24. apríla 2020

Finančná skupina Penta Investments má za sebou rok, v ktorom zarobila v čistom 265 miliónov eur. Oproti rekordnému roku 2018, keď utŕžila 288 miliónov, je to zhruba o osem percent menej – no je to výsledok v súlade s vývojom v posledných rokoch. Od roku 2015 sa skupine každoročne darí prekonať v kolónke zisk hranicu 200 miliónov. 

Pente, ktorá je majoritne ovládaná duom partnerov Jaroslavom Haščákom a Čechom Marekom Dospivom, sa darilo hlavne v zdravotníctve a v odnoži stávkovania a hazardu. Haščák je dvojkou v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí a v tohtoročnom globálnom rebríčku mu patrilo 1 990. miesto s majetkom 1 miliarda dolárov.

Firma informovala, že hospodársky výsledok najviac ovplyvnili jej spoločnosti Dr.Max (stredoeurópska sieť lekární) a Fortuna. Výrazne k nemu prispela aj realitná odnož Penta Real Estate.

Rebríček najbohatších Slovákov 2019

Kumulatívne tržby všetkých jej firiem klesli o zhruba 8 percent na 6,9 miliardy eur. Ich upravený hrubý prevádzkový zisk EBITDA poklesol o percento na 434 miliónov eur.

Reklama

Čomu sa darilo…

Všetky tri spomínané sektory – zdravotníctvo, reality a gambling – sa stávajú hlavnými v portfóliu investičnej skupiny. Je v nich aktívna vo viacerých krajinách strednej Európy a najviac v nich aj investuje. Celkovo vlani investície skupiny dosiahli 613 miliónov eur.

Penta kupuje desiatky ďalších lekární v Rumunsku

Po tom, čo v roku 2017 Penta dokončila obrovskú akvizíciu lekární v Rumunsku, pokračovala v rozširovaní Dr.Max v Taliansku. Medzičasom počet jej lekární už dosiahol 2 190, ktoré vlani vygenerovali tržby 2,7 miliardy eur. V roku 2018 to bolo 2,3 miliardy, dokázali ich teda zvýšiť o 17 percent. Okrem lekární má Penta na Slovensku tiež zdravotnú poisťovňu Dôvera a v Česku a na Slovensku prevádzkuje niekoľko desiatok nemocníc a ambulancií.

Obchod v čase korony: Penta predala svoj prvý poľský realitný projekt

V prípade Fortuny Penta hovorí, že jej vo vlaňajšom hospodárení pomohli hlavne desiatky miliónov eur investícií do pobočkovej siete a technológií. Na Slovensku Fortuna od tohto roku získala tiež licenciu na online hazardné hry.

Veľmi aktívna realitná časť biznisu firmy sa odohráva hlavne v Bratislave a v Prahe, kde dokončila či dokončuje byty vo viacerých projektoch, ako napríklad v pražskej Waltrovke či v bratislavských Sky Park a Bory Home. V oboch mestách tiež buduje kancelárie. Tento rok sa viacerých dokončených budov aj vzdala – nedávno sa Penta zbavila svojho prvého varšavského projektu D48, v Bratislave predala projekt Rosum a v Košiciach kancelárie BCT1.

… a čomu nie

Naopak, kde sa firme už dlhšie nedarí, je jej český závod na výrobu lietadiel Aero Vodochody. Nezmenil to ani vlaňajšok, kde skončili „s plánovanou stratou“. Už dlhšie sa tiež špekuluje o jeho možnom predaji.

Stratu v nemeckej strojárskej firme Gehring Technologies zas firma pripisuje na vrub celosvetovému prepadu predaja automobilov. A do tretice medzi neprosperujúce firmy zaradila aj slovenskú hlinikáreň Slovalco Žiar nad Hronom. Tú Penta vlastní spolu s nórskym Hydro. Slovalco vlani skončilo so stratou vyše 46 miliónov eur. Koncom vlaňajška Nóri avizovali, že od januára v Žiari znížia produkciu o pätinu, keďže chýba odbyt.

Penta je tiež vlastníkom dvoch slovenských bánk Prima banka a Privatbanka, producenta mäsových výrobkov Mecom či viacerých tunajších médií združených vo vydavateľstve News and Media Holding. 

Haščák, ktorý je na Slovensku dlhé roky spomínaný v súvislosti s kauzou Gorila, podľa ktorej sa v utajenom byte stretával s mnohými ľuďmi z tunajšej politiky aj biznisu, sa do pozornosti médií aj vyšetrovateľov dostal vlani opätovne pre jeho kontakty s obvineným bývalým podnikateľom Mariánom Kočnerom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?