23. marca 2020

Najväčší zamestnávateľ na Slovensku, nemecká automobilka Volkswagen, už pred týždňom rozhodla, že dočasne odstaví výrobu. Pôvodne to malo byť na asi dva týždne, v pondelok popoludní už automobilka informovala, že závody zostanú zatvorené ešte dlhšie.

Podľa hovorkyne spoločnosti Lucie Kovarovič Makayovej bude odstávka trvať do 5. apríla 2020 vrátane tohto dňa. Týka sa to všetkých troch slovenských závodov koncernu – v Bratislave, Martine aj Stupave.

Predĺženie odstávky

„O predĺžení bolo rozhodnuté v súvislosti s pretrvávajúcim znížením dopytu na trhoch a koordináciou opätovného nábehu dodávateľských vzťahov spolu s ostatnými koncernovými závodmi, a to s jasným zámerom naďalej prispievať k spomaleniu šírenia epidémie koronavírusu a ochorenia Covid-19,“ uviedla Kovarovič Makayová s tým, že spoločnosť už informovala všetkých zamestnancov.

Doplnila, že automobilový priemysel už beztak čelí náročnému obdobiu, ktoré iba umocnilo šírenie koronavírusu Covid-19. Pre zachovanie zamestnanosti je podľa nej mimoriadne dôležitá flexibilita pracovnej sily. Okrem aktuálne platného konta pracovného času je ďalším vhodným nástrojom tzv. kurzarbeit – skrátený pracovný týždeň s podielom nákladov na mzdy zo štátneho fondu zamestnanosti, v súvislosti s ktorým dlhodobo Volkswagen apeluje na vládu.

Výrobu zastavuje po Volkswagene aj trnavská PSA.
Zavrie aj ďalšie európske závody

Tento nástroj funguje dlhé roky vo viacerých štátoch EÚ a zachránil státisíce pracovných miest, uvádza ďalej hovorkyňa spoločnosti. Dopĺňa, že v krízových časoch dokáže veľmi pomôcť všetkým podnikom bez ohľadu na ich veľkosť a počet zamestnancov.

„Zároveň vkladáme našu plnú dôveru do novozloženej vlády, že rozpozná vážnosť situácie. A podobne ako iné štáty rozhodne vo veľmi krátkom čase o prijatí opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov krízy pre podnikateľské subjekty, ktoré sú výrazne postihnuté pandémiou koronavírusu,“ uviedla hovorkyňa.

Nové slová šéfa koncernu

Pritom väčšina tovární Volkswagenu v Európe bude zatvorená ďalšie dva týždne, niekde aj tri. Nemecká automobilová skupina to oznámila ešte v sobotu 21. marca.

„Šírenie vírusu sa pravdepodobne nezastaví o niekoľko týždňov. Takže musíme byť pripravení žiť s touto hrozbou dlhší čas, kým nebudú k dispozícii účinné lieky alebo očkovanie,“ uviedol počas víkendu Herbert Diess, generálny riaditeľ koncernu.

Herbert Diess (vpravo) CEO nemeckej automobilky Volkswagen. Foto: SITA/AP

Volkswagen v piatok (20. 3.) zastavil výrobu vo väčšine svojich závodov. Zároveň oznámil, že dočasne zatvorí aj svoje továrne v mexických štátoch Puebla a Guanajuato, aby spomalil šírenie nového koronavírusu, pripomína TASR. Odstávky v Mexiku sa začnú 30. marca a majú trvať do 12. apríla, uviedla mexická divízia.

Podobne reagujú aj ďalšie automobilky, ktoré pôsobia v našom regióne. Postupne minulý týždeň oznámili dočasné pozastavenie výroby aj trnavská PSA, žilinská Kia a nitriansky JLR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?