13. marca 2020

Reštaurácie síce od dnes (13. marca) nemusia byť zatvorené ako bary a zábavné podniky, ich majitelia aj tak hovoria o ťažkých časoch či dokonca existenčnom ohrození. Rozprávali sme sa s ľuďmi, ktorí stoja za známymi bratislavskými podnikmi (v Bratislave je doteraz najviac potvrdených prípadov koronavírusu), o tom ako pandémia ovplyvnila ich biznis a aká pomoc od štátu, bánk či dodávateľov by im pomohla prečkať krízu. 

Jozef Bardík, spolumajiteľ Regal Burger

Situáciu sledujeme už dlhšie, zaviedli sme silnejší sanitačný režim a sprísnili kontroly vlastných prevádzok aj franšíz. Tržby nám už uplynulý víkend klesli o 25 až 30 percent, koncept Regal Burger je však nastavený flexibilne, takže sme vedeli reagovať znížením počtu personálu na zmenách a ekonomicky situáciu zatiaľ zvládame.

Excelové tabuľky sú dôležitejšie ako najlepšie jedlo.
5 rád o gastro biznise od zakladateľa NYC Corner

V manažmente sme sa rozhodli, že od piatka obeda až do odvolania uzavrieme naše prevádzky v obchodných centrách v Bratislave, keďže v nich hrozí najväčšie riziko šírenia nákazy. Franšízové prevádzky, napríklad na Palackého ulici v Bratislave, zostávajú otvorené s tým, že zmeny pokrývajú len najskúsenejší zamestnanci. Zároveň zákazníkom odporúčame využiť rozvoz našich jedál cez služby Wolt alebo Bistro. Vďaka tomu opatreniu a zníženiu počtu otvorených prevádzok nastúpia do práce len tí zamestnanci, ktorí budú chcieť, a ostatní zostanú doma.

Medzi priority siete Regal Burger vždy patrila hygiena, a preto máme na sklade vybavenie, ktoré v dnešnej situácii môže pomôcť – napríklad 100-tisíc jednorazových hygienických rukavíc a podobne. Takže sa nám môžu hlásiť organizácie či inštitúcie, ktoré naše zásoby vedia využiť. Sami sme už s ponukou kontaktovali Ministerstvo vnútra SR. 

Reklama

Čo sa týka pomoci, ktorú by štát mohol poskytnúť podnikateľom, tak veľmi by pomohol odklad niektorých povinností (platby DPH či odvodov) aspoň na pár mesiacov, keďže stratené tržby budeme musieť dobehnúť. Toto gesto by mohol napríklad urobiť len voči firmám, ktoré si svoje platby voči štátu doteraz vždy poctivo plnili. V kontakte sme aj s bankami, s ktorými spolupracujeme, a verím, že v prípade potreby k nám budú ústretové.

Barbora Bilčíková, spolumajiteľka pekárne Fertucha

Tento týždeň už dvakrát zasadal náš krízový štáb a intenzívne riešime, ako zvládnuť aktuálnu situáciu. Samozrejme, pociťujeme pokles tržieb aj zmenu správania zákazníkov. Ľudia strácajú záujem vysedávať na káve a viac si berú koláče so sebou. Od piatka preto prechádzame na systém „take-away“ a v našich prevádzkach už nebude možná konzumácia. Do priestorov našej prevádzky navyše bude môcť naraz vstúpiť len obmedzený počet zákazníkov a, samozrejme, zaviedli sme aj prísne hygienické opatrenia. 

Ako byť lepší v čase pandémie? Zavolajte mame,
nakúpte susedovi, podporte kolegyňu v práci

S aktuálnymi opatreniami vlády, ktoré vstúpili do platnosti od piatka 13. marca, očakávame ešte dramatickejší pokles tržieb. Až na hranici udržateľnosti prevádzok. Mnohé náklady, ako nájom či odvody, musíte platiť bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte otvorené. My pracujeme s veľmi nízkou maržou, ktorá nám neumožňuje vytvárať si významné finančné rezervy a prípadný dlhodobejší výpadok tržieb môže byť pre nás likvidačný. 

Kľúčovou témou je, samozrejme, bezpečnosť našich zamestnancov a celej spoločnosti. Usilujeme sa byť maximálne zodpovední, ale našu prácu nie je možné vykonávať na diaľku a nemôžeme robiť z domu.

Štát by podnikateľom veľmi pomohol, ak by napríklad umožnil odklad DPH alebo by odpustil či znížil platbu odvodov počas trvania výnimočného stavu.

Nikoleta Vanyová, manažérka Sexi Dog Restaurant & Bar

Situáciu od začiatku pozorne sledujeme. Keďže sa mení z minúty na minútu, uvedomujeme si, že musíme reagovať flexibilne. Sektor služieb a gastronómie je vo všeobecnosti zraniteľný, zvlášť pri takýchto okolnostiach. 

Od prvého momentu sme u nás zaviedli zvýšené hygienické opatrenia nad rámec legislatívy a komunikovali sme s návštevníkmi aj cez sociálne siete. Kým minulý týždeň sme evidovali ešte dobré tržby, po prvých opatreniach úradov sme zaznamenali nižšiu návštevnosť už v sobotu. Následne v tomto týždni došlo k skokovému poklesu tržieb aj návštevnosti, približne na tretinu nášho priemeru.

Vnímame to tak, že každú takúto nepríjemnosť treba brať ako príležitosť. Hoci sme fine dining reštaurácia a kokteilový bar, v tomto momente zavádzame donášku jedla do domácností a kancelárií. 

Obmedzenia spoločenského života sa určite dotknú našej prevádzky aj z pohľadu biznisu a cash flow. Urobíme všetko preto, aby sme si udržali našich zamestnancov. Všetko závisí od toho, ako dlho budú obmedzenia trvať. Očakávame, že štát začne systémovo riešiť nepriaznivý ekonomický dopad nielen na malých podnikateľov, ale v zmysle celonárodného hospodárstva, napríklad vo forme úľav na daniach a odvodoch. 

Maxim Blahovec, majiteľ rodinnej siete reštaurácií Gatto Matto

Epidémia ovplyvňuje chod našich prevádzok už vyše týždňa, čo sa prejavilo poklesom zákazníkov aj tržieb. Koronavírus nám spôsobil rádovo pokles tržieb na hranici 40 %. Obmedzili sme preto počet prevádzok a zredukovali aj počet zamestnancov na zmenách.

Na ochranu zákazníkov a, samozrejme, aj zamestnancov, sme vypracovali plán na dodržiavanie sprísnenej hygieny na všetkých prevádzkach podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR. Na každej prevádzke máme poverených zamestnancov, ktorí monitorujú a zaznamenávajú zdravotný stav všetkých zamestnancov na zmene. Pri zistení zvýšenej teploty alebo akejkoľvek inej odchýlky v zdravotnom stave zamestnanca, ho požiadame o domácu liečbu či konzultáciu s lekárom.

Reklama

Z dôvodu poklesu zákazníkov sme nútení dočasne zatvoriť prevádzku Gatto Matto Bistro v Starom Meste, ale keďže sme silno rodinná firma a záleží nám na našich zamestnancoch, plánujeme vyplácať podporu zamestnancom, ktorí dobrovoľne ostanú doma, a v prípade požiadavky umožníme aj preddavky výplat.

Verím, že sme v tom všetci spoločne. Ak bude dlhodobejšie pretrvávať tento núdzový stav, napríklad viac ako mesiac, uvítali by sme posun splatnosti úverov a pôžičiek, pretože náš príjem by sa znížil na nulu. Pokladám sa za stredného podnikateľa, ktorý dáva prácu vyše 60 zamestnancom, za ktorých životy a rodiny cítim zodpovednosť, a preto by som rovnaký ľudský prístup očakával od bánk. Dodávatelia prežívajú takú istú krízu ako my. Od nich by som očakával len otvorenú komunikáciu a toleranciu, ak sa dostaneme do sklzu s platením faktúr. Ale celý systém je prepojený, preto si to vyžaduje zapojenie sa vlády, bánk a veriteľov.

Od štátu by som očakával iba ak systémové dlhodobé riešenia na podporu podnikateľského prostredia, ktoré tu chýbajú už vyše desať rokov. Čaká nás obdobie, ktoré musíme prekonať. Môj názor je, že každá zdravá firma by si mala platiť svoje pohľadávky (odvody, výplaty, faktúry), ale štát by mal ukázať snahu riešiť daný problém aj po ekonomickej stránke. Určite netreba odpúšťať dane alebo poplatky, no odloženie povinnosti na DPH, povinnosti na odvodoch alebo posunutie daňového priznania by v tomto čase veľmi pomohlo.

Autormi článku sú redaktori Forbes Slovensko Jaroslav Hinšt a Milan Čupka

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?