12. marca 2020

 „Či sa vám to páči, alebo nie, koronavírus je tu. Ak aktuálnu situáciu niekto neberie vážne, tak len pre to, lebo nemá predstavu o jeho exponenciálnom raste,“ hovorí pre Forbes.sk Samuel Kováčik, ktorý pôsobí na Dublinskom inštitúte pokročilých štúdií a popritom cez projekt Vedátor popularizuje vedu na Slovensku.

Na svojom blogu a sociálnych sieťach sa ľuďom v súčasnosti snaží vysvetliť, čo je to koronavírus a aj to, prečo nebrať preventívne opatrenia voči nemu na ľahkú váhu. Pre čitateľov Forbes zhŕňa základné fakty a zdieľa svoje tipy ako s ním racionálne bojovať.

V ťažko postihnutých oblastiach sa počet prípadov koronavírusu zdvojnásobí každé tri dni. To znamená, že za mesiac je nárast prípadov tisícnásobný. Ak by pre vírus nastali ideálne podmienky, mohol by do dvoch mesiacov narásť až miliónnásobne. „Ak by teda Čína neprijala žiadne opatrenia, dnes by mala aspoň osemciferný počet nakazených,“ prízvukuje Samuel. Základom je podľa neho spoznať svojho nepriateľa.

Nepodceňujme situáciu

SARS-COV-2 je blízky príbuzný vírusov, ktoré mali v minulosti na starosti epidémie SARS či MERS. „Nejde o baktériu, a tak naň nezaberajú antibiotiká a nemáme voči nemu zatiaľ ani vakcínu. Tú nebudeme mať ani najbližšie mesiace,“ hovorí a dodáva, že niekoľko liekov je síce v štádiu testovania, no je nepravdepodobné, že by ich dostatočne rýchlo vyrobili v dostatočnom množstve.

Okrem toho má svet problém aj s nedostatočným počtom testov. Tento problém pritom nemá iba Slovensko, ale napríklad aj USA. Znamená to, že nemáme jasný prehľad o situácii. Môžeme sa však podľa neho poučiť z Číny a spätne analyzovať dáta. Čo ukazujú?

Reklama

Samo Kováčik vysvetľuje koronavírus aj prostredníctvom stories na Instagrame. Foto: archív Samuela Kováčika

„Výsledky hovoria, že počet skutočných prípadov je oproti potvrdeným prípadom vyše dvadsaťnásobný. Od nakazenia totiž trvá niekoľko dní, kým sa vyvinú symptómy a už počas tohto obdobia je pacient nákazlivý. Preto je také ťažké dostať situáciu pod kontrolu iba izoláciou známych pacientov,“ tvrdí a pokračuje: „Šírenie vírusu opisuje takzvaný reprodukčný faktor R0. Ten hovorí, koľko ďalších ľudí – v priemere – nakazí infikovaný človek. Pri aktuálnom koronavíruse je to okolo 2,5, a práve to je pôvod exponenciálneho vývoja pri epidémii.“

Cieľom prijímaných opatrení je tento faktor efektívne znížiť pod hodnotu 1. Vtedy každý nakazený nakazí menej než jedného ďalšieho človeka a choroba je na ústupe. Ako to dosiahnuť? Tu sú základné opatrenia Vedátora:

Hygiena

Vírus sa prenáša ako kvapôčková infekcia, napríklad pri priamom kontakte. Odporúča sa dodržiavať 1 až 2-metrový odstup od ľudí a vyhýbať sa zbytočnému kontaktu, napríklad podávaniu rúk. Vírus sa však šíri aj nepriamo. Na rôznych povrchoch vydrží, v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu, hodiny až dni, extrémne aj týždne.

Zachovajte pokoj a použite mydlo.
Bojovať s koronavírusom sa dá aj umývaním rúk

Je prakticky nemožné sa nechytať tváre, takže bežná forma nákazy spočíva v tom, že sa chytíme napríklad kľučky, na ktorej je vírus, a potom sa chytíme tváre. Preto si treba pravidelne umývať ruky mydlom pod horúcou vodou, aspoň 30 sekúnd. Ak to nie je možné, poslúži aj dezinfekcia s vysokým, aspoň 60 % obsahom alkoholu. Táto forma prenosu je veľmi bežná, napríklad pri epidémii SARSu sa veľa ľudí nakazilo z tlačidiel v hotelových výťahoch.

Rúška zabraňujú tomu, aby ste chorobu šírili, nie, aby ste ju dostali. Mali by ich teda nosiť ľudia, u ktorých je podozrenie na nákazu.

Imunita

Aj napriek dobrej hygiene sa nedá vylúčiť, že sa vírus dostane do vášho tela. Vtedy je na rade váš imunitný systém. Čo mu pomáha? Pestrá, vyvážená a výživná strava bohatá na ovocie a zeleninu, pravidelný pohyb, adekvátny príjem tekutín a dostatočné množstvo spánku. Ak sa pri zvonení budíka musíte premáhať a hneď potrebujete kávu, nespíte dostatočne, a oslabujete tým svoj imunitný systém. Čo ďalšie škodí imunite? Fajčenie, alkohol či stres.

Izolácia

Najúčinnejšie opatrenie pri šírení epidémie je izolácia. Čím menej sa ľudia stretávajú, tým menšie je riziko prenosu. Izolácia neznamená, že sa teraz všetci musia zavrieť do pivníc. Ak však namiesto sto ľudí prídete do kontaktu len s desiatimi, znížite riziko priameho prenosu desaťnásobne. Byť v izolácii zároveň neznamená byť nutne zavretý celý deň doma, napríklad výlety do prírody – v malých skupinkách – môžu dokonca prospieť. Pohyb stimuluje imunitný systém a slnečné svetlo pomáha syntetizovať dôležitý vitamín D.

Zodpovednosť, nie panika

Prečo by sme k tejto situácii mali ako spoločnosť pristupovať zodpovedne? Stačí sa pozrieť na vývoj situácie v iných krajinách vo svete. Niektoré regióny hlásia úmrtnosť okolo 0,5 %, niektoré však až okolo 5 %. Čo spôsobuje tento obrovský rozdiel? Ak sa situáciu nepodarilo udržať pod kontrolou, došlo k preťaženiu zdravotníckych systémov. Taliansko má síce jedny z najmodernejších nemocníc na svete, no aj tak hlási stovky obetí – nával epidémie sa jednoducho nedá stíhať.

Niektoré krajiny však dostali situáciu pod kontrolu relatívne rýchlo, napríklad Južná Kórea. Tá k situácii pristupovala zodpovedne, no mala smolu – veľký nápor turistov z Číny a zároveň superšíriteľ choroby, pani, ktorá počas bohoslužieb nakazila okolo sto ďalších ľudí. Ešte pred pár dňami sa situácia v Kórei podobala na tú v Taliansku a krajiny hlásili veľmi podobné čísla. No kým v pondelok pribudlo vyše tisíc nových známych prípadov v Taliansku, v Kórei to bolo asi desaťkrát menej.

Môžem prikázať home office či merať v práci teplotu?
6 odpovedí pre firmy v súvislosti s koronavírusom

Ako sa to podarilo? V Kórei sa masívne testuje, vyše 4000 testov na milión obyvateľov – je tam jasné, koho treba poslať do karantény. Zároveň došlo k spoločenskej izolácii. Zostali zavreté školy, firmy dávajú ľuďom možnosť pracovať z domu a štát kompenzuje firmám straty, ak sa rozhodnú na isté obdobie zavrieť prevádzku alebo skrátiť pracovný čas. Na tomto príklade môžeme vidieť, že preventívne opatrenia na Slovensku majú svoje opodstatnenie.

Táto epidémia nie je koniec sveta a určite ju zvládneme. Okrem iného reprodukčný faktor vírusu zníži aj nástup vyšších teplôt – len to však stačiť nebude. Opatrenia musíme prijať ako spoločnosť, každý deň je pri exponenciálnom raste dôležitý, oficiálne dáta podceňujú realitu. Táto situácia nie je dôvod na paniku, ktorá viac škodí, ale na zodpovedné správanie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?