15. júna 2021

Veľké zmeny vo vedení finančnej skupiny Penta Investments, ktoré prišli po minuloročnom obvinení a zadržaní jej vtedajšieho managing partnera Jaroslava Haščáka, majú pokračovanie. V utorok (15. júna) skupina oznámila, že ku koncu roka 2021 odíde „z osobných dôvodov“ z pozície partnera Jozef Oravkin a prestane v nej vykonávať aj všetky manažérske kompetencie.

Jeho podiel mu bude Penta postupne vyplácať v nasledujúcich piatich rokoch. Majetok Oravkina, ktorý prišiel v 90. rokoch za spolužiakmi s ideou vytvorenia Penty – vtedy hlavne ako obchodníka s akciami – Forbes v minuloročnom rebríčku najbohatších Slovákov odhadol na 250 miliónov eur.

Do vlastníckej štruktúry naopak vstupuje zverenecký fond (trust), do ktorého presunul svoj podiel Haščák. Trust nazvaný T69 má troch beneficientov, Haščákovu manželku a ich dvoch maloletých synov.

V predtým oznámených zmenách štruktúry najvyššieho vedenia firmy zaznelo meno ďalšieho z dlhoročných partnerov skupiny, ktorý ju ku koncu roka 2021 tiež opustí – Eduard Maták, ktorý bol zodpovedný predovšetkým za zdravotníctvo.

Kto je Oravkin

Oravkin patrí medzi pôvodných zakladateľov Penty z raných 90. rokov, skupinu vytvorili spolužiaci zo strednej školy v Banskej Štiavnici či z vysokej v Moskve. Nápad na vytvorenie finančnej spoločnosti mal prísť práve od Oravkina – pred Pentou pracoval vo finančnom sektore, vo VÚB Investe. Prvý veľký obchod, na ktorom sa Penta rozbehla, bola kúpa investičného fondu VÚB Kupón.

Reklama

Postupne sa v Pente venoval priemyselným aktívam skupiny – reštrukturalizácii ZSNP či projektu Slovalco. Riadil tiež vstup Penty do bankovníctva (skupina vlastní Privatbanku a neskôr prikúpila ďalšiu retailovú časť, dnešnú Prima banku).

Inicioval tiež vstup skupiny do realít. Posledných zhruba 15 rokov sa venoval práve hlavne realitnej odnoži Penty, predovšetkým na Slovensku a v Poľsku. Do vlaňajška bol managing partnerom Penta Real Estate, túto funkciu od neho prebral český partner Penty Marek Dospiva.

Projekt Skypark od Penta Real Estate z dielne Zaha Hadid Architects. Foto: archív Occam New Home

Realitná časť Penty patrí popri zdravotníctve v posledných rokoch k významným generátorom jej ziskovosti. Hoci aj tá bola vlani zasiahnutá.

Koľko bude Penta Oravkinovi za jeho zhruba desatinový podiel vyplácať, nateraz neoznámila. Keď sa pred ôsmimi rokmi rozlúčila s ďalším významným partnerom Martinom Kúšikom, postupne mu vyplatila vyše 440 miliónov eur.

Haščák a trusty

Haščák, ktorý sa stiahol z partnerskej štruktúry firmy, zostal jej významným spolumajiteľom. Teraz skupina oznámila, že jeho majetkové práva budú prevedené do trustu s názvom T69, svěřenský fond. „Prevod svojho majetku do trustu zvažujú aj ďalší spolumajitelia Penty,“ uvádza skupina vo svojej správe.

Podobný postup zvolil aj český premiér Babiš, ktorý svoje majetky, vrátane skupiny Agrofert, vložil do AB Private Trust I a II. Dôvodom malo byť vyhnutie sa konfliktu záujmov, keďže Babiš je politik a jeho firmy prijímajú štátne dotácie. Európska komisia mu však neuverila. Česi túto formu prevodu majetku do ich občianskeho zákonníka vložili v roku 2014.

Súčasná štruktúra Penty

Fond, prostredníctvom ktorého investuje Penta, je v súčasnosti  vlastnený Marekom Dospivom, Iainom Childom, Jozefom Oravkinom (do konca roka 2021) a trustom T69, svěřenský fond. Aktívnu správu investičného portfólia vykonáva skupina Penta prostredníctvom manažérskych spoločností – General Partners. Manažérska štruktúra je vlastnená Marekom Dospivom, Iainom Childom, Jozefom Oravkinom (do konca roka 2021), Fabricom Dumontheilom, Václavom Jirků a Mariánom Slivovičom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?