25. marca 2020

Forbes vám počas týchto mimoriadnych dní každé ráno prináša krátky prehľad udalostí predchádzajúceho dňa súvisiacich s epidémiou koronavírusu.

Čo hovoria čísla:

V pondelok 23. marca pribudli na Slovensku 19 noví nakazení koronavírusom celkovo máme 204 potvrdených prípadov. K polnoci sa na celom svete nakazilo 418 273 ľudí, 18 609 pacientov ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Čo sa udialo doma:

Vláda predstavila nový balík opatrení proti šíreniu koronavírusu: Zatvorenie obchodov v nedeľu a nákupy pre seniorov od 9:00 do 12:00, povinné nosenie rúšok na verejnosti (platné už od dnes – 25. marca), sledovanie pohybu obyvateľov cez dáta od mobilných operátorov, dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre študentov a viacero ďalších.

Podľa Národnej banky Slovenska môže naša ekonomika v tomto roku dočasne klesnúť o takmer päť percent s rizikom, že ju vplyv pandémie nového koronavírusu môže stlačiť až k 10-percentému prepadu. Recesia môže na Slovensku dočasne pripraviť o prácu asi 75 000 až 130 000 ľudí.

Čo sa odohralo vo svete:

V pondelok 23. marca ešte Matej Tóth uvažoval, ako by sa situácia mohla vyvinúť, v utorok Medzinárodný olympijský výbor hry odložil na rok 2021. V monológu približuje, prečo sa rozhodnutie o termíne olympiády už nedalo ďalej odkladať.

Reklama

Wall Street sa v utorok výrazne zotavila. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si pripísal vyše 11 % a zaznamenal najlepší deň za 87 rokov.

Ako si poradiť v novom domácom režime:

Posledné dni nám ukazujú našu zraniteľnosť. Sme sociálne izolovaní, naša budúcnosť je neistá a ľahko nadobúdame pocit, že nemáme kontrolu nad tým, čo sa deje. Ako bojuje naša kolegyňa Zuzana Matuščáková s úzkosťami z koronavírusu? Pomáha jej týchto 10 tipov od psychológov.

Pravidlá, ako šetriť, sú platné stále. No teraz z nich súčasná situácia spôsobená koronavírusom pre mnohých Slovákov urobí nevyhnutnosť. Prinášame 11 rád, ako znížiť svoje mesačné výdavky.

Pracovať z domu je v čase karantény ideálny nápad pre všetkých tých, ktorí majú tú možnosť. Ak ste rodič, váš inokedy presne naplánovaný harmonogram sa isto zrútil ako domček z karát. Deti a home office. Ako efektívne zvládnuť prácu aj zabaviť ratolesti?

Jedna zaujímavosť:

Práve v čase, keď celý svet prechádza na home office a hľadá spôsob, ako efektívne pracovať z domu, predstavila partia Slovákov žijúca v San Franciscu nový nástroj na tímovú komunikáciu. Na jeho rozbeh získali investíciu vo výške 5,2 milióna amerických dolárov.

A citát na záver:

Čas uteká podľa toho, s kým sme. (William Shakespeare)

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?