16. marca 2020

Po Volkswagene pozastaví výrobu na Slovensku už druhá automobilka. Podľa materskej spoločnosti PSA Group má trnavský závod PSA dočasne ukončiť výrobu k štvrtku 19. marca, oznámila to v podnikovom vyhlásení.

Dôvodom je podľa francúzskej automobilky akcelerácia šírenia nákazy koronavírusom Covid-19. Rovnako toto rozhodnutie pripisuje spoločnosť prerušeniam v reťazci dodávok a poklesu celého automobilového trhu.

Viacero zatvorených fabrík

Nariadenie o uzatvorení fabrík platí pre vybrané európske krajiny až do 27. marca. Už v pondelok 16.3. sa zatvoria závody vo francúzskom Mulhouse a v španielskom Madride, ktorý aktuálne bojuje s rýchlym šírením nákazy.

Počas týždňa sa postupne opatrenie rozšíri na ďalšie štyri závody vo Francúzsku, dva v Španielsku, Nemecku a Veľkej Británii a po jednom závode v Portugalsku, Poľsku a na Slovensku. Celkom PSA Group uzatvorí (zatiaľ) na týždeň 15 závodov po celej Európe.

„Sú tri dôvody, pre ktoré automobilka pristupuje k tomuto kroku. Prvým je výskyt ochorenia COVID-19 a naša snaha chrániť zamestnancov, druhým dôvodom je fakt, že nastávajú komplikácie s dodávkami dielov a tretím, že začíname cítiť ako skupina pokles dopytu na automobilovom trhu,“ uviedol pre TASR hovorca trnavskej automobilky Peter Švec.

Reklama

Zároveň spresnil, že výroba bude prerušená od štvrtka 19.3. od 6:00. Zdôraznil taktiež, že ide primárne o preventívny krok, ktorého cieľom je chrániť zdravie zamestnancov.

Prvý bol bratislavský Volkswagen

Už v nedeľu večer informoval o uzatvorení fabrík na Slovensku Volkswagen, ktorý je zároveň najväčším zamestnávateľom v krajine. Rozhodnutie sa pritom týka všetkých troch závodov spoločnosti – v Bratislave, Martine a Stupave.

„Dúfali sme, že doposiaľ zavedené zásadné opatrenia všetkých európskych vlád povedú k zmierneniu následkov rozšíreného koronavírusu a že už v priebehu tohto víkendu príde vzhľadom na okolnosti k primeranému upokojeniu situácie. To sa, žiaľ, nestalo,“ uviedol Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia (VW SK).

„Požiadať koncern o prerušenie výroby považujeme za aktuálnych okolností za najzodpovednejšie riešenie,“ uviedol ďalej v tlačovej správe.

Pandémia ohrozuje gastro prevádzky.
Ako prežívajú krízu majitelia bratislavských podnikov?

Spoločnosť bola na Slovensku ešte v pondelok v prevádzke, nakoľko je to „nevyhnutné pre správne odstavenie technológií a ukončenie logistických procesov, a to aj s ohľadom na aktuálne objednávky zákazníkov nachádzajúce sa už vo výrobe.“

Volkswagen Slovakia zdôraznil, že „príprava na zastavenie výroby je slobodným rozhodnutím spoločnosti“. Firmu „mrzí, že sa v týchto náročných časoch nájdu osoby a inštitúcie, ktoré túto situáciu využívajú vo svoj osobný, respektíve politický prospech.“

Firma tvrdí, že „nasadila všetky dostupné a odporúčané opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu,“ je v pravidelnom kontakte s Úradom verejného zdravotníctva a riadi sa odporúčaniami štátnych orgánov.

Volkswagen a Groupe PSA (Peugeot) patria medzi veľkých zamestnávateľov na Slovensku. Celkovo zamestnávajú necelých 15-tisíc ľudí, na celé automobilové odvetvie (vrátane Kia Motors, a Jaguar Land Rover) je na Slovensku priamo alebo nepriamo naviazaných bezmála 275-tisíc pracovných miest, ukazujú dáta Zväzu automobilového priemyslu SR.

Dve slovenské automobilky dokopy predvlani vykázali spolu tržby vyše 13 miliárd eur a zisk spolu 230 miliónov eur.

Znižovanie produkcie

V zahraničí už Volkswagen znižuje dennú produkciu, napríklad v Portugalsku závod Autoeuropa tak urobil približne o 16 percent. Dôvodom je nedostatok zamestnancov po tom, ako Portugalsko nariadilo v reakcii na šírenie nového koronavírusu zatvorenie všetkých škôl, uvádza TASR.

Volkswagen pritom už minulý týždeň oznámil, že od pondelka zastaví výrobu v hlavnom závode svojej divízie Seat v Martorelli neďaleko Barcelony. Dôvodom sú logistické problémy spojené so šírením nového koronavírusu, pripomína ďalej TASR.

Správa bola aktualizovaná o nové údaje o 17:58. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?