ako profesor na City University of New York a Johns Hopkins Carey Business School. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?