29. augusta 2019

Z výstav v rôznych kútoch sveta na populárny instagramový účet. Fotografka Mária Švarbová, ktorej rukopis ľudia rozpoznávajú aj vďaka príchuti socializmu, sa dostala medzi umelcov, ktorých na spoluprácu oslovila spoločnosť Apple. 

Exkluzívne pre Apple

Lukratívna ponuka sa dvakrát neodmieta. Približne týmto heslom sa riadila mladá slovenská fotografka Mária Švarbová, keď ju oslovil s ponukou na zákazku technologický gigant Apple. Pred rokom musela pre iné povinnosti možnosť nafotiť sériu snímok nechať plávať. „Oslovili ma aj tento rok a povedala som si, že už by som nemala povedať nie,“ vysvetľuje fotografka pre Forbes.

Slovenská fotografka vyhrala prestížnu súťaž Hasselblad Masters 2018

Exkluzívna séria 10 fotografií, ktorú Švarbová nafotila na iPhone XS iba pre oficiálny Instagram „jabĺčkovej“ firmy, spadala do veľkého konceptu Plastic World. Ten zobrazuje ľudí bez emócií a odzrkadľovať má ich prázdnotu a neschopnosť niečo zmeniť. Snímky boli uverejnené na účte Apple, ktorý sleduje 17,3 milióna ľudí, a počas 24 hodín si ich mohli fanúšikovia stránky pozrieť prostredníctvom takzvaných „Stories“. Hlavná fotografia, ktorá získala takmer štvrť milióna „srdiečok“, je na účte firmy k dispozícii nepretržite.

Minimalistický tím

Ako Švarbová priznáva, motív tejto snímky bol podnietený elektrárňou v Černobyle. „Inšpirácia spočívala v téme, ako zamestnanci pracujú v elektrárni,“ dodáva Švarbová. O komplikovanú produkciu však nešlo. Celé fotenie sa podľa slov umelkyne uskutočnilo za dve hodiny a jej tím sa skladal len z kostymérky Barbory Kubi a modelov zo spoločnosti Exit Model Management. 

Reklama

Aj keď bola táto séria nafotená netradičným spôsobom – na mobil, stále je v nej cítiť Švarbovej rukopis. Dominancia pastelových farieb a rovnomernosti je zasadená do socialistického prostredia, ktoré je blízke našim zemepisným šírkam. 

Podobné prvky nájdeme aj pri autorkinom koncepte Futuro retro, do ktorého majú tento rok pribudnúť novinky. Okrem toho sa Švarbová chystá tento rok vydať ešte jednu monografiu. „Práce mám naozaj dosť, ale baví ma to,“ tvrdí. Čo sa týka výstav, tak jej kroky povedú opäť do Ázie a s ďalšími svetovými galériami plánuje Art Fairs, a teda umelecké veľtrhy. 

fotografka mária švarbová, ktorú si všimla aj spoločnosť apple. Nafotila pre ňu exkluzívnu sériu snímok na iPhone, na ktorej zobrazuje černobyľskú elektráreň
Ľudí zachytáva bez emócií a v prostredí, ktoré pripomína socializmus. Foto: Mária Švarbová

Rukopisu sa treba držať

Odklon od vlastného rukopisu by však fanúšikovia čakať nemali. Fotografka tvrdí, že konzistentný rukopis je potrebné si udržať po celý čas, aj keď jemné zmeny, ktoré prídu s prirodzeným vývojom, sú vítané. „Silný rukopis, ktorý vedia ľudia hneď rozpoznať, je najvzácnejší dar pre každého umelca,“ dodáva. A to sa Švarbovej podarilo aj napriek tomu, že je „remeslu“ oddaná len necelú dekádu. 

Pózovali jej Guns N´ Roses aj Steven Tyler.
Rodáčka z Liptova fotí rockové hviezdy

Pred tým, ako sa preslávila svojou sériou Swiming pool, ktorá zobrazovala plavkyne v pestrofarebných plavkách a gumených kúpacích čiapkach, študovala umelkyňa reštaurátorstvo a archeológiu. Do povedomia sa dostala aj vďaka fotografiám a článkom v britskom The Guardian či v americkom CNN a jej práce bolo vidieť aj na slávnom mrakodrape 101 v Taiwane. V roku 2018 sa jej podarilo získať prestížne ocenenie v kategórii Art v súťaži Hasselblad Masters. Magazín Forbes ju v roku 2017 zaradil do slovenského rebríčka 30 pod 30. 

Tipy Márie Švarbovej pre začínajúcich fotografov:

• Inšpiráciu hľadajte však vôkol seba, no v žiadnom prípade nekopírujte a nenapodobňujte diela niekoho iného. Z diela potom nie je cítiť samotného autora, ale iba zvláštnu zmes, ktorej buď nebude nikto rozumieť, alebo bude plagiátor rovno odhalený.

• Je potrebné si dať najviac záležať na téme a jej spracovaní. Skúmajte samých seba, čo sa vám páči a čo máte radi.

• Ak už máte tému, choďte do hĺbky.

• Ak ovládate pravidlá technického fotenia, skúste ich porušovať, hrajte sa.

• Dbajte na dobrú prípravu pred fotením. Nespoliehajte sa na Photoshop, ten má byť len čerešničkou na torte.

• Prirodzené svetlo = najlepšie svetlo.

Reklama

• Často používajte statív.

• Potrebná sebadôvera si vyžaduje čas.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk