22. novembra 2019

Pôvodom slovenský youtuber Dávid Dobrík (23) zožal ďalší úspech v Hollywoode. Najnovšie získal sošku za najlepšiu hviezdu na sociálnych sieťach v USA, ktorú si prebral počas odovzdávania cien People´s Choice Awards televízie E!, ktorá spadá pod skupinu NBC.

Dávid Dobrík je americký youtuber pôvodom z Košíc, ktorého na sociálnych sieťach v súčasnosti sleduje vyše 24 miliónov ľudí. Najviac fanúšikov má na YouTube, kde ho sleduje 14,5 milióna ľudí. Dobrík natáča krátke, štvorminútové vlogy, v ktorých zachytáva seba a svojich priateľov – často pri rôznych kanadských žartíkoch.

Na porovnanie: najúspešnejšieho slovenského youtubera žijúceho na Slovensku Daniela „GoGa“ Štraucha sleduje na jeho kanáli na YouTube 1,81 milióna ľudí.

Do USA sa Dobrík presťahoval spolu s rodičmi ako 6-ročný a od toho času nebol na Slovensku. No na červenom koberci pri príležitosti odovzdávania cien povedal, že by chcel konečne navštíviť domovskú krajinu.

„Nebol som tam už mnoho rokov, rád by som sa vrátil, pozrel si krajinu a natáčal aj videá, aby som mohol ľuďom ukázať Slovensko. Myslím, že môj pôvod je pre mňa veľmi dôležitý,“ odpovedal na otázku novinárky latinskoamerickej televízie.

Dávid Dobrík v rozhovore na červenom koberci zmieňuje, že by sa rád vrátil na Slovensko. Zdroj: YouTube

Naposledy v rozhovore pre slovenský Forbes na naše otázky odpovedal, že na Slovensko sa zrejme nemôže vrátiť, pretože mu to neumožňuje navrhovaná legislatívna zmena Donalda Trumpa, ktorý chcel odobrať občianstva takzvaným „dreamerom“.

Povolanie youtuber. Slováka Dávida Dobríka poznajú najmä v USA

„Nemám žiadne víza, nemám nárok na zelenú kartu, celé moje občianstvo je pod DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals – zákon, ktorým Obama legitimizoval občianstvo detí nelegálnych prisťahovalcov, pozn. red.), a teraz sa mi ho snažia zobrať. Podobne to vyzerá s mojimi rodičmi, taktiež nie sú americkými občanmi. Dokonca je možné, že sa môj otec – a teda celá naša rodina – bude musieť presťahovať späť na Slovensko,“ povedal v rozhovore pre Forbes Slovensko v marci 2018. DACA skončila na Najvyššom súde, ktorý o zákone aktuálne rozhoduje.

Ďalší z rozhovorov z červeného koberca pre televíziu E!, ktorá organizuje odovzdávanie ocenení People´s Choice Awards. Zdroj: YouTube

Ocenenia People´s Choice Awards, na ktorých bodoval aj Dobrík, sa odovzdávali v polovici novembra v kalifornskej Santa Monice. Celkovo bolo v kategórii „Social star“ nominovaných osem ľudí vrátane populárnej americkej herečky Lizy Koshy, youtuberky Emmy Chamberlain, hudobníkov The Ace Family alebo komediálneho dua The Dolan Twins. Dobrík v tejto kategórii vyhral na základe hlasovania divákov televízie E!, ktorá ocenenia každoročne odovzdáva.

Na pódiu, kde si Dobrík preberal cenu za najlepšiu hviezdu sociálnych sietí, stál pred ním napríklad herec Robert Downey Jr., ktorý si preberal cenu za najlepšieho mužského herca v hlavnej úlohe za film Avengers: Endgame, herečka Jennifer Aniston, ktorá si prebrala cenu za najväčšiu ikonu roka, alebo napríklad speváčka Pink.

30pod30: Kam sa podeli členovia bývalých rebríčkov?
Na stupne víťazov aj do MTV

Najviac nominácií zo všetkých získali práve filmový trhák Avengers: Endgame, televízny seriál Hry o tróny stanice HBO a speváčka Ariana Grande.

View this post on Instagram

My favorite American day with my favorite American person! New vid in bio

Reklama

A post shared by DAVID DOBRIK (@daviddobrik) on

Dávid Dobrík naposledy vo veľkom rozhovore pre Forbes Slovensko spred dvoch rokov povedal, že zarobí aj 3 milióny dolárov ročne, vďaka čomu sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepšie zarábajúcich youtuberov.

Najviac popri videách zarába na tričkách a mikinách s vlastnou potlačou či na komerčných spoluprácach. Medzi veľké značky, ktoré s ním spolupracujú, patria Coca-Cola, AT&T, HP, Netflix či McDonald´s.

Pôvodne so streamingovou službou Netflix rokoval aj o vlastnej šou, no nakoniec sa nedohodli na žiadnej spolupráci. Napriek tomu sa mu v poslednom čase darí. Tento rok prepožičal hlas animovanej postavičke Axela v druhom pokračovaní rozprávky Angry Birds, ktorá prišla do slovenských kín v septembri.

Taktiež sa stal porotcom v hudobnej súťaži America’s Most Musical Family televízie Nickelodeon, v ktorej 30 amerických rodín súťaží o cenu 250-tisíc dolárov. Po Dobríkovom boku je porotkyňou napríklad aj speváčka Ciara.

Dobríkov úspech na sociálnych sieťach sme už raz spomínali, keď začiatkom tohto roka  získal ocenenie Kids´ Choice Awards za najlepšiu online hviezdu podľa detského diváka, ktoré každoročne udeľuje televízia Nickelodeon.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk