10. decembra 2019

Tento rok prial mnohým členom starších rebríčkov Forbes 30 pod 30. Mladým ľuďom sa podarilo rozbehnúť veľa zaujímavých spoluprác, rozšírili svoje biznisy či získali prestížne ocenenia. Kto bodoval v roku 2019?

Mária Švarbová

fotografka mária švarbová, ktorú si všimla aj spoločnosť apple. Nafotila pre ňu exkluzívnu sériu snímok na iPhone, na ktorej zobrazuje černobyľskú elektráreň
Talentovanú fotografku Máriu Švarbovú si všimla globálna spoločnosť Apple. Foto: Mária Švarbová

Slovenská fotografka zaznamenala tento rok ďalší fenomenálny úspech. Nafotila exkluzívnu sériu 10 fotografií pre technologický gigant Apple, ktorý ju oslovil už pred rokom. Pre iné povinnosti však musela ich prvú ponuku odmietnuť. „Oslovili ma aj tento rok a povedala som si, že už by som nemala povedať nie,“ vysvetlila fotografka pre Forbes. Fotografie, ktoré nafotila Švarbová na iPhone XS pre oficiálny Instagram spoločnosti Apple, spadali do veľkého konceptu Plastic World. Ten zobrazuje ľudí bez emócií a má odzrkadľovať ich prázdnotu a neschopnosť niečo zmeniť. Snímky boli uverejnené na účte Apple, ktorý sleduje 17,3 milióna ľudí.

Dávid Dobrík

Dávid Dobrík, jeden z členov predchádzajúcich rebríčkov 30 pod 30
Dobrík poskytol v apríli 2018 pre Forbes rozhovor. Foto: archív Forbes

Pôvodom slovenský youtuber Dávid Dobrík, ktorého na sociálnych sieťach sleduje vyše 25 miliónov ľudí, zožal ďalší veľký úspech. V novembri získal sošku za najlepšiu hviezdu na sociálnych sieťach v USA, ktorú prebral počas odovzdávania cien People´s Choice Awards televízie E!. V marci tohto roka zase získal ocenenie Social Star na udeľovaní cien Kids´ Choice Awards. Dobrík sa ako šesťročný presťahoval s rodičmi do USA, prvý milión sledovateľov získal ešte počas strednej školy, keď prerazil so šesťsekundovými videami na sociálnej sieti Vine, odkiaľ sa presunul na YouTube.

Jaroslav Chrapko

Zakladateľ spoločnosti Dedoles Jaroslav Chrapko.
Zakladateľ spoločnosti Dedoles Jaroslav Chrapko. Foto: Jakub Steinecker

Člen rebríčka 30 pod 30 z roku 2017 Jaroslav Chrapko sa rozrastá so svojím e-shopom Dedoles. V tomto kalendárnom roku presiahol online obchod pol milióna zákazníkov, počet zamestnancov im vyskočil na 80 a presunuli sa do nového logistického centra v Pezinku. Od prvého septembra má Dedoles svoj prvý kiosk v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall a online pôsobí už v siedmich krajinách Európy. Najnovšie tiež chystajú vstup do Slovinska, Chorvátska a Bulharska, pričom fungovanie na týchto troch trhoch by chceli spustiť už začiatkom roka.

30pod30: Dominika Žiaková študovala na Taiwane,
dnes pre startupy získava miliónové investície

Reklama

Ich tržby by sa mohli tento rok podľa Chrapkových odhadov vyšplhať na 15 miliónov eur. „Mojím cieľom je, aby sme ich v roku 2020 opäť zdvojnásobnili, čo by predstavovalo okolo 30 miliónov eur,“ povedal v rozhovore pre decembrový Forbes. Okrem toho spúšťajú predaj na Amazone a pripravujú akvizíciu jedného ich dodávateľa z Veľkej Británie.

Jakub Jurových

Jurových je minuloročný člen rebríčka Forbes 30 pod 30.
Jurových je minuloročný člen rebríčka Forbes 30 pod 30. Foto: archív Forbes

Po troch rokoch budovania startupu Operam, ktorý má na svojom konte napríklad dva Oscary, sa Jakub Jurových rozhodol pre nový projekt. Jeho Deepnote má poskytnúť platformu na prácu s dátami a na budovanie umelej inteligencie a vďaka startupu by si ju mohlo dovoliť používať viac firiem či dokonca štát. A to aj bez špecialistov, ktorí ju ovládajú. „Podľa mňa o ňom tento rok budeme veľa počuť,“ povedal pre Forbes vo februári investor Andrej Kiska mladší. Kľúčové informácie zatiaľ firma nezverejňuje, no za pár mesiacov vyrástli už na 10 zamestnancov a pripravujú otvorenie pražskej kancelárie.

30pod30: Ako zaujať investora?
Najlepší argument je rast a výsledky, hovorí Jaroslav Trojan

Milan Škriniar

Milan Škriniar (vľavo) na titulke Forbesu spoločne so Stanom Lobotkom.
Škriniar (vľavo) na titulke Forbesu spoločne so Stanom Lobotkom. Foto: archív Forbes

Historicky najdrahší slovenský futbalista tento rok predĺžil zmluvu s Interom Miláno, ktorá mu garantuje čistý ročný zisk vo výške troch miliónov plus bonusy, pričom táto suma by sa mohla zvyšovať. Počas svojej debutovej sezóny v klube sa môže Škriniar pochváliť tým, že hral každú minútu Série A. Záujem o neho prejavili tento rok aj Manchester City a Atlético Madrid. 2. novembra 2019, v zápase Serie A proti Bologni, ktorý sa skončil víťazstvom 2:1, odohral futbalista svoj stý zápas v drese Interu a tento rok získal tiež 2. miesto v slovenskej ankete Futbalista roka 2018 (prvý bol Marek Hamšík).

Peter Ondrúška

Peter Ondrúška Lyft Blue Vision Labs BI tech
Peter Ondrúška je na čele londýnskej pobočky Lyftu. Foto: Miro Nôta

Na vrchných priečkach tohtoročného rebríčka portálu Business Insider Top 100 najvplyvnejších ľudí vo svete technológií na Britských ostrovoch sa ocitol aj slovenský rodák Peter Ondrúška. Minuloročný člen 30 pod 30 je na čele londýnskej pobočky zdieľanej taxislužby Lyft, najväčšieho konkurenta amerického Uberu, ktorá sa venuje vývoju autonómnych áut. Túto pozíciu získal potom, čo pred rokom predal Lyftu spolu s ďalšími spoluzakladateľmi (Andrejom Pančíkom a Lukášom Platinským, taktiež alumni rebríčka 30 pod 30) ich startup Blue Vision Labs za medializovaných 100 miliónov dolárov. Trojica sa ocitla na obálke februárového Forbesu.

Zuzana Gombošová

Zuzana Gombošová
Mladá Slovenka študovala v Liberci, Istanbule aj Londýne. Zdroj foto: archív Z. Gombošová

Slovenka vyvíja v Indii v rámci svojho startupu Malai rastlinnú alternatívu kože na báze vody z dospelých kokosov a prírodných vlákien. Za svoj objav získala tento rok ocenenie Elle Deco International Design Awards v kategórii Talent roka 2019 a nedávno predstavila svoju prvú kolekciu Malai doplnkov. Prostredníctvom nedávnej crowdfundingovej kampane sa startupu podarilo vyzbierať vyše 19-tisíc eur, ktoré chcú použiť na stabilizovanie procesu výroby, a zvýšiť tak výrobnú kapacitu.

Martin Fehervárý

Martin Fehervárý odišiel v 14 rokoch do Švédska.
Martin Fehervárý odišiel v 14 rokoch do Švédska. Foto: archív MF

Mladému slovenskému hokejovému obrancovi a členovi rebríčka 30 pod 30 z roku 2018 sa tento rok podarilo dostať do zámorskej NHL. Povolal ho klub Washington Capitals do prvého tímu z družstva AHL Hershey Bears. Len 19-ročný Feherváry má za sebou už dve seniorské majstrovstvá sveta a niekoľko úspešných sezón vo Švédsku, odkiaľ sa presunul do NHL.

Tomáš Brngál

CEO startupu Virtual Medicine a jeho spin-offu Virtual Everything Tomáš Brngál
CEO startupu Virtual Medicine a jeho spin-offu Virtual Everything Tomáš Brngál je členom minuloročného Forbes rebríčka 30pod30 a tiež držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo 2018 v kategórii inovácie a startupy. Foto: archív Forbes

Po približne troch rokoch od spustenia PlayStation VR, teda platformy na virtuálnu realitu, v nej majú svoju hru aj Slováci. Firma Tomáša Brngála Virtual Medicine, ktorá doteraz pomáhala prostredníctvom aplikácie vysokoškolákom a stredoškolákom so štúdiom anatómie, vytvorila nový produkt, ktorý zaujal aj PlayStation. Ich edukačná hra o ľudskom tele je dostupná v slovenčine, češtine, angličtine a nemčine, a čaká ju rozšírenie.

Ján Volko

ján volko
Ján Volko získal tento rok zlato na halových majstrovstvách Európy. Foto: Sita/AP

Taktiež minuloročný člen rebríčka 30 pod 30 a najlepší slovenský šprintér si naposledy na konto úspechov pripísal zlato z halového európskeho šampionátu v škótskom Glasgowe, kde vyhral v behu na 60 metrov. Je prvým Slovákom v histórii, ktorému sa podarilo získať individuálne zlato v tejto disciplíne na európskej úrovni. Na stovke si vlani zlepšil vlastný a slovenský rekord už na 10,13 sekundy, na dvestovke na 20,24 sekundy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk