Informácie o tom, ako sa chrániť proti nákaze koronavírusom, na nás v týchto dňoch prúdia zo všetkých strán. Niektorí ľudia sa už naučili, akú skladbu si majú zaspievať počas umývania rúk, aby bolo čistenie dostatočne dlhé, a teda účinné. Keďže sa však nákaza prenáša vzduchom ako kvapôčková infekcia a na niektorých povrchoch sa vie udržať hodiny či dni, je dôležité vedieť aj to, ako a čo treba dezinfikovať vo vašom príbytku počas trvania epidémie.
„Ľuďom predovšetkým hovoríme, aby situáciu brali vážne,“ hovorí Vikas Chopra zo spoločnosti Aftermath, ktorá sa už desaťročia zaoberá likvidovaním nebezpečného odpadu. „Keď chceme epidémiu naozaj spomaliť, musíme sa správať zodpovedne a každý podozrivý prípad zastaviť v úplných začiatkoch.“
V Spojených štátoch už v januári Agentúra pre ochranu životného prostredia vydala zoznam dezinfekčných prostriedkov účinných pri ničení koronavírusu, ktorý tento týždeň rozšírila o ďalších 40 produktov.
Na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva píše o nevyhnutnosti používať prostriedky s plne virucídnymi účinkami. V zásade treba používať alkoholové roztoky s aspoň 70 % obsahom alkoholu, prípadne bieliaci roztok s aspoň štyrmi lyžičkami na liter vody, aby bola dezinfekcia na koronavírus účinná.
Šéf IZP: Predpoveď šírenia vírusu je stres test.
Ak sa zatneme, je šanca zvládnuť to aj za pár týždňov
„Dôvod prečo hovoríme, že umývanie rúk je lepšie ako len dezinfekcia je, že mydlo s vodou vírus zmyje z povrchu,“ hovorí Catherine Roberts, editorka pre oblasť zdravia organizácie Consumer Reports.
Čo však s povrchmi v domácnosti, ktorých sa často dotýkame? Patria sem kľučky dverí, úchytky chladničky či mikrovlnky, operadlá stoličiek, stoly, kuchynské pracovné dosky, vypínače svetla, časti toalety a umývadiel, diaľkové ovládače, iné elektronické zariadenia a hračky.
Spísali sme teda niekoľko rád pre rôzne časti domu, na ktoré by ste mali pri dezinfekcii príbytku myslieť:
Kuchyňa
Kuchyňa, alebo miesto v dome, kde sa pripravuje a konzumuje jedlo, je skvelým miestom pre mikroorganizmy. Zároveň sa v kuchyni dotýkame veľkého množstva povrchov a predmetov, často to navyše robíme automaticky.
Preto si niekedy ani pri najlepších úmysloch nespomenieme na všetky povrchy, ktoré by sme mali vydezinfikovať.
Určite pravidelne čistite úchytky chladničky a mrazničky, nezabudnite ani na police v chladničke a úchytky od zásuviek na zeleninu. Pri riade nezabúdajte aj na policu, v ktorej sa nachádza, často ju otvárate a chytáte. Mala by tiež patriť medzi pravidelne čistené povrchy.
V prípade, že používate nákupnú tašku na viac použití, ponorte ju po návrate z obchodu do umývadla s horúcou mydlovou vodou.
Objednávate si domov jedlo v čase koronavírusu?
Má to svoje zásady, vysvetľuje epidemiológ
Kúpeľňa
Vo vlhkých uterákoch môže koronavírus prežiť dlhšie, ako na tvrdých povrchoch. V čase epidémie určite perte uteráky častejšie a zabezpečte, aby mal každý člen rodiny zvlášť uterák len na sušenie rúk, ktorý by sa mal v ideálnom prípade nechať prať po každom použití, po príchode zvonku.
Nezabudnite dezinfikovať úchytky skriniek s liekmi či šuplíkov v kúpeľni, kľučky okien, vešiaky na uteráky, dávkovač na mydlo a ďalšie plochy, ktorých sa často dotýkate.
Spálňa
Na nočný stolík si neraz odkladáte veci, ktorých ste sa predtým celý deň dotýkali. Vyčistite ich. Perte častejšie obliečky na vankúše a vynášajte každý deň odpadkový kôš (najmä ak nemá poklop).
Nezabudnite na vypínače lámp na čítanie. A opäť – pozor na úchytky zásuviek, šnúrky od žalúzií či diaľkové ovládanie od televízie.
Pranie
Hocijaké oblečenie, ktoré by mohlo byť kontaminované koronavírusom, by ste mali chytať len v jednorazových hygienických rukaviciach (ak nemáte jednorazové, vyhraďte si na tento účel jedny klasické, ktoré však budete používať len na tento účel). Keďže sa vírus šíri vzduchom, nenatriasajte bielizeň pred praním, ak to máte vo zvyku.
Oblečenie perte na najvyššej možnej teplote a pokiaľ máte sušičku, využívajte aj tú. Neprenášajte špinavé oblečenie po dome v koši na bielizeň, ale zhromaždujte ho dočasne vo vreckách na odpad, aby ste si príbytok zbytočne nekontaminovali.
Myslite aj na veci, ktoré na sebe nosíte, ale neperiete. Hodinky, šperky, rukavice, topánky, na všetkom sa môžu uchytiť mikroorganizmy. Pomôže napríklad nastriekať dezinfekciu na vrch topánok a šnúrky a pravidelné čistenie šperkov čistiacim prostriedkom na to určeným.
Elektronika
Používajte alkohol, voda by niektoré zariadenia mohla poškodiť. Alkohol sa rýchlo vyparuje, takže ak ho na elektroniku nanesiete kuchynskou utierkou alebo na kuse látky, tekutina nestihne preniknúť k citlivým častiam. Pre čistenie displeja mobilu radšej využitie utierku z mikrovláken.
Ďalšie tipy
Osoba v domácnosti, ktorá je v izolácii alebo vykazuje známky ochorenia, by mala používať vlastný kôš na odpad a hocikto, kto ho bude vynášať, by mal mať na rukách ochranné rukavice.
Samozrejmosťou by malo byť časté umývanie záchodu, vhodné je aj splachovanie so zatvoreným krytom.
Pozor tiež na rukavice – sú vám nanič, ak si ich neviete správne dať dole. Najskôr si jednou rukou stiahnite rukavicu z druhej ruky tým spôsobom, že ju pri vyzliekaní obrátite naruby (pozor, aby ste sa pri tomto úkone nedotkli rukavicou pokožky). Využite potom vyzlečenú rukavicu, chyťte ju za vnútornú (nekontaminovanú časť) a vyzlečte si aj druhú rukavicu.
Nezabúdajte, že koronavírus sa môže uchytiť aj na srsti vášho domáceho miláčika. Ak máte podozrenie, že sa zvieraťa mohol dotýkať niekto rizikový, umyte si ruky po tom, čo sa ho budete dotýkať vy.
Dezinfikujte vysávač – vyberte vrecko a vydezinfikujte s handrou celé vnútro. Nezatvárajte ho však skôr, kým sa nevyparí všetka vlhkosť.
A nezabudnite – často si umývajte ruky, nielen po návrate zvonku, ale napríklad aj po vykladaní nákupu. Ďalšie odporúčania českých lekárov si môžete prečítať napríklad aj tu.
Prispievateľka Amy Dobson píše pre Forbes o nehnuteľnostiach. Jej články sa objavili aj vo Washington Post, New York Times, či San Francisco Chronicle.