8. októbra 2019

Šport patrí medzi tradičné zábavky či bočné projekty milionárov. Výnimkou nie je ani Slovensko: z troch desiatok členov rebríčka najbohatších Slovákov má asi štvrtina vlastné kluby, prípadne je v športe inak aktívna.

Najbohatším človekom, ktorý kedy dával peniaze do slovenského športu (konkrétne platil výplatu Mariánovi Gáboríkovi) je zrejme multimiliardár Phil Anschutz, majiteľ Los Angeles Kings.

Podobne ako v amerických profesionálnych ligách, aj na Slovensku patria majitelia známych športových klubov či mecenáši športu často medzi najbohatších ľudí v krajine. V tomto prehľade sme ich zoradili podľa pozície v našom rebríčku.

32 najbohatších Slovákov: dohromady majú majetok za takmer 12 miliárd eur

Tomáš Chrenek

Miesto v rebríčku: 3.

Majetok: 680 mil. eur (so synom)

Známy futbalový či hokejový klub nevlastní, v českom tenise však pôsobí už desaťročia. Je spolumajiteľ Třineckých železiarní, niekdajšieho generálneho partnera českého tenisového zväzu. Mediálne populárne sú momenty, keď po tenistku, ktorá dosiahne naozaj špičkový výsledok, napríklad finále na grandslamovom turnaji ako Lucie Šafářová či dokonca víťazstvo ako Pera Kvitová, priletí jeho private jet.

Tomáš Chrenek. Foto: Jiří Turek

Milan Fiľo

Miesto v rebríčku: 4.

Majetok: 670 mil. eur

Klub: MFK Ružomberok (futbal)

Takmer výlučný majiteľ „Mestského futbalového klubu” (4 percentá má vo firme mesto) vlastní 49-percentný podiel v papierňach Mondi SCP, ktorá je aj generálnym partnerom klubu. V sezóne 2005/06 klub vyhral majstrovský titul, za posledných sedem rokov však vykázal spolu zhruba 10-miliónovú stratu

Milan Fiľo. Foto: SITA

Evžen Balko

Miesto v rebríčku: 9.-12.

Majetok: 500 mil. eur

Spolumajiteľ Třineckých železiarní je podobne ako Chrenek dlhodobým sponzorom tenisu. V čase, keď bola v začiatkoch svojej kariéry, podporil aj Dominiku Cibulkovú. Naposledy ako partner podujatia odovzdával cenu víťazovi turnaja Bratislava Open.

Ján Moder

Miesto v rebríčku: 9.-12.

Majetok: 500 mil. eur

Ďalší zo spolumajiteľov Třineckých železiarní je prezidentom klubu HC Oceláři Třinec. Vlani vyhral Třinec český titul, o pár mesiacov hostí majstrovstvá sveta do 20 rokov.

Ivan Kmotrík

Miesto v rebríčku: 20.

Majetok: 160 mil. eur

Futbalisti Slovana Bratislava aktuálne hrajú Európsku ligu, vlani vykázal klub výnosy 12 miliónov a stratu pol milióna. Národný štadión, na ktorom ani viac ako sedem mesiacov po otvorení stále nehrali reprezentačný zápas, by mal kúpiť štát za (predbežne) 75 miliónov eur.

Otto a Roman Bergerovci

Miesto v rebríčku: 23.

Majetok: 130 mil. eur

Dôležitým hráčom v slovenskom športe je (doslova) aj najväčšia stávková kancelária na Slovensku, Niké, v ktorej majú väčšinový podiel zakladatelia, otec Otto a syn Roman Bergerovci. Patrí tiež k významným sponzorom, napríklad futbalu.

Ivan Kmotrík (vľavo) a Otto Berger pred podpisom sponzorskej dohody Niké a Slovana v roku 2011. Foto: SITA

Juraj Široký. Foto: SITA

Juraj Široký

Miesto v rebríčku: 28.-29.

Majetok: 100 mil. eur

Hokejový Slovan sa vrátil z ruskej KHL uprostred rokovaní o splátkových kalendároch pre trojmiliónové dlhy voči hráčom a ďalšie za prenájom štadióna. Za minulý kalendárny rok vykázal klub výnosy 10 miliónov a stratu tri milióny eur (neuhradená strata z minulých rokov vtedy predstavovala 4,6 milióna).

Jozef Antošík. Foto: SITA

Jozef Antošík

Miesto v rebríčku: 30.

Majetok: 90 mil. eur

Futbalový klub MŠK Žilina spoluvlastní prostredníctvom rodinnej firmy Preto, v ktorej má väčšinu jeho syn Michal. Vlani dosiahol klub pri prestupe obrancu Dávida Hancka do Talianska na pomery slovenskej ligy mimoriadne vysoký poplatok 3,8 milióna eur, za kalendárny rok vykázal výnosy 12 miliónov.

Vladimír Poór

Miesto v rebríčku: 32.

Majetok: 70 mil. eur

V lete predal futbalový Spartak Trnava bratislavskej rodine Drobných, ktorá podniká s firmou Cinemax v kinosálach a distribúcii. Vlani tiež predal obchodné centrum City Arena podnikateľovi Petrovi Korbačkovi.

Rebríček najväčších rodinných firiem vedie Niké, sú v ňom viacerí najbohatší Slováci

Investori a sponzori

Pred aktuálnou futbalovou sezónou sa v športe po prvý raz vo väčšom meradle objavil aj Eset, ktorého spolumajitelia sú dlhodobo členmi rebríčka. Najväčšia slovenská IT firma sa stala partnerom nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund.

Hans-Joachim Watzke (CEO klubu), Anton Zajac, Holger Suhl (country Manager Esetu v Nemecku) a Carsten Cramer (výkonný riaditeľ klubu.) Foto: Eset

Spolumajiteľ Esetu Anton Zajac tiež podporil startup Specter Sports, ktorý sa snaží vytvoriť nový štandard v oblasti pások na hokejky (v jeho dozornej rade je aj Zdeno Chára).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk