9. februára 2020

Máte chuť sa vzdelávať, ale neviete ako? Zabudnite na aplikácie, ktoré vás naučia cudzí jazyk za tri mesiace a na pochybné online kurzy. Nemusíte sa uspokojiť s málom, latku si postavte oveľa vyššie. Čo tak certifikát z prestížnej univerzity?

Dnes to už nie je žiaden problém. Dokonca ho v mnohých prípadoch dokážete získať aj zdarma. Svetové univerzity ako Harvard, Yale, Oxford či Caltech ponúkajú záujemcom množstvo online seminárov z viacerých oblastí.

Prinášame vám prehľad kurzov, ktoré zaujímajú tisícky ľudí po celom svete. Nájdete medzi nimi ten pravý?  

Harvardova univerzita

Zamýšľate sa nad svetovým mierom? Alebo snívate o tom, že raz naprogramujete vlastnú počítačovú hru? Aj takto zamerané kurzy ponúka prestížny Harvard. Mnohé z nich sú úplne zadarmo, v iných prípadoch si treba za certifikát priplatiť okolo 50 dolárov.

Dĺžka kurzov závisí od ich povahy. Niektoré trvajú aj štvrť roka, iné zvládnete za pár týždňov. Z tých kratších si môžete vybrať napríklad šesťtýždňový kurz, ktorý je zameraný na rozbehnutie podnikania v rozvojových krajinách. Kurz vedie profesor Harvard Business School Tarun Khanna. 

Začiatočníkom sľubuje, že sa naučia preskúmať možnosti podnikania a osvoja si aj techniky, vďaka ktorým budú môcť vytvárať vlastné riešenia na konkrétne problémy, ktoré rozvojové krajiny sužujú. 

Polovici Slovákov vzdelávanie v dospelosti nevonia.
Zamestnancov však treba často dovzdelať

Ak si však chcete rozšíriť obzory v úplne inej oblasti, univerzita ponúka aj niekoľkostupňové kurzy neurovedy. Tvorcovia sľubujú nielen teoretickú výučbu základov neurovedy, ale aj zábavu. Na konci kurzu si totiž študent vymodeluje neurónovú bunku, s ktorou bude virtuálne cestovať po slávnom harvardskom kampuse. 

Yalova univerzita

Pre tých, ktorí si radi prednášky vypočujú napríklad formou zvukových alebo video záznamov, má škola už roky spustený kanál na YouTube. Prostredníctvom neho sa môžu študenti zo všetkých kútov sveta (a z pohodlia svojho domova) zúčastniť na rôznych prednáškach profesorov z Yalovej univerzity.

Avšak tí, ktorí majú záujem o tradičné online vzdelávanie, si tiež prídu na svoje. Univerzita ponúka širokú škálu kurzov cez platformu Coursera. O niekoľko dní spúšťa napríklad desaťtýždňový kurz zameraný na finančné trhy. Okrem základných pojmov záujemcom sľubujú aj výučbu krízového manažmentu a vysvetlenie základov bankovníctva či poisťovníctva. 

V prípade, že ste fanúšikom klasickej hudby a chceli by ste jej lepšie porozumieť, Yale má v online ponuke aj hravý spôsob, ako sa o tejto sfére dozvedieť viac. Podľa osnov však nejde len o memorovanie skladieb Mozarta či Beethovena. Záujemcovia majú počas kurzu pochopiť aj to, ako títo velikáni ovplyvnili hudbu súčasných interpretov.  

Univerzita v Oxforde 

Celoživotné vzdelávanie je krédom aj jednej z najslávnejších európskych vysokých škôl. Aj keď za rok spustí zhruba tisíc online kurzov pre dospelých, pri väčšine si záujemcovia musia priplatiť. Či už za certifikát, kurz, ale aj za samotnú prihlášku.

V súčastnosti je výnimkou jeden šesťtýždňový kurz, na ktorý sa záujemcovia môžu hlásiť nepretržite. Študentom sľubuje zasvätenie do tajov ekonomického rozvoja krajín, ktoré dokázali poraziť chudobu.

Kašlite na sendvičovú techniku.
7 tipov, ako dávať spätnú väzbu, od psychologičky a HR špecialistu

Výučba je vedená jedným z najznámejších britských ekonomóv Paulom Collierom, ktorý je ovenčený oceneniami práve pre svoj príspevok k rozvoju afrických krajín.

Kalifornský technologický inštitút

Pokiaľ chcete načrieť do technických vôd, slávna univerzita v Kalifornii ponúka niekoľko možností. Rozvíjajúcim sa vesmírom vás prevedie napríklad desaťtýždňový kurz, vďaka ktorému sa naučíte základy o solárnych systémoch, čiernych dierach či o vesmíre ako celku. 

Ak však chcete zostať viac „pri Zemi“, môžete na univerzite absolvovať kurz zameraný len na slnečnú sústavu. Jednotlivé lekcie hovoria o konkrétnych planétach alebo napríklad odpovedajú aj na otázku, či je možné nájsť v našej sústave ďalší život. 

No a ak vás predsa len lákajú čísla, univerzita ponúka aj hodiny zamerané na základy cenotvorby s ohľadom na matematické modely. Vedúci kurzu, pôvodom chorvátsky profesor Jakša Cvitanić, upozorňuje, že tento kurz môže byť náročný a vyžaduje si odhodlanie.

Po ukončení kurzu by ste mali ovládať základné modely cenotvorby, ale aj vyhodnocovať a tvoriť štatistiky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk