27. januára 2020

Akcie na svetových trhoch klesli v pondelok na dvojtýždňové minimá, pod čo sa podpísali rastúce obavy z dôsledkov šíriaceho sa nového koronavírusu na ekonomiku. Naopak, zvýšil sa dopyt po aktívach považovaných za takzvaný bezpečný prístav ako zlato, americké dlhopisy či japonský jen.

Počet obetí vírusu vzrástol v Číne na 81 a vírus sa už rozšíril do viac než desiatich krajín sveta vrátane Japonska, Francúzska a USA. Situácia sa odrazila na vývoji akcií viacerých sektorov, ktoré sú citlivé na vývoj čínskej ekonomiky. Nadol smerovali akcie v oblasti dopravy, cestovného ruchu, luxusného tovaru či ťažby nerastných surovín.

Index MSCI All-Country World, ktorý zahrňuje významné tituly v 47 krajinách sveta, klesol na najnižšiu úroveň od 13. januára, uviedla agentúra Reuters. Pokles zaznamenali ázijské akciové trhy a aj akcie na európskych trhoch otvorili pondelkové obchodovanie poklesom.

Prežije ten, kto sa dokáže prispôsobiť.
Poučí sa Fedex z neslávneho úpadku Nokie?

Paneurópsky index Stoxx 600 klesol o 1,7 %. V rámci sektorov najvýraznejší pokles zaznamenali akcie ťažobných spoločností, a to až o 3,1 %, keďže Čína patrí ku kľúčovým dovozcom nerastných surovín. V rámci tohto sektora zaznamenali najvýraznejší pokles akcie koncernu Anglo American, presnejšie o 4,7 percenta.

Najväčšie predaje roka: miliardové sumy sa platili za ropu, šperky aj čipy

Taktiež klesol hlavný index londýnskej burzy FTSE 100, ako aj index nemeckej burzy DAX. Výrazný pokles zaznamenali akcie leteckých spoločností po tom, ako sa skomplikovalo cestovanie do Číny a z nej.  Podľa Financial Times medzi leteckými spoločnosťami výrazne klesli akcie IAG, vlastníka britskej spoločnosti British Airways a španielskej Iberie, ešte horšie na tom však boli akcie britskej módnej značky Burberry. Pre jej vysokú previazanosť s čínskym trhom zaznamenali pokles o 5,5 percenta, čo bola jedna z najvýraznejších redukcií v rámci európskych trhov.

Predĺžené oslavy Nového lunárneho roka

V Ázii hlavný index japonskej burzy Nikkei 225 klesol o 2 %, čo bol najvýraznejší denný pokles za posledných päť mesiacov. Viaceré ázijské trhy boli pre oslavy Nového lunárneho roka zatvorené. Čínska vláda pristúpila k viacerým opatreniam v úsilí zabrániť rýchlemu šíreniu nového koronavírusu, okrem iného predĺžila oficiálne oslavy Nového roka o tri dni do 2. februára. Niektorí experti v zdravotníckej oblasti však pochybujú, či bude Čína schopná dostať epidémiu pod kontrolu.

Vláda nevylučuje, že smrteľný vírus sa odrazí na vývoji ekonomiky v 1. kvartáli tohto roka, keďže zasiahol cestovanie a domácu spotrebu v období osláv čínskeho Nového roka. Práve v tomto období spotreba a záujem o dopravu prudko rastie. Ako uviedol Jim Reid z Deutsche Bank, „postup koronavírusu bude rozhodujúcim faktorom pre vývoj na trhoch v krátkodobom horizonte.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk