Napriek tomu, že situácia so šírením koronavírusu Covid-19 je vážna a nechceme ju nijako zľahčovať, uvedomujeme si, že neustále správy o počte nakazených neprospievajú zrejme nikoho psychike. Chceme však ukázať, že sa popritom deje aj veľa dobra.
Aj v tejto ťažkej situácii ľudia hľadajú, ako sa zomknúť a nasmerovať pomoc tam, kam ju najviac treba. Preto vám prinášame prehľad pozitívnych správ a toho, čo sa deje na pozadí boja so šírením koronavírusu, doma aj v zahraničí.
Digitálne iniciatívy
Už pred niekoľkými dňami sa rozbehli na Slovensku prvé digitálne iniciatívy, ktorých cieľom je buď zvýšiť informovanosť občanov o novom koronavíruse, alebo prepojiť tých, ktorí pomôcť chcú, s tými, ktorí to potrebujú. Prinášame vám prehľad doterajších väčších iniciatív, ktoré sa rozbehli alebo rozbiehajú v celoslovenskom meradle.
Kto pomôže Slovensku
Vôbec jednou z prvých iniciatív bol web Kto pomôže Slovensku, ktorého cieľom je prepojiť tých, ktorí môžu a chcú darovať finančnú pomoc na nákup materiálnej pomoci a tých, ktorí to potrebujú. „Napriek enormnej snahe slovenských zdravotníkov cítime potrebu im pomôcť. Množia sa správy o chýbajúcich zdravotníckych pomôckach, ktoré častokrát nemajú ani samotní zdravotníci, aby sa chránili,“ píše iniciatíva na svojej stránke.
Iniciátori tejto výzvy dúfajú, že pomôžu slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu a z vyzbieraných finančných darov zakúpia pomôcky, o ktoré môžu požiadať nemocnice či domovy sociálnych služieb.
Za projektom stoja Šimon Šicko, šéf a spolumajiteľ herného štúdia Pixel Federation, Lucia Pašková, spolumajiteľka slovenskej pobočky švajčiarskeho predajcu zubnej hygieny značky Curaprox, Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva N Press, ktoré vydáva Denník N, fundraiserka Zuzana Suchová a Demotivácia, populárna satirická stránka na sociálnych sieťach.
Za iniciatívou Kto pomôže Slovensku stojí aj podnikateľ Šimon Šicko, šéf herného štúdia Pixel Federation a najlepší podnikateľ Slovenska z minulého roka. Na fotografii spolu s manželkou Luciou. Foto: Forbes/Miro Nôta
Do stredajšieho rána (18. marca) prispeli ľudia a firmy na kúpu prostriedkov pre zdravotníkov celkovo sumou vyše 380-tisíc eur. Prispeli pritom aj samotní organizátori, Pixel Federation sumou 20-tisíc eur a Curaden Slovakia sumou 10-tisíc eur. Ďalšími financiami prispela VÚB banka a to sumou 40-tisíc eur a Berlin Brands Group sumou 10-tisíc eur, pričom ďalšie firmy, ako napríklad Finstat alebo Sashe pomáhajú nefinančne.
Počas posledných dní už organizátori iniciatívy pomohli nákupom chirurgických rúšok a rukavíc Fakultnej nemocnici v Martine, Centrálnemu príjmu na Kramároch, pohotovosti vo Zvolene, či chirurgickej ambulancii v Nitre.
Iniciatíva pre živnostníkov (smesvami.sk)
Ťažké obdobie aktuálne zažívajú aj drobní živnostníci, ktorých zrejme čaká väčší výpadok príjmov. Či už sú to športoví tréneri, kaderníci, speváci a hudobníci, komici či kreatívci a eventoví manažéri, týka sa to všetkých, ktorí prestali ponúkať svoje služby v snahe ochrániť zdravie seba, svojich spolupracovníkov a svojich zákazníkov.
Preto prišlo štúdio Echt, za ktorým stojí alumnista nášho Forbes rebríčka 30pod30 Jakub Ptačin, s iniciatívou smesvami.sk. Pomocou jednoduchého formulára umožňujú živnostníkom vygenerovať si vlastnú web stránku a osloviť tak stálych či nových zákazníkov, aby im pomohli preklenúť dočasný výpadok financií.
Zostaň zdravý
Ďalšia aplikácia je tentokrát iniciatívou zdravotníkov a jej hlavným cieľom je spomaliť a následne zastaviť šírenie koronavírusu. Jej názov je Zostaň zdravý a podľa jedného z jej autorov Andreja Thurzu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave dokáže aplikácia používateľa informovať, či prišiel do blízkosti potvrdenej infekcie, a to aj spätne.
Ako to má fungovať? „Ak bude jej používateľ pozitívne testovaný na Covid-19, aplikácie ostatných používateľov, ktorí sa v posledných dňoch pohybovali v jeho blízkosti, cca 50 metrov, budú informovaní o tom, že sa na danú vzdialenosť priblížili k niekomu s pozitívnym testom. Aplikácia pritom dodržiava prísne štandardy anonymity. Neprezrádza identitu infikovaného, lebo ju ani nepozná,“ vysvetľuje na Facebooku Thurzo.
Aplikácia Zostaň zdravý vznikla po vzore podobných iniciatív v zahraničí. Foto: Forbes
Zdravotníci, ktorí stoja za aplikáciou zároveň informujú, že by mohla uľahčiť a sprehľadniť online objednávanie pacientov na testy a sprístupniť pacientom aj výsledky testovania. To by malo fungovať na základe anonymného číselného kódu, ktorý by používateľ uviedol pri odbere vzorky.
„Výsledok vyšetrenia sa následne spáruje s kódom a používateľovi sa výsledok zobrazí priamo v aplikácii,“ opisuje Thurzo. Aplikáciu zdravotníkov by mohli oceniť aj epidemiológovia, keďže by mohla dodávať množstvo užitočných dát.
Psychologička o dopadoch koronavírusu:
Hýbu nami emócie, no zatiaľ som paniku nezachytila
Táto aplikácia bola a je ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho fóra na Facebooku, ktoré združuje takmer 5 000 zdravotníkov, uvádza sa na ich webovej stránke. Podobné aplikácie mali fungovať aj v Izraeli, USA a v Nemecku, slovenská iniciatíva sa nimi inšpirovala. Nateraz aplikácia Zostaň zdravý čaká na schváleniev App Store, v Google Play si ju už môžete stiahnuť.
HackVirus
Ďalšia občianska iniciatíva, ktorá spája technologické firmy s ľuďmi so snahou vytvoriť IT riešenia na pomoc v boji proti vírusu. Zároveň má ambíciu zastrešiť a informovať o už existujúcich digitálnych riešeniach, ktoré medzičasom vznikajú.
Organizátori zároveň zbierajú od ľudí nápady, aké technologické riešenia by podľa nich mohli v boji s koronavírusom pomôcť a tiež zhromažďuje dobrovoľníkov, ktorí sú schopní tieto nápady pretaviť do praxe.
Andrej Krúpa z coworkingu Perry Talents, jeden z organizátorov iniciatívy, na utorkovej tlačovej besede povedal, že iba za 24 hodín sa im prihlásilo 50 dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť a 250 ďalších ľudí, ktorí im poslali nejaký nápad alebo riešenie. Podľa neho posielajú ľudia najmä nápady, ktorých cieľom je zvýšiť informovanosť obyvateľstva o dostupnosti zdravotníckeho materiálu, liekov a potravín, zabezpečiť pomoc seniorom či minimalizovať pohyb ľudí.
Taxislužby cez aplikáciu Bolt, Hopin a Uber
oznámili pozastavenie prevádzky na Slovensku
Prvé riešenie chcú naprogramovať už počas víkendu a pokiaľ pôjde všetko dobre, zadarmo by ho mohli odovzdať do rúk ministerstva zdravotníctva počas budúceho týždňa.
Podobne sa už na sociálnych sieťach začínajú organizovať rôzne hackathony, ktoré majú rovnaký cieľ: spojiť programátorov a ľudí, ktorí majú nápady ako pomôcť spoločnosti v čase krízy.
Covid.chat
Ďalšiu inováciu priniesla slovenská platforma bot.media, za ktorou stojí aj známy slovenský dizajnér Dodo Dobrík. Tá vytvorila chatbota Covid.chat. Dôvodom na vytvorenie chatbota bola preťaženosť call centier, ktoré zápasili s nedostatkom personálu a tiež s veľkým náporom volajúcich.
Chatbot (ktorého môžete nájsť aj vpravo dole priamo v tomto článku) radí a odpovedá na všetky dôležité otázky ohľadom kotonavírusu, pričom zatiaľ dokáže odpovedať na 80 percent podobných otázok, s ktorými sa občania obracajú na call centrá. Informácie, ktoré občanom sprostredkúva, sú z oficiálnych zdrojov ministerstva zdravotníctva a tiež Svetovej zdravotníckej organizácie.
Dodo Dobrík zároveň na stredajšej tlačovej besede ohľadom digitálnych inovácií v čase koronavírusu, s ktorými prichádzajú občania, tiež povedal, že už spolupracujú aj s krízovým štábom a hlavným hygienikom. Chatbota už malo nasadiť niekoľko desiatok webstránok, vrátane obcí a samospráv, lekární či e-shopov, alebo médií, povedal Dobrík v rozhovore pre Slovenské centrum dizajnu. Na svoju stránku ho už integroval napríklad aj denník SME.
Nástroje zo zahraničia
Podobné iniciatívy ohlasujú aj rôzne zahraničné firmy. Príkladom toho je spoločnosť SAP, ktorá rozširuje ponuku svojich IT nástrojov, ktoré dáva v súvislosti so šírením koronavírusu k dispozícii bezplatne.
Napríklad predstavila nový nástroj Covid-19 Pre-Screen & Routing, ktorý firmám a organizáciám umožní rýchlo identifikovať najrizikovejšie osoby, alebo potenciálnych pacientov. Nemocnice a zdravotnícke zariadenia tak napríklad môžu rýchlo vyfiltrovať najvážnejšie prípady a poskytnúť im presné inštrukcie, kde a ako získajú pomoc.
Objednávate si domov jedlo v čase koronavírusu?
Má to svoje zásady, vysvetľuje epidemiológ
„Žijeme v časoch, keď všetci musíme zvýšiť naše úsilie a navzájom si pomáhať. S okamžitou platnosťou preto sprístupňujeme vybrané nástroje na manažment skúseností. Budú zadarmo a k dispozícii pre všetky organizácie. Dúfame, že to pomôže zamestnancom, firmám, komunitám i vládam prekonať túto zložitú dobu,“ napísal v tlačovej správe Ryan Smith, zakladateľ a CEO spoločnosti Qualtrics, ktorú SAP získal v roku 2018.
Rovnako zdarma sprístupnili zamestnancom na home officoch po celom svete nástroj Remote Work Pulse, ktorý okrem prerozdeľovania úloh a komunikácie sleduje aj náladu v tíme a umožňuje tak udržiavať vysokú produktivitu aj pri práci z domu.
Dobré správy z offline sveta
Popri množstve digitálnych iniciatív, ktoré sa v týchto dňoch rodia, si našu pozornosť zaslúži aj viacero drobných správ o tom, ako si ľudia aj v týchto ťažkých časoch pomáhajú a sú voči sebe solidárni.
Ľudia si šijú rúška
Posledné dni sa najmä na sociálnych sieťach rozmohli správy drobných podnikateľov, živnostníkov či ďalších ľudí, ktorí sú ochotní ušiť rúška a zadarmo ich distribuovať tým, ktorí to potrebujú. Rúška šijú aj chránené dielne, módni návrhári aj krajčírske dielne v divadlách.
Rúška vyrobené v chránenej krajčírskej dielni Donna Rosi. Foto: SITA/Branislav Bibel
Nákupy pre susedov
Na sociálnych sieťach sa rovnako množia odkazy od ľudí, ktorí pracujú z domu alebo nemôžu vykonávať svoju prácu a radi by pomohli susedom s nákupom. Odkazy sú smerované najmä na starších susedov, ktorí patria medzi najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva. Jeden takýto odkaz poslal čitateľ napríklad satirickej stránke Zomri, ktorá ho zverejnila na svojom Instagrame. Ďalší začali jeho aktivitu kopírovať.
https://www.instagram.com/p/B9oyGRTAvAh/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Foodblogeri varia zo zásob
Na sieťach sa posledné dni množí aj hashtag #varimzozasob, ktorým sa ľudia navzájom nabádajú, aby čo možno najdlhšie zostali doma a zbytočne nenakupovali. Namiesto toho sa – ako odkaz napovedá – snažia variť z tomu, čo majú v špajze či chladničke. Príspevky s týmto hashtagom začali využívať už aj foodblogeri, ktorí zverejňujú veľké množstvo receptov zo základných surovín.
https://www.instagram.com/p/B9yofEJHQoB/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Učím sa doma
Iba pred pár dňami začala na sociálnych sieťach vznikať iniciatíva Učím sa doma, ktorá chce deťom, ktoré nemôžu chodiť do školy, umožniť vzdelávať sa a trénovať si svoje vedomosti. Postupne na svojej stránke zverejňujú prvé interaktívne aktivity pre „všetky zvedavé deti, ktoré sa chcú niečo nové naučiť“, počas ďalších dní budú len pribúdať.
Neskôr majú pribudnúť aj úlohy pre seniorov. Na tejto iniciatíve pracuje celkovo 20 ľudí, pričom ide od učiteľov a ľudí z neziskoviek až po mamičky na materskej dovolenke.
Podobnú snahu vyvíja aj RTVS, ktorá na Dvojke začne od stredajšieho dopoludnia vysielať interaktívnu reláciu Školský klub pre malých školákov. Trojka zase prinesie stredoškolákom filmové spracovanie klasických diel, ktoré sú často predmetom maturitných otázok.
Pomáhajú aj firmy
Do boja s epidémiu koronavírusu Covid-19 sa rozhodlo zapojiť aj viacero súkromných firiem. Napríklad antivírusová spoločnosť Eset sa rozhodla zriadiť špeciálny fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia, do ktorého sama prispeje sumou 300-tisíc eur. Spoločnosť v tlačovej správe napísala, že túto sumu môže neskôr v prípade potreby zvýšiť.
Nadácia cez fond podporí nákup vysokoúčinných diagnostických prístrojov, vývoj systémov na efektívnejšiu online diagnostiku, alebo prispeje na náklady spojené s ich prevádzkou, či s odoberaním a prevozom vzoriek.
Slovenka v severnom Taliansku:
Bojím sa, že Slováci sa nepoučia zo situácie u nás
Finančnú podporu môžu získať verejné aj súkromné zdravotnícke diagnostické inštitúcie a laboratóriá pôsobiace na Slovensku, ktoré majú oprávnenie na diagnostiku tohto typu alebo na odoberanie a prevoz vzoriek súvisiacich s koronavírusom.
Ďalšiu pomoc oznámila v stredu J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH). Slovensku a Česku darujú ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál na boj proti koronavírusu v hodnote 8 miliónov eur, ktoré rozdelia rovným dielom pre obe krajiny.
Podľa skupiny J&T je už časť objednávok zabezpečná a zostáva materiál už len previezť na Slovensko, pričom skupina nevylučuje, že bude musieť o spoluprácu požiadať aj vládu. Podľa tlačovej správy sa sústredia na chirurgické rúška, respirátory, ochranné rukavice, obleky, okuliare a tiež na testovacie sady.
No a niektoré firmy sa rozhodli aspoň povzbudiť zdravotnícky personál. Hoci nie finančne, ale sladko. Reč je o výrobcovi čokolád Lyra, ktorý na svojej stránke na Facebooku informoval, že na znak vďaky rozpošle balenia čokolád lekárom, zdravotníkom a policajtom, ktorí teraz energiu potrebujú viac, ako inokedy.
Životné prostredie
Posledné týždne tiež priniesli médiá niekoľko pozitívnych správ o tom, ako globálne opatrenia proti šíreniu koronavírusu a poľavenie priemyslu pomohli životnému prostrediu. Napríklad Čína znížila svoje emisie v prvej polovici februára o viac ako 25 percent.
Podobne je na tom Taliansko, portál Webnoviny.sk informoval o tom, že ESA zachytila na severe krajiny značnú redukciu emisií oxidu uhličitého. Dôvodom sú práve karanténne opatrenia, ktoré prijala tamojšia vláda. Dokonca sa po desaťročiach vyčistila obvykle zapáchajúca a špinavá voda v benátskych kanáloch a opäť v nej plávajú ryby, informuje CNN.
Výrobu zastavuje po Volkswagene aj trnavská PSA.
Zavrie aj ďalšie európske závody
Na druhú stranu, štátni analytici na ministerstve životného prostredia upozorňujú, že sú to len krátkodobé pozitíva. „Hoci je lákavé vydávať nižšiu úroveň znečistenia ovzdušia, či menej emisií skleníkových plynov za pozitívne dôsledky pandémie, z dlhodobého hľadiska môže mať táto kríza negatívny vplyv na zelenšiu budúcnosť,“ podotýka Inštitút Environmentálnej Politiky (IEP).
Zároveň to podľa inštitútu ukazuje, že celé národy dokážu prejsť naozaj hĺbkovými zmenami v mimoriadne krátkom čase, ak si to vyžaduje závažnosť situácie. „Táto skúsenosť by mohla po prekonaní zdravotnej krízy pomôcť aj pri riešení krízy klimatickej,“ dopĺňa inštitút.