23. marca 2020

Milan Fiľo, veľkopodnikateľ a privatizér časti ružomberských celulózok a papierní SCP, prispel na pomoc s pandémiou ochorenia Covid-19 tromi miliónmi eur. Jeho holding Eco-Investment sa tak zaradil k ďalším firmám slovenských a českých milionárov – Pente, J&T, EPH či Esetu, ktoré pomoc oznámili minulý týždeň.

Na Slovensku sa po rôznych lokálnych zbierkach pustili do boja s novým typom koronavírusu aj podnikatelia, ktorí patria podľa pravidelných rebríčkov magazínu Forbes k najbohatším Slovákom. Po novom k nim pribudol prezident investičného holdingu Eco-Investment Milan Fiľo, ktorý podniká v oblasti spracovania papiera a celulózy a tiež v potravinárstve.

Na zozname boháčov

S majetkom na úrovni 670 miliónov eur sa Fiľo zaradil v poslednom rebríčku slovenských boháčov na štvrté miesto. V súčasnosti to však vyzerá tak, že sa dostane aj do českého zoznamu. Na jeseň totiž na súde v kauze zmeniek televízie Markíza, kde podnikateľ svedčil, vyšlo najavo, že má už niekoľko rokov aj české občianstvo.

Milan Fiľo, úspešný privatizér časti ružomberských celulózok a papierní SCP. Ilustrácia: Tina Minor pre Forbes Slovensko

Podnikateľ do Prahy pred časom presunul aj vedenie svojho holdingu Eco-Investment a sám tam väčšinu času žije. Posledné správy hovorili, že v Česku chystá projekt veľkokapacitnej píly na spracovanie ihličnanov a má aj ďalšie plány na postavenie niekoľkých závodov na spracovanie dreva.

Respirátory s vymeniteľným filtrom pre Slovensko.
Začne ich vyrábať firma Gevorkyan

U našich susedov má tiež zastúpenie v iných podnikateľských aktivitách a kúpil tam aj rozsiahlu budovu paláca Hybernia, a to vrátane divadla, v ktorom sa priamo angažuje. Okrem aktuálnej trojmiliónovej finančnej pomoci pri boji s koronavírusom jeho firma pomáha aj  nemocniciam a domovom sociálnych služieb s dodávkami papierových hygienických pomôcok.

Kto ešte pomáha?

Pomoc nedávno oznámili aj ďalšie firmy. Nadácia Eset napríklad zriadila „Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia Covid-19“, do ktorého Eset prispeje sumou 300-tisíc eur. Suma má byť v prípade potreby neskôr navýšená. V prvej fáze je ich cieľom zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku.

Penta, J&T a EPH zase venujú peniaze primárne na nákup zdravotníckych pomôcok a materiálov. Investičná skupina Penta, ktorá je okrem iného aj prevádzkovateľom súkromných zdravotníckych zariadení, vynaloží na tieto aktivity 15 miliónov eur.

Skupina J&T spolu s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) rozdelí rovným dielom medzi Česko a Slovensko osem miliónov eur. Dostanú ich Nadácia J&T, EPH, Nadácia EPH, Nadácia JOJ a Nadácia Poštovej banky, ktoré ich následne prerozdelia spolu s krízovými štábmi Česka a Slovenska.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso