Počas izolácie, ktorá má zamedziť šíreniu koronavírusu, je určite veľkou výzvou dosiahnuť, aby si naše dni zachovali podobnú pestrosť ako pred ňou. Napriek tomu je hneď niekoľko aktivít, ktoré vás aj spolu s rodinou môžu na chvíľu preniesť do úplne iného sveta – na návštevu svetových múzeí, galérií a pamiatok, na kurzy prominentných univerzít či na koncerty vašich obľúbených spevákov. Pozrite si naše tipy, ako zahnať nudu a oživiť monotónne dni.
Múzeá a galérie
Pokiaľ ste si zvykli vo voľné dni či počas víkendov navštevovať múzeá a galérie, nemusíte byť sklamaní. Aj počas domácej izolácie si môžete prehliadnuť maľby van Gogha, palác vo Versailles či pyramídy v Gíze.
Môžete tak urobiť prostredníctvom nástroja Google Arts & Culture, ktorý zverejňuje kolekcie či zábery z vyše 1 200 múzeí a galérií z celého sveta. Pritom asi 500 múzeí a galérií vám zdarma umožní aj virtuálnu prehliadku z pohodlia domova.
Geografický prehľad množstva múzeí a galérií, ktoré nájdete v nástroji od Google. Foto: Forbes (reprodukcia)
Môžete sa vybrať napríklad na virtuálnu prehliadku Britského múzea v Londýne, Musée d’Orsay v Paríži, Múzea moderného umenia v New Yorku (MoMA), Van Goghovo múzea v Amsterdame, múzea venovaného Fride Kahlo v Mexiku či galériu umenia Albertina vo Viedni. Stačí rozkliknúť stránku jednotlivého múzea alebo galérie a presunúť sa do nich pomocou oranžového panáčika.
Príklad pár múzeí a galérií, ktoré ponúkajú záujemcom aj virtuálnu prehliadku. Foto: Forbes (reprodukcia)
Podobne sa môžete zblízka pozrieť na mnohé svetové pamiatky a obhliadnuť si ich azda zo všetkých uhlov – či už je to palác vo francúzskom Versailles, Taj Mahal v Indii, Koloseum v Ríme, mysteriózny Stonehenge v Británii či Machu Picchu v Peru.
Na výber je toho omnoho viac, napríklad si viete prezrieť rodný dom Anny Frankovej, celu Nelsona Mandelu na Robbenovom ostrove alebo Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Online kurzy
Pokiaľ ste vždy túžili absolvovať nejaký internetový kurz, no pre nedostatok voľna ste to odkladali na neskôr, teraz môže byť ten správny čas. Napríklad na tomto odkaze nájdete prehľad 450 kurzov z najprestížnejších univerzít sveta, ktoré môžete absolvovať z pohodlia domova a ešte za ne získate aj certifikát.
Môžete absolvovať napríklad kurz machine learningu na Kolumbijskej univerzite, štatistiku a dátovú vizualizáciu na Harvardovej univerzite, históriu kapitalizmu na Princetone, úvod do startupového sveta či základy zodpovedného podnikania (CSR) na Pennsylvánskej univerzite.
Nemusíte sa uspokojiť s online kurzmi druhej triedy.
Certifikát z Harvardu sa dá získať aj zadarmo
Ďalšie kurzy ponúkajú historický exkurz rôznymi náboženstvami, historickými epochami či napríklad ponúkajú výhľad do života žien, ktoré pomáhali tvoriť dejiny. Ďalšie online kurzy si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Pokiaľ máte zálusk zlepšovať sa v digitálnom marketingu, môžete vyskúšať kurzy od Facebooku, ktoré sú taktiež zdarma.
Knihy, knihy, knihy…
Pokiaľ si radi krátite čas čítaním kníh a mrzí vás, že si nemôžete zájsť po nový úlovok do najbližšieho kníhkupectva, máme pre vás alternatívu. Môžete vyskúšať čítanie e-bookov, z ktorých sú mnohé dostupné online a zdarma.
Vedeli ste napríklad, že ak máte platný preukaz Mestskej knižnice v Bratislave, môžete si zdarma vypožičať vyše 8 000 elektronických kníh, ktoré má knižnica v ponuke? Pritom jediným obmedzením platným od 16. 3. je, že si môžete najviac požičať štyri e-knihy naraz a knihy sa vo vašom zariadení po mesiaci samy vymažú.
Napriek koronavírusu sa deje aj veľa dobra.
Firmy nakupujú materiál, celé Slovensko si pomáha
Podobne aj Národní knihovna České republiky vysokoškolským študentom a pedagógom sprístupnila na internete vyše 250-tisíc diel. Prostredníctvom sociálnej siete Twitter pritom oznámila, že o túto službu zaznamenáva obrovský záujem.
Pokiaľ ide o najmenších čitateľov, aj pre nich máme riešenie. Mnohé známe osobnosti sa už podujali čítať pre deti a vystriedať tak unavených rodičov. Napríklad na svojom Instagrame číta pravidelne rozprávky Zuzana Fialová. Z vlastnej knihy rozprávok číta vždy o 11:00 na svojom Facebooku spevák a festivalový organizátor Braňo Jobus, ktorý túto aktivitu nazval Karantenníček.
Ďalšie celebrity čítajú rozprávky na YouTube kanáli kníhkupectva Martinus, napríklad komička Lujza Garajová-Schrameková, herec Juraj Kemka či influencerka Kristína Tormová.
Filmy a seriály
Pokiaľ patríte medzi priaznivcov filmov a seriálov, nezabudnite si prečítať aj prehľad redakčných tipov na to, čo pozerať počas domácej izolácie. Ďalšie tipy si pripravil aj americký Forbes alebo napríklad Wired.
Online koncerty
Pokiaľ vám chýba kultúra, je mnoho hercov a spevákov, ktorí sú taktiež v domácej izolácii a rozhodli sa preto online vysielať svoje predstavenia. Napríklad na IGTV už koncertuje legendárny Miro Žbirka, ktorého predstavenie v reálnom čase pozeralo naraz vyše 10-tisíc divákov a video zo záznamu má už viac ako 300-tisíc videní, alebo speváčka Katarína Máliková, ktorá odohrala online koncert pre svojich fanúšikov na Facebooku.
Podobné iniciatívy robia už aj zahraniční interpreti, pred pár dňami si napríklad online zakoncertovala aj Lucie Bílá. Predstavenie pre fanúšikov na svojich sociálnych sieťach si pripravili aj John Legend, Pink alebo Keith Urban. No a napríklad americký čelový virtuóz Yo-Yo Ma venoval jednu skladbu zdravotníckemu personálu po celom svete, jeho video má na sociálnej sieti Twitter už vyše milióna zhliadnutí.
Cvičenie na diaľku
V neposlednom rade je dobrým tipom na udržiavanie fyzickej kondície i psychickej pohody cvičenie. Môžete sa buď nechať inšpirovať naším článkom o tom, ako cvičiť doma po vzore trénera, alebo si trebárs na diaľku zacvičiť jogu. Napríklad bratislavské jogové centrum HYC, ktoré muselo uzatvoriť svoje prevádzky v Ružinove, Petržalke i na Patrónke, spustilo so svojimi inštruktormi pravidelné cvičenie online.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected].