4. marca 2020

Panika nikdy nikomu nepomohla. Zvlášť v časoch, keď je dôležité používať zdravý rozum. Podobne by sa dala opísať aj súčasná situácia týkajúca sa koronavírusu v Európe. Platí pritom jediné. Namiesto respirátorov by sme si mali kúpiť obyčajné mydlo. 

Epidémia koronavírusu straší celý svet už niekoľko týždňov. Napriek tomu, že na Slovensku stále nebol potvrdený žiaden prípad, paniku medzi ľuďmi je cítiť do značnej miery. K nedostatkovým tovarom sa pridali respirátory a rúška, regále s trvanlivým tovarom v niektorých obchodných reťazcoch zívajú prázdnotou. Vykúpením ochranných pomôcok sa však šíreniu nákazy nedá zabrániť. „V oblasti, kde ešte ochorenie COVID-19 nebolo zaznamenané, nosenie ochranného rúška alebo respirátora nie je potrebné,“ zdôrazňuje pre Forbes hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.

Nepodliehajte panike. Koronavírus vypredáva respirátory,
škodí to tým, ktorí ich reálne potrebujú

Požívanie rúšok má totiž význam u ľudí, ktorí trpia respiračnými ochoreniami. Opodstatnenie má aj u zdravej osoby, a to v prípade, že sa zdržuje v prítomnosti človeka s respiračným ochorením.

Prvoradé sú ruky

Pritom najzákladnejším preventívnym opatrením, ktoré by mal dodržiavať každý z nás, je správne si umývať ruky. 

Reklama

Úrad verejného zdravotníctva radí, aby sme si umývali ruky vždy po príchode domov, návšteve toalety, vyfúkaní nosa, pri kašľaní, kýchaní, pri kontakte s odpadom. Dôsledným umývaním rúk sa počet potenciálne nebezpečných zárodkov zníži na tisícinu. Hygienici okrem toho zdôrazňujú, že je dôležité naučiť sa aj „správne“ kýchať. To znamená do jednorazovej vreckovky, ktorú následne vyhodíme do koša. 

Ako si správne umývať ruky podľa Úradu verejného zdravotníctva: 

 1. Najskôr je potrebné zložiť si hodinky, prstene či náramky.
 2. Zvlhčite ruky vodou.
 3. Naberte si dostatočné množstvo mydla do oboch rúk. 
 4. Potierajte si ruky spôsobom dlaň o dlaň.
 5. Pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne.
 6. Ďalej si čistite ruky trením, spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne.
 7. Prsty jednej ruky uzavrite do dlane a potierajte oproti druhej dlani.
 8. Krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a potom opačne.
 9. Spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a potom opačne.
 10. Opláchnite si ruky vodou.
 11. Dôkladne si utrite ruky jednorazovou utierkou.
 12. Použitou utierkou zastavte vodu. 
 13. Vaše ruky sú čisté. 

Úrad pripomína, že umývanie rúk je dôležité nielen ako prevencia pred koronavírusom. V súčasnosti sme totiž v chrípkovej sezóne a tento postup je vo všeobecnosti účinný vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám. V prípade, že nie je k dispozícii tečúca voda, hygienici odporúčajú použiť dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorý obsahuje alkohol. Ten si máme poriadne do rúk vmasírovať a počkať, kým na rukách nezaschne. „Celá procedúra má trvať 20 až 30 sekúnd,“ dodáva Račková.

Okrem toho by sme podľa úradu nemali zabúdať ani na pravidelné čistenie plôch, ktorých sa pravidelne dotýkame. Teda klávesníc, telefónov či volantu v aute. „Je vhodné priebežne čistiť aj takéto plochy, dezinfekčnými prostriedkami určenými na dezinfekciu povrchov, samozrejme, v závislosti od druhu materiálu,“ dopĺňa hovorkyňa.

Riziko sa zvýšilo

Na druhej strane je potrebné uviesť, že 3. marca 2020 zvýšilo Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb úroveň rizika nákazy. „ECDC uviedlo, že úroveň rizika pre ľudí v Európskej únii sa zvýšila z mierneho na vysoké. Inými slovami, vírus sa naďalej šíri,“ cituje predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen portál Teraz.sk.

Koronavírus spôsobil ekonomickú pandémiu.
Dáva zabrať maloobchodu aj Applu

Najvážnejšia je momentálne situácia v niekoľkých talianskych regiónoch. Prípady potvrdenej nákazy hlásia aj v niektorých susedných krajinách, konkrétne v Rakúsku a Českej republike. Nárast počtu nakazených, ale aj vyliečených, sa dá sledovať prostredníctvom online mapy, ktorú vytvorili na Univerzite Johna Hopkinsa.

Aktuálne dáta ukazujú, že naprieč zemeguľou je nakazených takmer 90-tisíc ľudí, na druhej strane vyliečiť sa podarilo viac ako polovicu z tohto počtu. Úmrtia sa pohybujú na trojtisícovej hranici. Najviac úmrtí po Číne zaznamenal Irán, Južná Kórea a Taliansko. Svetová zdravotnícka organizácia presné percento úmrtnosti neuvádza, hovorí sa však o rozmedzí dvoch až troch percent. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk