Anglický spisovateľ Douglas Adams dobre vedel, prečo na svoju fiktívnu základnú knihu pre stopárov o celej galaxii umiestnil veľký vľúdny nápis „NEPODLIEHAJTE PANIKE”. Jedna zo základných vlastností ľudstva opäť vyplávala na povrch pri prebiehajúcej pandémii koronavírusu. Pozreli sme sa na to, ako sa vo svete i u nás vo vlnách míňali zásoby ochranných pomôcok a respirátorov.
Bolo to 6. januára, keď médiá písali o nedostatku ochranných rúšok a masiek na tvár. Články sprevádzali fotky „vybrakovaných“ políc v supermarketoch. Koronavírus? Ten sa už síce v tom čase šíril čínskou provinciou Wu-chan, no ešte mimo záujmu svetovej verejnosti. Spomínaná panika úradovala v Austrálii, kde rozsiahle lesné požiare zhoršili kvalitu ovzdušia v mestách a ľudia vo veľkom začali nosiť rúška. Ako však pripomínali odborníci – väčšinou ich nosili nesprávne, alebo v podmienkach, kde pre nich nemali veľký význam.
Koronavírus spôsobil ekonomickú pandémiu.
Dáva zabrať maloobchodu aj Applu
Napriek tomu, už aj tento zvýšený dopyt zasiahol celý svet, Slovensko nevynímajúc. Andrej Bobák, konateľ slovenského online obchodu oblecsadoroboty.sk (v 2018 tržby vyše 1,2 milióna eur), ktorý má v ponuke aj ochranné rúška, respirátory a ďalšie pomôcky na ochranu tváre a tela, hovorí, že aj ich obchod zaznamenal zvýšený dopyt po tomto tovare už koncom januára. „Stretli sa vtedy viaceré príčiny – ničivé požiare v Austrálii, sopečná aktivita na Filipínach a neskôr, samozrejme, aj čínsky koronavírus COVID-19,” potvrdzuje.
V priebehu posledného januárového víkendu zaznamenali zase enormný nárast objednávok z Českej republiky. Keďže oblecsadoroboty.sk predávajú u západných susedov cez Mall.cz, išlo prevažne o dopyt od jednotlivcov. Začiatkom februára sa pridali aj slovenské firmy – tie, ktoré potrebovali respirátory pre bežnú prevádzku na ochranu zamestnancov a tiež firmy, ktoré skupovali ochranné pomôcky pre svoje čínske pobočky. „Už v tom čase bol na trhu ich relatívny nedostatok a možnosti na doskladnenie sa hľadali len veľmi ťažko,” dodáva Bobák.
Nová španielska chrípka by stála 3 bilióny.
Koľko peňazí si vyžiada zastavenie koronavírusu?
Ozývali sa aj inštitúcie ako armáda, mestské samosprávy, či nemocnice. „V posledných dňoch, odkedy koronavírus potvrdili aj v Taliansku, opäť šialene narástol záujem od jednotlivcov,” dodáva konateľ. Proti koronavírusu pri správnom nosení ochráni respirátor FFP3, no pri jeho vypredaní ľudia postupne vykúpili aj respirátory s nižšou ochranou FFP2 a FFP1 a napokon aj obyčajné ochranné masky na tvár. Aj Bobák potvrdzuje, že tým trpia odberatelia, ktorí ochranné pomôcky odberajú pravidelne pre svojich zamestnancov a aktuálne ich nevedia zohnať.
Ľudia mimo ohrozenia teda blokujú základné vybavenie do roboty pre mnohých pracovníkov. Tí ich reálne potrebujú – nie pre ochranu pred koronavírusom, ale ako ochranu pri každodennej práci. Nedostatok sa týka ale aj niektorých vírusom zasiahnutých oblastí. „Nemáme rúška… Ak si ich objednáte v lekárni, dorazia až na ďalší týždeň,” povedal pre Reuters 35-ročný učiteľ Marzio Toniolo z lombardského mestečka San Fiorano, teda v postihnutej oblasti. Strach je pritom u väčšiny populácie v maximálnej miere neodôvodnený – u ľudí do 50 rokov je napríklad úmrtnosť (podľa dekád) v rozpätí 0 až 0,4 %.
Biznis s rúškami však prekvitá, aj základné, nepremrštené ceny sú vyššie ako býva štandard. Špekulanti ich však dokážu vystreliť do alarmujúcich výšok. Uspieť sa pokúšajú aj u nás. „Áno, aj nás oslovili rôzni priekupníci, ktorí mali záujem predávať tovar mimo Slovenska,” dodal Bobák. Do cenotvorby musel zasiahnuť aj internetový gigant Amazon, ktorý začal emailom upozorňovať predajcov, ktorí ponúkali ochranné pomôcky za privysoké ceny. Podľa magazínu Wired začali postupne takéto predražené ponuky mazať zo svojho katalógu.
Pre porovnanie – balenie desiatich respirátorov typu 3M N95, ktoré sa pred mesiacom predávalo za 18,2 dolára, dnes stojí 99 dolárov. Momentálne zásoby nemajú ani samotní výrobcovia, keďže skladové zásoby sa dlhodobo uvoľňovali hlavne na obrovský čínsky trh. „Podľa našich informácií postupne nabiehajú na výrobu aj pre náš región, no nikto nevie potvrdiť, koľko potrvá, kým sa trh dostane do normálu,” uzavrel Bobák. Dovtedy nepodliehanie panike môže nielen pomôcť vášmu duševnému zdraviu, ale aj fyzickému zdraviu tých, ktorých rúška reálne chránia a ktorí ich potrebujú.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]