20. augusta 2018

Videá točili už na základnej škole, no dokopy sa dali len pred troma rokmi. Matej Zrebný a Lukáš Frlajs natáčajú videá, ktoré sledujú už aj v zahraničí. To najúspešnejšie videlo šesť miliónov ľudí. Pre Forbes hovoria, aký podiel ich tvorby je platený firmami, či dostali ponuky od politických strán aj ako funguje ich značka.

Na Slovensku je známych viacero youtuberov, ktorí sa točením videí živia. V čom ste vy dvaja iní?

Matej: Obsahovo aj tématicky sa od ostatných dosť odlišujeme. Neviem, či naše videá nazvať vizuálnymi dielami, filmami, príbehmi či skečmi, robíme ich na vysokej úrovni. Sme na Slovensku jediní youtuberi, ktorí majú vlastný štáb. Už to nie je len o tom, že sa zoberieme do parku s kamerou a natočíme si video. Potrebujeme mať scenár, zabezpečiť priestory, ľudí a podobne.

Bežné vlogy, na ktoré netreba takú veľkú prípravu teda nerobíte?

Lukáš: Robíme aj tie, ale je to naša sekundárna záležitosť, ktorá podporuje hlavné videá. Máme ich aj preto, že ak nejaká firma nemá rozpočet na veľké video, vieme produkt zakomponovať do vlogu. Je to tak ďalšia zložka biznisu.

Reklama

Takže vaše „veľké videá“ platia firmy, ktorých produkt sa tam objaví?

Lukáš: Buď to, alebo ich ťaháme z ušetrených peňazí z iných spoluprác.

A aký je podiel videí s product placementom?

Matej: Asi polovica. Produkty však do videí umiestňujeme nenásilne. Často musíme aj firmám vysvetľovať, že veľká reklama divákov otravuje. Niekedy sa nám stane, že spôsob, akým sme niečo vo videu odpromovali, pochvália aj ľudia.

Koľko firmu stojí, aby si u vás dala urobiť jedno video?

Matej: Je to rôzne.

Lukáš: Pohybuje sa to v tisícoch, niekedy v desiatkach tisícov.

Youtuber Exploited: Firmy ma párkrát podviedli, aj preto som vytvoril svoj produkt

Koľko stálo to najdrahšie?

Matej: Máme zmluvy, v ktorých sme viazaní mlčanlivosťou. Musí stačiť informácia, že je to v tisícoch.

Pri týchto videách vám teda idú peniaze aj od klienta, ktorý si ho zadal a aj z YouTube.

Matej: Z YouTube nemáme skoro nič.

Youtuberi spolupracujú napríklad s VÚB bankou, Audi, O2 či OMV. Foto: archív Matej Zrebný

Ani za video, ktoré videlo šesť miliónov ľudí?

Matej: Funguje to trošku zložitejšie. Peniaze sa nevyplácajú podľa počtu videní. Toto video (Keď pozveš kamoša k sebe domov, pozn. red.) bolo naše najsledovanejšie, ale vôbec nepatrilo k najziskovejším. Neviem však povedať konkrétne čísla, koľko na YouTube zarábame, lebo to nie je podstatná čiastka.

Lukáš: Za šesťmiliónové video nám prišlo pár stoviek dolárov.

Matej: A z toho ešte musíme zaplatiť dane.

Reklama

Takže aký podiel tvoria príjmy z YouTube?

Lukáš: 0,0000… (smiech). A teraz vážne, je to pár percent.

Ešte k tomu videu. Predpokladám, že tam bola väčšina zahraničných sledovateľov. Aký bol ich podiel a ako sa vám to podarilo?

Lukáš: Spomedzi všetkých, čo ho videli, bolo len 13 % Slovákov. Niekedy sa stane, že to takto vystrelí. Niekde sa to zazdieľa a už to ide. Úspech tohto konkrétneho má možno na svedomí, že sa jedno naše gifko dostalo na 9GAG (platforma na zdieľanie zábavných obrázkov či videí, pozn red.).

Matej: Začali sme preto robiť aj slovenské titulky na videá, ktoré by mohli byť relevantné pre zahraničné publikum.

O generáciu starší youtuber. Sajfa vie, čo jeho meno pre firmy znamená

Plánujete aj nejaký väčší presah do zahraničia?

Matej: Áno, ale najprv si chceme „podmaniť“ česko-slovenské publikum.

Lukáš: Teraz sa chceme sústrediť najmä na Česko. Zaznamenali sme tam totiž dosť veľký rast. Približne polovica odberateľov, ktorá sa k nám za posledné obdobie pridala, je odtiaľ. Teší nás to, pretože ich trh je predsa len väčší.

Koľko ľudí sa podieľa na tvorbe jedného videa a ako dlho trvá jeho príprava?

Matej: Hlavný tím tvorí 9 – 10 ľudí – my dvaja, kameramani, zvukár, maskér, backstage fotograf, produkčné, kostymérky a potom sú tu ešte herci.

Lukáš:  Taká tá klasika, ktorá je potrebná na natočenie dobrého videa. No a točenie nám väčšinou zaberie 9 – 16 hodín. Dlhšie je však písanie scenára a samotná príprava, ktorá trvá asi dva týždne. Ak je to video pre klienta, tak ešte dlhšie. Prechádza to totiž schvaľovacím procesom.

Matej hovorí, že spolupráce s firmami u neho tvoria 95 % príjmu, u Lukáša je to približne 80 %, keďže sa venuje aj herectvu či dabingu. Foto: archív, Matej Zrebný

Ako jedni z mála youtuberov ste sa objavili aj v televízii. Vaše video bolo súčasťou odovzdávania cien OTO. Prečo ste sa na to dali?

Lukáš: Zapadalo to do konceptu a prišlo nám ako dobrý nápad prepojiť takto televíziu a internet.

A bola televízia štedrejšia ako YouTube?

Matej: Bolo to zaplatené ako naša priemerná spolupráca s firmou.

Prišli z televízie odvtedy aj iné ponuky?

Lukáš: Áno. Boli zaujímavé, ale z časového hľadiska to bolo pre nás nereálne. Museli by sme tam tvoriť pravidelný obsah. Televízia má obrovské tempo a popri našich videách by sme to nestíhali.

Povolanie youtuber. Slováka Dávida Dobríka poznajú najmä v USA

A čo vy a politika vo videách? Ako sa k tomu staviate?

Lukáš: Občas ju spomenieme, ale len keď je to nejaká významná kauza, ktorá je zároveň aj vtipná, ako napríklad hliadky vo vlakoch alebo špáradlá.

Matej: Stránime sa najmä toho, keď nás osloví nejaká politická strana. Nechceme ľuďom podsúvať ideológiu, s ktorou nie sme úplne stotožnení.

Kto vás oslovil a s čím?

Lukáš: V minulosti to boli rôzne strany. Boli ponuky aj na priamu podporu strany, ale aj na povzbudenie mladých k voľbám. Samotný odkaz „choď voliť“ je síce fajn, ale nie, keď to platí politická strana. Neviem už presne, ktoré politické strany to boli.

Youtuber Selassie v rozhovore pre Forbes možnú spoluprácu s politikmi nevylúčil, povedal, že záleží na podmienkach. Vy to teda vylučujete?

Matej: Áno, určite. Máme to zakotvené aj v spoluprácach s firmami, že sa máme vyhýbať takejto propagácii. V tejto situácii by nám to preto viac zobralo, ako pridalo. Bola by to pre nás najvyššia forma zapredanosti.

Lukáš: A ani ľudia to nemajú radi. Politická satira a robenie si srandy z absurdít politikov áno, ale inak to rozoberať nechceme.

Hlavná foto: archhív, Matej Zrebný