19. marca 2020

Po lokálnych výzvach a zbierkach sa do boja so zúriacou pandémiou ochorenia Covid-19 pustili už aj finančné skupiny. Ich majitelia či spolumajitelia patria podľa pravidelných rebríčkov magazínu Forbes k najbohatším Slovákom. Penta, J&T a EPH venujú primárne na nákup zdravotníckych pomôcok a materiálov dokopy zhruba 23 miliónov eur. 

Investičná skupina Penta, ktorá je okrem iného aj prevádzkovateľom súkromných zdravotníckych zariadení, vynaloží na tieto aktivity 15 miliónov eur. Podľa hovorcu Gabriela Tótha pôjdu peniaze najmä na nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu a ochranných pomôcok, rýchlych rapid testov z Číny a na investície do zdravotníckych zariadení. 

Šéf IZP: Predpoveď šírenia vírusu je stres test.
Ak sa zatneme, je šanca zvládnuť to aj za pár týždňov

„Sme pripravení pomôcť s rýchlym otestovaním ľudí v plnej súčinnosti s krízovým štábom. Projekt testovania môžeme plošne spustiť vo všetkých našich nemocniciach a poliklinikách tak, aby sme pomohli zvýšiť potrebné kapacity na testovanie,“ hovorí Eduard Maták, spolumajiteľ skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo.

Peniaze rozdelia nadácie

V podobnom duchu aj skupina J&T spolu s Energetickým a průmyslovým holdingom rozdelia rovným dielom medzi Česko a Slovensko osem miliónov eur. Dostanú ich Nadácia J&T, EPH, Nadácia EPH, Nadácia JOJ a Nadácia Poštovej banky, ktoré ich následne prerozdelia spolu s krízovými štábmi Česka a Slovenska.

Reklama

8 rád pre malé a stredné firmy, ako ustáť korona krízu

„Uvedomujeme si komplikovanosť situácie a to, že žiadna cesta dnes nie je istá. Preto sme využili kontakty v Číne a prostredníctvom našich partnerov sme sa pokúsili zabezpečiť pre obe krajiny aspoň to najpotrebnejšie. Som rád, že dnes môžem povedať, že niektoré objednávky materiálu, za ktorý sme už zaplatili prvé štyri milióny, máme potvrdené a hľadáme spôsob, ako ho dostať do krajiny,“ hovorí jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč. Ako dodáva predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský, pomoc nie je primárne o peniazoch, ale o zabezpečení daného materiálu. 

To, kde sa zdravotnícke pomôcky nakoniec dostanú, zatiaľ nie je jasné, o prerozdelení chcú skupiny informovať postupne.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?