Doba nie je ľahká a pravdepodobne ľahká ešte nejaký čas nebude. Doma sú státisíce detí, na ktoré sa vzťahuje uzavretie škôl a škôlok. Do kina si nezájdete, rovnako tak ani do divadla či na futbal. Nemôžete skočiť na koncert ani na výstavu, odsúvajú sa rôzne podujatia aj premiéry dlho očakávaných filmov.
Ťažké obdobie očakávajú aj cestovné kancelárie a všetci organizátori veľtrhov, podujatí a konferencií, v podstate veľká časť celého podnikateľského sektora. Straty budú obrovské. Ide však v prvom rade o zdravie. A tiež ohľaduplnosť. To, čo sa práve deje, robíme kvôli všetkým starším ľuďom, pre ktorých je choroba, o ktorej doposiaľ vieme stále len veľmi málo, v mnohých prípadoch smrteľná. Toto nie je panika ani hoax, je to fakt.
„Poďme si z tejto krízy vziať niečo pozitívne. Možno prebudí to lepšie v nás.“
A ako hovorí stará múdrosť, práve v ťažkých časoch sa spozná charakter. Opatrenia, ktoré už boli zavedené, ako aj tie, ktoré nás ešte celkom určite ešte čakajú, sú bolestivé. Nepríjemné. Obmedzujúce. Väčšina z nás nikdy nič podobné nezažila. A málokto si na niečo také zvyká ľahko. Reštrikcie sú nepríjemné. Ale sú nevyhnutné.
Popularizuje vedu a na Instagrame vysvetľuje aj koronavírus.
Čo odporúča Vedátor?
Poďme si z tejto krízy vziať niečo pozitívne. Možno prebudí to lepšie v nás. Buďme jednoducho trochu lepší. Čo pre to môžeme urobiť?
Zavolajte mame
Možno už má viac ako 60 rokov a je teda tiež v ohrozenej skupine, o ktorej sa teraz stále hovorí. Možno sa vám to hanbí povedať, ale po pár dňoch, počas ktorých pôsobila pokojne, sa už teraz tiež začína báť. Možno je jednoducho doma sama a nie je si istá, čo má robiť. Možno nevie, ktorým správam má veriť. Možno jej do mailu prišli dezinformácie, ktoré vyznievajú úplne vierohodne. Zavolajte jej. Neurobíte chybu. Mamu máte len jednu. A to, samozrejme, platí aj o otcovi.
Opýtajte sa suseda
Má osemdesiat, je fit a skvele sa o seba stará. Ale žije sám. Viete, že si rád občas sadne do krčmičky, zahrá si karty so známymi. Veľa si toho neuvarí. A v ostatnom čase vychádza von akosi menej. Nepotrebuje niečo? Čo ak sa bojí ísť si nakúpiť, aby neochorel? Čo ak má syna ďaleko? Čo ak nikoho nechce obťažovať? Starí ľudia často ani nemajú pripojenie na internet, ťažko si dokážu objednať nákupy domov. Vy im však môžete nakúpiť. Skúste sa aspoň spýtať. A poznať svojich susedov mimochodom vôbec nie je na škodu.
Odhoďte rúška. Tu je 20 tipov na rýchle zlepšenie imunity
Podporte známu, postrážte jej deti
Pracujete vo veľkej firme a povolili vám home office? To je super. Vaša firma je zodpovedná a zachovala sa správne. Čím menej ľudí bude v MHD, tým lepšie. Teraz navyše zatvárajú aj školy a deti sú doma. Vďaka bohu, že ich môžete postrážiť a neprídete o časť platu. Ale čo mama kamarátov vašich detí, ktorá pracuje ako zdravotná sestra? Nie každý môže dostať home office. Jej deti sú teraz tiež doma. Babičky sú ďaleko (a dať dieťa hoci aj len s nádchou práve najohrozenejším starým rodičom aj tak nie je to najlepšie riešenie) a v práci ju teraz potrebujú tak ako nikdy predtým. Nemôžete postrážiť aj jej deti? Neskúsite jej to ponúknuť? Chlapci sa spolu zahrajú, možno spravia nejaké úlohy do školy a vy aj ona budete môcť pracovať.
Podporte kolegyňu v práci
Plošný home office v práci ešte nemáte (nie každá profesia ho môže dostať), ale máte v kancelárii tehotnú kolegyňu? Spýtajte sa aspoň jej, či nechce pracovať z domu. Tehotné ženy tiež patria k ohrozeným skupinám, aj keď sa o tom málo hovorí. Ak ochorejú, prípadné horúčky či nachladnutia môžu kvôli správnemu vývoju dieťaťa na rozdiel od vás liečiť len niektorými liekmi. Prípravky na kašeľ a tradičné antipyretiká napríklad nemôžu používať skoro vôbec. Je nevyhnutné, aby táto kolegyňa chodila každý deň 20 minút v MHD a sedela pod klimatizáciou so všetkými bacilmi, ktoré priviezli kolegovia z Rakúska a Talianska, keď ešte bolo „cool“ zájsť si do Álp na lyžovačku? Tehotné ženy málokedy požiadajú o pomoc samy, veď predsa tehotenstvo nie je choroba, však? Ale teraz je ohľaduplnosť zvlášť dôležitá.
Nerozčuľujte sa na sociálnych sieťach
Prišli opatrenia vlády zúfalo neskoro alebo naopak absurdne skoro? Je premiér neschopný alebo je hrdina? Na facebooku sme všetci ako jedna rodina – a to rodina mimoriadne rozhádaná. Všetci dokážeme byť za noc hokejovými trénermi, ekonómami, organizátormi biatlonových súťaží, klimatológmi, odborníkmi na problematiku genderu, a teraz už aj epidemiológmi a imunológmi. Napísať na sociálne siete provokatívny status a potom hodiny do krvi obhajovať svoju pravdu je super, ale poďme teraz radšej zložiť zbrane, prijať fakty, prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a toľko nehundrať.
Snažte sa zostať pokojní, nevyvolávajte paniku a nenechajte sa neprestajným čítaním poloprávd na sieťach príliš zomlieť. Dať si občas od facebooku a ďalších sociálnych sietí detox a kvôli základným informáciám sledovať chvíľu napríklad len verejnoprávne správy namiesto nezávislých blogov vôbec nemusí byť na škodu. Buďme všetci lepší. Aspoň na chvíľu.
Autorkou je Irena Cápová z redakcie magazínu Forbes Česko.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]