24. marca 2020

Zatvorenie obchodov, dáta od mobilných operátorov, povinné nosenie rúšok na verejnosti či dočasné rušenie vlakov zadarmo pre študentov. Zákaz organizovania verejných podujatí sa okrem toho predlžuje až do odvolania. To je len hŕstka z prvého balíka opatrení, ktoré v utorok ráno predstavili zástupcovia vlády.

Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci predajní. Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to v čase otváracích hodín od 9.00 do 12.00. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič.

Volkswagen predlžuje odstávku o ďalší týždeň.
Podobne koná aj v ďalších závodoch v Európe

„Tieto prevádzky Úrad verejného zdravotníctva uzatvorí vždy v nedeľu, s tým, aby sa vytvoril priestor na sanitárne opatrenia a zároveň priestor na oddych zamestnancov spomínaných prevádzok, ktorí sú počas krízy v prvej línii, v plnom nasadení,“ spresnil.
Na vstupe do obchodov sa má podľa slov predsedu vlády kontrolovať telesná teplota vchádzajúcich zákazníkov na čele. „Ak sa však nebudú v obchodoch dodržiavať vyhlásené hygienické a organizačné opatrenia, tak je možné, že prevádzku štát uzatvorí, a to až do konca karantény,“ dodal.

Dáta z mobilov

Okrem toho vláda zvažuje, že v čase krízy by mohli štátne inštitúcie v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné dáta užívateľov mobilných telekomunikačných služieb. Príslušná zmena zákona bude predložená v skrátenom legislatívnom konaní. „Dnes tieto dáta majú k dispozícii mobilní operátori. Aj zákon o GDPR hovorí, že práve v takomto čase by sme tie dáta mohli využívať, ale na to, aby si aj títo mobilní telekomunikační operátori boli istí, aby sme naozaj tomu spravili zákonnú formu a priestor, aby sme tieto dáta mohli využívať v záujme ochrany verejného zdravia, predložíme ešte dnes v skrátenom legislatívnom konaní zmenu príslušného zákona,“ priblížil Matovič.

Na boj s pandémiou prispel ďalší slovenský milionár.
Vyčlenil tri milióny eur

Jedným z opatrení má byť aj dočasné zrušenie bezplatného cestovania vlakom pre študentov. Platiť bude dovtedy, kým sa školy znovu neotvoria. Podľa Matoviča má toto opatrenie zamedziť pohybu študentov a tak aj šírenuu vírusu. Študenti podľa Matoviča majú byť v súčasnej situácii doma, nie cestovať bezplatne vlakmi na výlety.

Premiér podotkol, že toto opatrenie je svojím spôsobom v rozpore s tým, čo sľúbil pred voľbami, teda, že sa nebudú rušiť sociálne opatrenia. „Ale toto sociálne opatrenie sa dnes využíva tak, že ohrozuje verejné zdravie,“ upozornil.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso