5. júna 2019

Rodinné firmy tvoria pevné zväzky a ich odhodlanie uspieť je silné aj vďaka tomu, že pracujú „na svojom“. Tento rok vám v tlačenej verzii magazínu prinášame rebríček top 33 rodinných firiem, toto je prvá desiatka. 

Otto Berger. Foto: archív Forbes/Ondřej Pýcha

1. Niké

Rodina: Bergerovci

Obrat: 475 mil. eur

EBITDA: 15 mil. eur

Reklama

Rodinné podnikanie Bergerovcov, otca Otta a syna Romana (a ďalších 2 menšinových spolumajiteľov) stále naberá na obrátkach. Každoročne rastie nielen obrat tipovacej spoločnosti – vlani dosiahol rekordných 551 miliónov eur, ale aj ziskovosť firmy, ktorá v roku 2018 presiahla 15 miliónov. V spoločnosti Niké majú Bergerovci väčšinu a s rastúcim vekom zakladateľa Otta Bergera, ktorý v júli tohto roka oslávi 81 rokov, sa stále viac núka otázka, aká budúcnosť čaká najväčšiu stávkovú spoločnosť na Slovensku. A zdá sa, že všetky možnosti sú zo strany Bergerovcov stále otvorené. Faktom však je, že syn Roman sa vo firme aktívne angažuje, čo dáva predpoklad na to, aby Niké po prípadnom stiahnutí sa Otta Bergera do dôchodku zostala aj naďalej v rodinných rukách.

raven
Hala v Bratislave. Foto: raven.sk

2. Raven

Rodina: Harvánekovci

Obrat: 259 mil. eur

EBITDA: 10,5 mil. eur

Jeden z najväčším distribútorov hutníckeho a stavebného materiálu na Slovensku, spoločnosť Raven, ktorú už v roku 1993 založil Ľubomír Harvánek, si tento rok vybojovala v rebríčku top rodinných firiem druhé miesto. Medziročne tak spoločnosť poskočila o jedno miesto nahor. Výrazne jej k tomu pomohol 281-miliónový obrat z roku 2017, údaje za rok 2018 ešte neboli k dispozícii. Spoločnosť začínala so svojím prvým veľkoobchodným skladom v Považskej Bystrici a medzičasom sa jej podnikanie výrazne rozrástlo, dnes má dcérske spoločnosti aj v Česku, Poľsku a v Maďarsku. Na maďarský trh vstúpila pred štyrmi rokmi, v Poľsku pôsobí od roku 2010 a v Česku od roku 2002. Firmu vlastní jej zakladateľ Ľubomír Harvánek, v spoločnosti pôsobia aj ďalší členovia rodiny, celkovo spoločnosť zamestnáva okolo 750 ľudí.

 

Rosinovci. Foto: Miro Nôta/Forbes

3. Matador Holding

Rodina: Rosinovci

Obrat: 198 mil. eur

EBITDA: 12,9 mil. eur

Koncom minulého roka Rosinovci v Matadore ukončili druhú veľkú životnú transakciu – predaj zhruba 30 percent automobilovej divízie Matadoru s názvom Matador Automotive Vráble (MAV) portugalskému strategickému partnerovi Sodecia. Ich prvou veľkou transakciou bol odpredaj ich gumárenskej divízie spoločnosti Continental v roku 2007. Základy rodinnej firmy položil otec Štefan a po ňom spoločnosť do svojich rúk prebrali synovia Štefan a Miroslav s dlhoročným partnerom v podnikaní Jozefom Vozárom. Do fungovania spoločnosti Rosinovci zasväcujú už aj ďalšiu generáciu – Štefanove deti Katarínu a Štefana (z médií známeho aj ako úspešného automobilového pretekára). Za zmienku stojí aj jedna zaujímavosť – história Matadoru siaha až do roku 1905, keď bola táto pôvodne gumárenská spoločnosť založená.

 

Vladimír Poór v roku 2015. FOTO
Vladimír Poór v roku 2015. FOTO: TASR/Lukáš Grinaj

4. ŽOS

Rodina: Poórovci

Obrat: 129 mil. eur

EBITDA: 15,1 mil. eur

Spoločnosť TOSs a dcérske spoločnosti, do ktorej Poórovci na čele s privatizérom Vladimírom Poórom konsolidujú výsledky skupiny firiem, ktorých hlavnou činnosťou je oprava, modernizácia a výroba železničných vozňov do spoločnosti TOSs. Firma má viac ako 1 800 zamestnancov a zaúčtované sú v nej podniky ako ŽOS Trnava či ŽOS Zvolen. Koncom roka 2017 za takmer 10 miliónov eur kúpili aj 48-percentný podiel v spoločnosti Euro Max Slovakia. Tá vlastní 100-percentné podiely v dcérskych spoločnostiach Euro Max Prešov, Euro Max Žilina, Euro Max Skalica a Euro Max Dunajská Streda, ktoré vlastnia a prevádzkujú obchodno-zábavné centrá. Do rodinného podnikania sa okrem Vladimíra Poóra, ktorý vlani nečakane ohlásil odchod z futbalového klubu Spartak Trnava, zapájajú aj manželka Edita, syn Martin či dcéra Natália.

Z elektrotechnikov k výrobe čokolád a bonbónov.
Žilinská rodinná firma dokazuje, že ísť za svojím snom sa vypláca

Rodina Labašovcov. Foto: archív Forbes

5. Labaš

Rodina: Labašovci

Reklama

Obrat: 243 mil. eur

EBITDA: 7 mil. eur

Rodina Labašovcov pod vedením otca Miroslava sa od začiatku 90. rokov, keď otec začal obchodovať s rôznym potravinárskym tovarom doslova z rodinnej garáže, vypracovala na top obchodnú spoločnosť. Dnes v nej pôsobia jeho dvaja synovia – Miroslav, ktorý pôvodne vyštudoval právo, a Richard, ktorý sa tento rok ocitol aj medzi top tridsiatkou mladých ľudí v rebríčku Forbes 30 pod 30. Spoločnosť Labaš patrí k najväčším a najvplyvnejším obchodníkom na východnom Slovensku. Okrem veľkoobchodu prevádzkuje aj sieť maloobchodných prevádzok pod názvom Fresh. Spoločnosť mala ku koncu roka 2018 už viac ako 1 500 zamestnancov a prevádzkovala 29 supermarketov – najmä v Košiciach, kde ich má 22. Na titulke slovenského vydania magazínu Forbes sa Labašovci ocitli v roku 2016.

 

Vladimír Klocok (vľavo). Foto: TASR

6. OFZ

Rodina: Klocokovci

Obrat: 143 mil. eur

EBITDA: 10,3 mil. eur

V predstavenstve spoločnosti so sídlom v Oravskom Podzámku pôsobí aj synovec Vladimíra Klocoka Branislav. História podniku siaha až do roku 1952. Aktuálne vyrába OFZ širokú paletu kremíkatých a mangánových ferozliatin, plnených profilov a vedľajších produktov. V roku 2016 sa OFZ stala vlastníkom ruskej fabriky OFZ Novokuzneck, ktorá vyrába plnené profily pre oceliarsky priemysel. Okrem toho je od roku 1997 súčasťou OFZ aj spoločnosť DS Martin, ktorá vyrába a obchoduje s naftovými motormi či náhradnými dielcami.

 

Karol Pavlů. Foto: knb.sk

7. PPA Controll

Rodina: Pavlůovci

Obrat: 108 mil. eur

EBITDA: 10 mil. eur

Skupina spoločností je väčšinovo vlastnená známym podnikateľom Karolom Pavlů. Na súkromné podnikanie sa dal už v roku 1990, bol prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska a neskôr aj členom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Do podnikania zapojil okrem manželky už aj dcéru Darinu, ktorá je členkou predstavenstva spoločnosti Podpora, družstvo pre technický a sociálny rozvoj. Družstvo má na základnom imaní PPA Controll 88-percentný podiel. Dcéra, nositeľka titulu MBA, je od augusta 2018 aj predsedkyňou dozornej rady spoločnosti PPA Controll. PPA Controll patrí okrem iného k štyrom najväčším dodávateľom pre atómovú elektráreň Mochovce. Skupina sa venuje meraniu a regulácii teplôt, tlakov či prietokov, automatizovaným systémom riadenia, elektrickým systémom, výrobe rozvádzačov, informačným a telekomunikačným systémom, správe priemyselných parkov, podniká v oblasti outsourcingu energetiky a je aj dodávateľom technického vybavenia diaľnic. K jej dcérskym spoločnostiam patri firmy ako PPA Energo, PPA Inžiniering, PPA Power DS či PPA Trade.

 

Tomáš Chrenek. Foto: archív Forbes

8. Agel Sk

Rodina: Chrenekovci

Obrat: 91,7 mil. eur

EBITDA: 6,2 mil. eur

Jeden z najbohatších Slovákov, rodák z Nitry Tomáš Chrenek, dlhodobo žije a podniká v Česku. Neznamená to však, že na rodné Slovensko zanevrel. Okrem  toho, že je spolumajiteľom severomoravskej fabriky Třinecké železárny, je aktívny aj v oblasti zdravotníctva. V Česku zdravotnícke aktivity rozvíja prostredníctvom divízie Agel. Na Slovensku jej dcérska spoločnosť Agel Sk prevádzkuje 10 nemocníc (okrem iného v Zlatých Moravciach, Komárne, Handlovej, Bánovciach nad Bebravou, Krompachoch, Kežmarku či vo Zvolene), pracovnú zdravotnú službu, diagnostické a liečebné centrá. Jej pýchou je 1. súkromná nemocnica Košice-Šaca, ktorá v roku 2017 vykázala obrat takmer 35 miliónov eur. Do podnikania na Slovensku zapojil aj manželku Dušanu či syna Tomáša.

 

timea tóth
Timea Tóth sa umiestnila v tohtoročnom rebríčku top podnikateliek na 3. mieste. Foto: T. T.

9. T a M trans spedition

Rodina: Tóthovci

Obrat: 125,4 mil. eur

EBITDA: 4,8 mil. eur

Podnikanie, v ktorom figurujú manželia Timea a Marian Tóthovci, zahŕňa aj ďalších členov rodiny, napríklad Timeinho brata Attilu Szakála. Spoločnosť T a M trans spedition vznikla v roku 1996. Podnikať začala v nákladnej preprave, postupne si vybudovali aj materskú základňu vozového parku so servisným, obchodným a ekonomickým zázemím. Spoločnosť potom rozšírila svoje pôsobenie aj o oblasť servisu pneumatík a od roku 2004 buduje sieť čerpacích staníc pohonných hmôt pod značkou Férové pumpy či Autohof. Celkovo ich prevádzkuje 19, pričom dve z nich sú v Česku. Obchod s palivom pritom patrí k ich najrýchlejšie rastúcim oblastiam podnikania.

 

Emil Krajčík. Foto: archív Forbes

10. Emil Krajčík – 101 Drogerie

Rodina: Krajčíkovci

Obrat: 59,5 mil. eur

EBITDA: 6,2 mil. eur

Krajčíkovci patria k stáliciam nášho rebríčka rodinných firiem. Emil Krajčík zo Senice sa do podnikania pustil v roku 1994. Začínal predajom čistiacich a pracích prostriedkov a ďalšieho drogistického tovaru. Postupne sa mu podarilo vybudovať jednu z najznámejších sietí drogérií na Slovensku. Prvú predajňu 101 drogerie otvoril Emil Krajčík v Novom Meste nad Váhom. Dnes má spoločnosť po celom Slovensku viac ako 200 prevádzok. Za rok tak narástli o 20 nových predajní. Do rodinného podnikania už niekoľko rokov zasväcoval Emil Krajčík aj syna Mateja, niekdajšieho futbalistu, ktorý si niekoľko sezón zahral aj v pražskej Slávii, aj v najvyššej ligovej súťaži v Taliansku za klub Reggina Calcio. Zakladateľ 101 Drogerie rozvíja aj rodinnú poľnohospodársku firmu Emil Krajčík Agro, ktorej výnosy vlani dosiahli takmer dva milióny eur a kde sa angažuje aj jeho mladí syn Lukáš. Jeho starší syn Matej by zas mal časom prebrať celú firmu. Postupne spoznáva rôzne oddelenia firmy, no hlavné slovo v nej má ešte stále otec.

Celý rebríček môžete nájsť v júnovom vydaní magazínu Forbes.       

Metodológia

Pri výpočte poradia v rebríčku rodinných firiem sme brali do úvahy rovnakým dielom vážený priemer ukazovateľov čistý obrat a EBITDA za ostatné tri roky (2016 – 2018). V prípade, že čísla za rok 2018 neboli k dispozícii, sme hodnotili priemer za roky 2016 – 2017). Vychádzali sme z údajov, ktoré boli dostupné k 10. máju 2019. Do rebríčka sme nezaradili spoločnosti, ktoré dosiahli negatívnu hodnotu ukazovateľa EBITDA. V prípade, že rodinné spoločnosti podnikajú ako holding či skupina firiem, brali sme do úvahy konsolidované údaje. Za rodinné firmy považujeme spoločnosti, kde podnikajú minimálne dve generácie členov rodiny, resp. súrodenci. Do rebríčka sme nezaradili spoločnosti, kde pôsobia len manželia, pričom ani ich deti a žiadni ďalší členovia rodiny sa do podnikania aktívne nezapájajú. Za rodinnú firmu považujeme spoločnosť, kde má rodina a jej členovia viac ako polovičný podiel.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk