Situácia okolo koronavírusu sa v posledných dňoch mení takmer z hodiny na hodinu. Kým európske vlády sa ľudí snažia upokojiť slovami, že panika je horšia ako šírenie vírusu, situácia na akciových trhoch je ako na hojdačke.
S prvými správami o rozšírení vírusu v Taliansku prišli aj prvé otrasy na európskych burzách. Napriek tomu, že po pondelkovom (24. február) prepade prišiel v utorok po otvorení obchodovania prudký rast, optimizmus netrval dlho. Ešte v utorok predpoludním totiž prišlo k obratu a európske akciové trhy sa dostali do mínusu.
Omega mieni, koronavírus mení. Chceli sa odtrhnúť od Baselworldu,
teraz predstavenie noviniek zrušili
„Rozšírenie vírusovej pandémie na ekonomickú dostáva čoraz reálnejšie kontúry, hoci o katastrofe hovoriť nemožno,“ hovorí pre Forbes portfólio manažér Across Private Investments Jakub Rosa s tým, že kedy panika vyvrcholí, je momentálne veľmi ťažké odhadnúť. Tvrdí však, že dopady môžu mať podobný charakter ako v prípade obchodnej vojny.
Všetko závisí od dĺžky nákazy
Začiatkom týždňa sa situácia na trhoch prejavila najmä v Taliansku, kde akciový index vykázal straty na úrovni šesť percent. Pritom európske burzy zaznamenali pokles o štyri percentá, americké o tri. Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa môžeme ďalšie poklesy na burzách očakávať v závislosti od toho, ako sa bude nákaza šíriť v najbližšom čase, aké karanténne opatrenia sa prijmú a ako dlho ostanú v platnosti. „Čím intenzívnejšie budú musieť byť a čím dlhšie budú platiť, tým budú mať väčšie negatívne dopady na ekonomiku a firemné zisky, čo sa príslušne pretaví aj do kurzov akcií,“ dopĺňa. V čase písania tohto článku potvrdili úrady prvé prípady nákazy v susednom Rakúsku.
Zatiaľ stále platí, že medzi najzraniteľnejšie sektory v tomto smere patrí maloobchod, spotrebný tovar a služby, a teda aj letecká doprava a cestovný ruch. „Pod tlak sa dostávajú aj automobilky a ich dodávatelia a vôbec priemysel ako taký,“ vysvetľuje Pánis. Rosa zároveň dodáva, že nižšiu ziskovosť môžu očakávať aj firmy, ktoré sú obchodne naviazané na Čínu. Krajina je okrem toho najväčším exportérom dielov určených na finalizáciu ďalších produktov, čo podľa Rosu ohrozuje globálnu subdodávateľskú sieť.
Nová španielska chrípka by stála 3 bilióny.
Koľko peňazí si vyžiada zastavenie koronavírusu?
V celosvetovom meradle sa dá počas prvého kvartálu očakávať výraznejšie spomalenie ekonomického rastu. „Ak koronavírus odznie, respektíve sa dostane pod kontrolu, mala by byť v nasledujúcich kvartáloch dobehnutá väčšina strát. Je pravdepodobné ďalšie uvoľnenie menových politík ako aj fiškálne stimuly, najmä v Číne,“ dodáva analytik J&T Banky.
Chvíľkové problémy
Vládne podporné opatrenia sú témou dňa aj dnes – na úrovní debát v G20, no vyzývajú na ne aj niektorí centrálni bankári. Napríklad guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco podľa informácií TASR varoval, že súčasná situácia v krajine môže spôsobiť zníženie HDP viac než o 0,2 percenta. Okrem toho tamojšia vláda vydala nariadenia, ktoré pozastavili platenie daní a účtov za elektrinu v 11 obciach, ktoré sú pre koronavírus izolované. V karanténe je 55-tisíc obyvateľov (informácia k 25. 2.). Súčasťou nariadení je okrem toho aj podpora podnikov, ktoré budú musieť byť počas karantény zatvorené.
Analytici na záver upozorňujú, že dopady epidémií na svetovú ekonomiku či trhy bývajú spravidla dočasné. Aj keď ich podľa Pánisa nemá úplný zmysel porovnávať, keďže majú vždy iný priebeh a rozsah. Doposiaľ sa však akciové trhy vždy pomerne rýchlo otriasli.
Čínsky vírus už „nakazil“ aj peniaze.
Dotklo sa to napríklad britskej módnej značky Burberry
Situáciu sa snažil upokojiť aj americký miliardár Warren Buffett, ktorý je známy tým, že je zástancom dlhodobého investovania. V rozhovore pre stanicu CNBC síce uviedol, že koronavírus je „desivý“ aj pre biznis, jeho optimistické vyhliadky to však nezmení. Investorov upozornil, aby sa nezľakli titulkov v médiách a nezačali v panike predávať nakúpené akcie.
Ako okrem toho, ako ilustruje Rosa, epidémia SARS v roku 2003 viedla od začiatku až do vyvrcholenia k poklesu akciového indexu MSCI Hong Kong o takmer 10 percent. Po troch mesiacoch po upokojení situácie už tento index posilnil o 17 percent.