6. augusta 2018

Selassie, vlastným menom Matej Slažanský, patrí k najznámejším youtuberom a je 10. najsledovanejším Slovákom na sociálnych sieťach. Ovplyvňuje státisíce mladých ľudí a v rozhovore pre Forbes hovorí, ako sa snaží túto popularitu využiť. Tvrdí síce, že politika polarizuje, ale nevylučuje, že by do takejto reklamy v budúcnosti šiel.

Minulý rok ste si zaobstarali vlastné štúdio, odkiaľ pracujete. Každé ráno teda vstanete a presúvate sa do práce ako bežní zamestnanci?

Áno. Odkedy som založil štúdio tak to tak je. Je to lepšie, ako keď som fungoval v byte, kde mi jedna z izieb slúžila ako pracovňa. Po dvoch rokoch takého fungovania mi začalo liezť na nervy, že všetko robím z domu. Teraz ostáva všetka robota v štúdiu a domov odchádzam odľahčený.

Takéto fungovanie asi u youtuberov bežné nie je.

Na československom trhu je ich už viac, ktorí majú niečo podobné. Myslím však, že som prvý, kto to urobil v takomto rozmere.

Reklama
Youtuber Matej Slažanský je 10. najsledovanejší Slovák na sociálnych sieťach. Foto: archív Matej Slažanský

Štúdio má viacero miestností. Máte tím ľudí, ktorí vám pomáhajú so strihaním či produkciou, ako je zvykom u niektorých iných youtuberov?

Nenazval by som to tímom. Mám ľudí, s ktorými spolupracujem, ak niečo potrebujem. V štúdiu sedí môj brat, ktorý mi najmä v čase jeho rozbiehania pomáhal so strihaním videí, už však natáča aj svoje vlastné veci. Určite chcem v najbližšom čase najať dvoch ľudí, aby som mal viac času na točenie a samotnú produkciu.

Koľko hodín denne pracujete?

Ale veď youtube nie je práca (smiech). Ja vlastne len sedím na zadku a nič nerobím.  No ale vážne –  v štúdiu som približne od 10 rána do šiestej večer.

Youtuber Exploited: Firmy ma párkrát podviedli, aj preto som vytvoril svoj produkt

Čiže klasický 8-hodinový pracovný čas.

Pracujem ako iní, no nikto tomu neverí.

Vydávate jedno video denne. Máte ešte o čom natáčať, aby sa to fanúšikom nezunovalo?

Áno, a to je na tom to najlepšie. Napríklad teraz vydávam sériu vlogov, ktoré sú zážitkové. V rámci spolupráce s Coca-Colou som bol na výlete po Slovensku, veľa akcií som pochodil so Zľavou dňa, dva týždne som bol s priateľkou v Thajsku a teraz sa chystáme do hôr a na splav.

Tiež sa mi s nápadmi na videá ozývajú aj fanúšikovia. Moje vlogy sa teraz snažím poňať viac filmársky.

A nerozmýšľali ste nad tým presunúť sa v budúcnosti z Youtube k filmárstvu?

Mal som také myšlienky. Teraz sa však zameriavam najmä na rozširovanie kanála.

V rozhovore pre denník N ste pred dvoma rokmi povedali, že všetci chodia najprv za Gogom (najúspešnejší slovenský youtuber Daniel Štrauch, ktorý je na Slovensku prvý v počte followerov na sociálnych sieťach a Youtube) a až potom za ostatnými youtubermi. Zmenilo sa odvtedy niečo?

Určite áno. Viacerí už máme dosť veľké čísla, ktoré majú význam, a nie je to celé len o Danovi.

Koľko si vie youtuber ako vy zarobiť?

V pohode, nesťažujem sa. Som schopný platiť nájom za byt a štúdio, kupovať si jedlo, oblečenie a chodiť na dovolenky.

Youtuber Exploited v rozhovore pre Forbes povedal, že asi polovicu jeho príjmov tvoria spolupráce s firmami.

Reklama

U mňa je to asi trištvrte. Bez firiem a reklám by som si určite nemohol dovoliť platiť za moje štúdio. A vďaka nim môžeme my youtuberi robiť lepšiu tvorbu pre našich divákov.

Ste tretím najsledovanejším youtuberom a 10. najsledovanejším Slovákom. Ako sa snažíte tento vplyv využiť?

Donedávna som si túto silu ani neuvedomoval. Pociťujem to najmä posledné dva roky, odvtedy sa snažím riešiť aj vážne témy a prostredníctvom videí sprostredkovávať nejaké odkazy. Robil som napríklad projekt „Výlety naslepo“, ktorý mal bojovať proti predsudkom.

Navštívil som tri miesta – rómsku osadu pri Moldave nad Bodvou, utečenecký tábor na srbsko-maďarských hraniciach a koncentračný tábor Terezín – a snažil som sa to ľuďom sprostredkovať. S inými youtubermi sme tiež napríklad robili osvetovú kampaň o víruse HPV.

Už teda zmýšľate inak ako na začiatku…

Áno. Už si dávam väčší pozor aj na tom, čo poviem. Stáva sa mi, že nejaká moja „drblá“ časť by niečo chcela riešiť, ale na druhej strane by to bolo dosť kontroverzné.

V minulosti ste vraveli, že nechcete riešiť politiku, pretože polarizuje. Zmenilo sa odvtedy niečo?

Stále som toho názoru. Páči sa mi však napríklad kampaň českých youtuberov, ktorí povzbudzovali ľudí, aby šli voliť, pričom nehovorili koho. Toto chcem pred voľbami určite urobiť aj ja.

A keby vás namiesto firmy na spoluprácu oslovil politik alebo strana, išli by ste do toho?

Veľmi by záležalo na tom, o koho by išlo, koľko peňazí by mi ponúkli a akou formou by to bolo spravené. Ak by to však bol niekto proti mojej srsti, nespravil by som to za žiadne peniaze.

Slovenská influencerka: Ľuďom prekáža, keď riešim politiku alebo LGBTI

Takže keby to bol niekto s kým sa stotožňujete a boli by dobré podmienky, nevylučujete to?

Nie. Od začiatku spolupracujem s firmami, ktoré mám rád, používam ich produkty alebo by som chcel. Nevylučujem teda, že by som šiel do politickej kampane, ale veľmi by záležalo na podmienkach.

Považujete sa za slávneho?

Asi nie. Ľudia na mňa na ulici reagujú, ale nepovedal by som, že som slávny.

Ako reagujú?

Niektorí úplne v pohode, prídu mi pochváliť tvorbu a porozprávať sa, niektorí po mne kričia, sledujú ma alebo sa mi smejú za chrbtom. Najbizarnejšie bolo asi to, keď som raz išiel s priateľkou po Eurovei a  skočil pred nás chlapec s rozprestrenými rukami a na celé nákupné centrum zakričal moje meno. My sme ho len podliezli a šli ďalej.

Stále ľuďom hovorím, že ich rád stretnem a porozprávam sa, ale nech nerobia takéto veci. V poslednom čase preto ani nechcem chodiť do nákupných centier, lebo tam pociťujem úzkosť.

Hlavná foto: archív Matej Slažanský