6. mája 2021

Pandemický rok 2020 v investičnej skupine Penta neznamenal len významné zmeny vo vedení, vynútené obvinením jej niekdajšieho riadiaceho partnera Jaroslava Haščáka z korupcie. Priniesol tiež ukončenie päťročnice, v ktorej bola skupina schopná každoročne generovať čistý zisk prevyšujúci 200-miliónovú hranicu. Za rok 2020 Penta hlási, že v čistom zarobila 134 miliónov eur – medziročne o 50 percent menej. 

„Považujem za úspech, že sa nám v ťažkom roku podarilo udržať väčšinu kľúčových ukazovateľov skupiny, významne investovať do firiem a projektov a popri tom dosiahnuť aj slušnú ziskovosť,“ komentoval výsledky súčasný managing partner skupiny Iain Child, ktorý na tomto poste nahradil Haščáka v decembri minulého roka. Child za výsledkami vidí dobrú prácu manažmentov a projektových tímov a tiež dobrú diverzifikáciu portfólia.

EBITDA, teda zisk pred odpismi, daňami a úrokmi, skupine klesol len nepatrne, zhruba o tri percentá na 421 miliónov. Aktíva jej spoločností po vlaňajšku vykazujú hodnotu 11,1 miliardy eur (za rok 2019 to bolo 11,2 mld. eur), ich kumulatívne tržby stagnovali na 6,9 miliardy eur. Skupina preinvestovala 419 miliónov eur (medziročne zhruba o tretinu menej).

Zárobkové mašiny

Kde skupina najviac zarábala? Ako aj v predchádzajúcich rokoch, spoľahnúť sa mohla na silnú zdravotnícku retailovú divíziu, stávkovú spoločnosť a reality.

Jej medzinárodná sieť lekární Dr. Max, ktorá pôsobí na ôsmich európskych trhoch, profitovala okrem iného z razantného nárastu dopytu po ochranných a dezinfekčných pomôckach. Napriek tomu, že opakované lockdowny znížili návštevu lekární najmä v súvislosti s vydávaním liekov na recept, sieť dokázala významne prispieť k celkovej ziskovosti skupiny, informuje Penta.

Reklama
Sieť Dr. Max Pente aj v roku 2020 prinášala dobré čísla. Foto: Penta

Ďalšími pozitívnymi prispievateľmi boli Fortuna Entertainment Group, ale aj Penta Real Estate či Prima banka. Fortuna, ktorá o sebe hovorí ako o najväčšej stredoeurópskej stávkovej spoločnosti, prosperovala aj v pandémii.

Aj v realitách sa skupine darilo. Vlani napríklad dokončili byty v Bratislave a Prahe (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace) a ďalšie v oboch mestách stavajú (Maison Ořechovka, Bory Home). Realitná odnož Penta Real Estate má tiež za sebou predaj projektu Churchill Square, čo bola najväčšia vlaňajšia transakcia na českom realitnom trhu v segmente kancelárií. Jej hodnota presiahla 150 miliónov eur.

Penta prevádzkuje tiež sieť 75 nemocníc a kliník v rámci Penta Hospitals International na troch trhoch – na Slovensku, v Česku a v Poľsku, ktoré boli prirodzene zasiahnuté pandémiou. Pokračuje aj vo výstavbe nemocnice novej generácie v Bratislave, ktorej celkové náklady majú dosiahnuť 240 miliónov eur. Z toho 60 miliónov chce Penta preinvestovať v  tomto roku.

Čo ju stiahlo

Naopak, v prípade zdravotnej poisťovne Dôvera Penta znížila hodnotu tejto firmy v portfóliu a to „hlavne kvôli zvýšeným kompenzáciám nákladov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pandémiou, ako aj nestabilite v regulačnom prostredí“.

Dôvera vlaňajšok skončila v strate 27 miliónov, rok predtým bol pritom jej hrubý zisk 15-miliónový.

Zdravotná poisťovňa v roku 2020 vykázala stratu. Foto: Penta Investments

Okrem Dôvery zaznamenala Penta straty aj v poľskej retailovej sieti Empik, v producentovi hliníka Slovalco, ktoré spoluvlastní s koncernom Hydro, a v českom výrobcovi lietadiel Aero Vodochody, ktorého Penta predáva.  Slovalcu sa za rok 2020 síce podarilo znížiť stratu zo 46 miliónov v roku 2019, stále však len na 30 miliónov.

Čo a kto je Penta

Skupinu zamestnávajúcu 43-tisíc ľudí tvoria desiatky portfóliových firiem z oblastí od zdravotníctva, financií, maloobchodu až po médiá na desiatke prevažne stredoeurópskych trhov. V poslednom roku sa skupina niektorých „záťaží“ zbavila, napríklad nemeckého strojárskeho Gehringu, mäsospracovateľa Mecom či nedávno svojho minoritného podielu vo vydavateľstve Petit Press.

Oveľa významnejšie zmeny sa však v skupine v roku 2020 udiali vo vedení. Z partnerskej štruktúry sa stiahol Jaroslav Haščák (druhý najbohatší Slovák spolumajiteľom zostal), no vedenie skupina posilnila o nové mená. Ku koncu tohto roka má spomedzi partnerov odísť aj ďalšie známe meno. Eduard Maták, ktorý v nej zodpovedal najmä za zdravotníctvo.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?