25. novembra 2019

O svojom majetku nerád hovorí, rozhovory väčšinou nedáva. Doteraz bol miliardár a priemyselný magnát Milan Fiľo štvrtým najbohatším Slovákom s majetkom 670 miliónov eur, teda bezmála 17,5 miliardy českých korún.

Nedávno však na slovenskom súde vyšlo najavo, že Fiľo má už niekoľko rokov české občianstvo. Milan Fiľo totiž svedčil v kauze zmeniek televízie Markíza a pre český Forbes potvrdil informáciu o svojom dvojitom občianstve.

Forbes prináša rebríček najbohatších Slovákov

Pred časom už do Prahy presunul vedenie svojho holdingu Eco-Investment a sám tam väčšinu času aj žije. Okrem toho Fiľo kúpil rozsiahlu budovu paláca Hybernia vrátane divadla, v ktorom sa priamo angažuje. V Česku má taktiež zastúpenie v ďalších podnikateľských aktivitách a tiež ambiciózne plány postaviť niekoľko výrobných závodov na spracovanie dreva.

V českom rebríčku by bol na 14. mieste

Milan Fiľo sa tak zaradil medzi milionárov s českým aj slovenským občianstvom – „postavil“ sa napríklad vedľa oceliara a investora do zdravotníctva Tomáša Chreneka, ktorý figuruje v prehľade najbohatších Čechov, ale aj Slovákov. Na Slovensku sa v rebríčku Forbes umiestnil na treťom mieste, zatiaľ čo v Česku mu hodnota jeho majetku (19 miliárd českých korún) vystačila na 11. pozíciu.

Reklama

Ak by sme Milana Fiľa zaradili medzi českých podnikateľov už dnes, obsadil by v českom rebríčku 14. miesto, tesne za Oldřichom Šlemrom a Zdeňkem Bakalou a pred developerom Dušanom Kunovským.

Milionári na štadióne: Ktorí z najbohatších Slovákov sú aktívni v športe

Jadro jeho majetku naďalej zostáva na Slovensku. Fiľo je úspešný privatizátor z 90. rokov, jeho najcennejším aktívom zostávajú Papierne Ružomberok (dnes Mondi SCP). V jednej z najväčších papierní v Európe drží naďalej 49 percent akcií.

Patrí mu aj medzinárodná skupina SHP Group zameriavajúca sa na výrobu hygienických papierových výrobkov. Okrem toho tiež podniká v potravinárstve, v telekomunikáciách a v realitách – v Česku vlastní napríklad spoločnosť CentroNet, prevádzkovateľa dátovej optickej siete.

Najbohatší Slovák Ivan Chrenko zarába
– a propaguje tak firmu, do ktorej investoval

Milan Fiľo  sa zároveň mecenášsky angažuje v kultúre aj v športe. Pre Hyberniu kúpil niekoľko licencií zahraničných známych muzikálov a na Slovensku vlastní prvoligový futbalový klub MFK Ružomberok. Vlani mu udelil štátne vyznamenanie český prezident Miloš Zeman.

Článok vyšiel v českej webovej verzii magazínu Forbes, autorom je Pavel P. Novotný.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk